قیمت میلگرد

علامت اختصاری میلگرد

علامت اختصاری میلگرد کارخانه های ایران


علامت اختصاری میلگرد کارخانه ها به منظور شناسایی کارخانه های معتبر از غیر معتبر حک می شود. افزایش تعداد کارخانه های تولید فولادی در کشور و وجود محصولات تقلبی در بازار باعث سردرگمی خریداران شد. این مشکل باعث شد کارخانه های مهم برای شناسایی محصولاتشان توسط خریداران، از علامت های حک شده روی محصولاتشان استفاده نمایند. شرکت آهن ملل به همین دلیل ای برگه را ایجاد کرد که به شکل خیلی زیادی سردرگمی خریداران را کم می کند.

استفاده از میلگردهای اصل کارخانه ها تا حد زیادی از بروز خسارت ها جلوگیری می نماید. مقاومت مقاطع در برابر نیروهای خمشی و کششی موجود در ساختمان ها، به طور محسوسی به نحوه تولید مقطع بستگی دارد. همچنین برای اجرای آرماتور در سازه ها توسط مجریان، باید با شیوه تولید محصول آشنا بود.

کارخانه ها در انتهای مرحله تولید، اطلاعاتی مانند علامت منحصر برای میلگرد، که هر کارخانه ای مختص به خود دارد، سایز محصول و در مواردی علامت های اختصاری دیگر بر روی مقاطع حک می کنند. شناخت این علائم برای انتخابی درست بسیار برای خریداران ضروری می باشد.

شناخت و تفکیک این محصولات برای متخصصین آهن و فولاد، کار پیچیده‌ای نیست، زیرا سال‌های سال با این محصولات در ارتباط بوده‌اند و اصول نام‌گذاری میلگردها را می‌دانند. خبر خوش این است که شما هم می‌توانید با اطلاع از اصولی که برای حک کردن علائم اختصاری میلگردها وجود دارد به‌ راحتی آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید.

در نام گذاری میلگردها هریک از حروف به چه معناست؟

در جدول زیر حروف مشخص‌کننده‌ی سایز آج میلگرد آمده است. به‌طور معمول، حروف مشخصه‌ی آج میلگرد قبل از آخرین حرف مندرج بر روی میلگرد قرار می‌گیرند.


نوع میلگرد حرف انگلیسی شاخص سایر آج استاندارد روسی
میلگرد آج دار مارپیچ J آج 340 A2
L آج 350
میلگرد آجدار جناغی C آج 400 A3
H آج 420
میلگرد آجدار مرکب S آج 500 A4
F آج 520


حال که با حروف مشخصه آج آشنا شدید، لازم است با حرف آخر مندرج بر روی میلگردها که نشان‌دهنده‌ی فرآیند تولید میلگرد است نیز آشنا شوید:

حرف انگلیسی فرآیند تولید میلگرد
T تولید شده به روش ترمکس (خنک کاری و برگشت تحت کنترل)
A تولید شده به روش آلیاژ سازی
U تولید به روش غیر از خنک کاری و برگشت تحت کنترل

گواهینامه فنی

هر یک از محموله‌های بیش از ۲۵ تن باید دارای گواهینامه فنی صادره از طرف تولیدکننده باشند. این گواهینامه باید همراه محموله به مصرف کننده تحویل شود.

قید موارد زیر در گواهینامه فنی الزامی است:

 1. نام و نشانی کارخانه سازنده
 2. شماره گواهینامه
 3. تاریخ صدور گواهینامه
 4. علامت مشخصه نوع میلگرد
 5. شماره ذوب یا بهر
 6. نمره ( قطر اسمی) میلگرد
 7. طول اسمی شاخه‌ ها
 8. تعداد بسته‌ ها
 9. مشخصات فنی شیمیایی شامل ترکیبات شیمیایی و کربن معادل
 10. مشخصات مکانیکی
 11. رنگ انتخابی برای مقطع میلگرد
 12. نوع علامت حک شده و به کار رفته بر روی پلاک‌ های الصاقی

در این صفحه به علامت حک شده کارخانه های مهم و تصویری از آن برای شناسایی خریداران محترم می پردازیم.