جدول وزن ورق

یکی دیگر از انواع مقاطع فولادی ورق است، ورق فولادی یک صفحه یا ورق نسبتا مسطح است که از آلیاژهای آهن و قلع در دو نوع تخت و کلاف ساخته می شود. ضخامت ورق فولادی بر حسب گیج اندازه گیری می شود. هر چه مقدار گیج بیشتر باشد، ورق نازک تر خواهد بود و هر چه گیج کمتر باشد، فولاد ضخیم تر و بادوام تر خواهد بود. ضخامت ورق های فولادی بین ۸ تا ۳۰ گیج قرار می گیرند.

ضخامت ورق‌ ها می‌ تواند بسیار متفاوت باشد، محصولات نازک یا ضخیم ممکن است برای موارد خاص به کار روند. ورق‌ های کاغذی بسیار نازک اغلب با نام فویل و ورق فولادی بسیار ضخیم، صفحه شناخته می شوند. در حالی که هیچ استاندارد صنعتی برای جدا کردن ورق ها از صفحات وجود ندارد، اما ورق ها را معمولا می توان به صورت رول به بازار عرضه کرد در حالی که یک صفحه با ضخامت بالا به صورت رول تولید نمی شود.

یک ورق فولادی استاندارد در واقع می تواند از مواد مختلف ساخته شود. فولاد نورد سرد رایج ترین و مقرون به صرفه ترین روش تولید ورق است. در حالی که فولاد نورد سرد به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی در معرض زنگ زدگی و خوردگی در طول زمان قرار می گیرد.

ورق های فولادی گالوانیزه از طریق فرآیند آبکاری با روی پوشانده شده اند، این پوشش به عنوان لایه ای مقاوم در برابر خوردگی محسوب می شود. ورق‌ های فولادی ضدزنگ از گران ‌ترین ورق ‌های موجود هستند. به علت وجود عنصر کروم در این نوع ورق، در برابر اکسایش بسیار مقاوم می باشند و در عین حال ظاهر جذابی به فولاد می ‌دهند.

کاربرد ورق فولادی

از ورق های فولادی می توان در مصارف مختلفی از جمله در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعات خودرو، وسایل حمل و نقل هوایی، در ساخت فضاپیماها، ساخت ماشین آلات و دستگاه های غولا آسا و غیره استفاده کرد.

محصولات ورق فولادی در انواع پروژه های صنعت ساختمان استفاده می شود. در سقف خانه های ویلایی می توان از ورق ضدزنگ یا گالوانیزه استفاده کرد. همچنین در تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و طراحی های داخلی ورق های فولادی کاربرد دارند.

آیا قصد خرید ورق دارید؟

ورق یکی از محصولاتی است که کاربرد ویژه ای در صنعت دارد. از سویی به منظور خرید محصول نیاز است حتما وزن آن کاملا بررسی گردد. شما می توانید برای مشاهده قیمت ورق به صورت بر خط وارد سایت آهن ملل شوید.

محاسبه وزن ورق

یکی از روش های محاسبه وزن ورق استفاده فرمولی که در زیر آمده است می باشد که کافی ابعاد و چگالی ورق مورد نظر را داشته باشید.

چگالی آهن : در حالت استاندارد معمولا چگالی آهن عدد ۷.۸۶ می باشد.

طول ورق * عرض ورق * ضخامت * چگالی ورق = وزن ورق

  • جهت محاسبه سریع و آسان وزن ورق مورد نظر، می توانید از ماشین حساب زیر استفاده نمایید.
۰ kg
۰ kg
  • همچنین در صورت نیاز به جدول اشتال ورق می توایند بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کاربرد جدول وزن ورق

همانطور که می دانید عمده ورق تولیدی در کشور اختصاص به کارخانه های مهمی از جمله فولاد مبارکه اصفهان، فولاد کاویان و اکسین خوزستان دارد که در زیر جداول وزنی هر کدام آورده شده است. با استفاده از جداول وزنی می توانید به آسانی وزن ورق هایی که قصد خرید دارید، بیابید.

وزن ورق فولاد مبارکه اصفهان

ضخامت ورق (mm)عرض (m)طول (m)وزن هر برگ (kg)
۳۱.۲۵۶۱۷۶.۶۳
۳۱.۵۶۲۱۱.۹۵
۴۱.۲۵۶۲۳۵.۵۰
۴۱.۵۶۲۸۲.۶۰
۴.۸۱.۵۶۳۳۹.۱۲
۵۱.۵۶۳۵۳.۲۵
۶۱.۵۶۴۲۳.۹۰
۸۱.۵۶۵۶۵.۲۰
۱۰۱.۵۶۷۰۶.۵۰
۱۲۱.۵۶۸۴۷.۸۰
۱۵۱.۵۶۱۰۵۹.۷۵
۲۰۱.۵۶۱۴۱۳
۲۵۱.۵۶۱۷۶۶.۲۵
۳۰۱.۵۶۲۱۱۹.۵۰
۳۵۱.۵۶۲۴۷۲.۷۵
۴۰۱.۵۶۲۸۲۶

وزن ورق فولاد کاویان

ضخامت ورق (mm)عرض (m)طول (m)وزن هر برگ (kg)
۳۱.۲۵۶۱۷۶.۶۳
۳۱.۵۶۲۱۱.۹۵
۴۱.۲۵۶۲۳۵.۵۰
۴۱.۵۶۲۸۲.۶۰
۴.۸۱.۵۶۳۳۹.۱۲
۵۱.۵۶۳۵۳.۲۵
۶۱.۵۶۴۲۳.۹۰
۸۱.۵۶۵۶۵.۲۰
۱۰۱.۵۶۷۰۶.۵۰
۱۲۱.۵۶۸۴۷.۸۰
۱۵۱.۵۶۱۰۵۹.۷۵
۲۰۱.۵۶۱۴۱۳
۲۵۱.۵۶۱۷۶۶.۲۵
۳۰۱.۵۶۲۱۱۹.۵۰
۳۵۱.۵۶۲۴۷۲.۷۵
۴۰۱.۵۶۲۸۲۶

وزن ورق اکسین اهواز

ضخامت ورق (mm)عرض (m)طول (m)وزن هر برگ (kg)
۱۰۲۶۹۴۲
۱۲۲۶۱۱۳۰.۴۰
۱۵۲۶۱۴۱۳
۲۰۲۶۱۸۸۴
۲۵۲۶۲۳۵۵
۳۰۲۶۲۸۲۶
۳۵۲۶۳۲۹۷
۴۰۲۶۳۷۶۸
۴۵۲۶۴۲۳۹
۵۰۲۶۴۷۱۰
۶۰۲۶۵۶۵۲
۷۰۲۶۶۵۹۴

سوالات متداول


وزن ورق (کیلوگرم) = طول ورق (متر) * عرض ورق (متر) * ضخامت ورق (میلی متر) * چگالی ورق


عمده ورق تولید شده در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان از سایز ۲ میلی متر تا ۱۵ میلی متر می باشد و هم به صورت شیت و هم رول تولید می شود و در سه عرض ۱۰۰۰ میلی متر، ۱۲۵۰ میلی متر، ۱۵۰۰ میلی متر می باشد.