جدول وزن ورق

ویدئو نحوه محاسبه وزن انواع ورق

یکی دیگر از انواع مقاطع فولادی ورق است، ورق فولادی یک صفحه یا ورق نسبتا مسطح است که از آلیاژهای آهن و قلع در دو نوع تخت و کلاف ساخته می شود. ضخامت ورق فولادی بر حسب گیج اندازه گیری می شود. هر چه مقدار گیج بیشتر باشد، ورق نازک تر خواهد بود و هر چه گیج کمتر باشد، فولاد ضخیم تر و بادوام تر خواهد بود. ضخامت ورق های فولادی بین ۸ تا ۳۰ گیج قرار می گیرند.

ضخامت ورق‌ ها می‌ تواند بسیار متفاوت باشد، محصولات نازک یا ضخیم ممکن است برای موارد خاص به کار روند. ورق‌ های کاغذی بسیار نازک اغلب با نام فویل و ورق فولادی بسیار ضخیم، صفحه شناخته می شوند. در حالی که هیچ استاندارد صنعتی برای جدا کردن ورق ها از صفحات وجود ندارد، اما ورق ها را معمولا می توان به صورت رول به بازار عرضه کرد در حالی که یک صفحه با ضخامت بالا به صورت رول تولید نمی شود. از سوی دیگر ورق ها، خود دارای انواع مختلفی از جمله ورق سیاه، ورق گالوانیزه و ورق رنگی، ورق آجدار، ورق فرمینگ و هاردوکس هستند که هریک نیز می توانند بسته به نوع، از وزن متفاوتی نیز برخوردار باشند. برای محاسبه وزن انواع ورق، روش های مختلف وجود دارد که علاوه بر آن ها شما می توانید از طریق ماشین حساب زیر، ورق مورد نظر خود را انتخاب و وزن آن را محاسبه کنید.

محاسبه وزن ورق از طریق ماشین حساب

m
m
mm
kg

محاسبه وزن ورق با استفاده از جدول اشتال

برای تولید ورق فولادی استاندارد در واقع از مواد مختلفی استفاده می شود. در کنار همه این موارد روش تولید ورق نیز می تواند بر کیفیت و همچنین ساختار وزنی آن موثر باشد. نورد سرد رایج ترین و مقرون به صرفه ترین روش تولید ورق است. با اینکه فولاد نورد سرد به طور گسترده مورد استفاده صنایع قرار می گیرد، اما این ورق در طول زمان در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود.

ورق های فولادی گالوانیزه از طریق فرآیند آبکاری با روی پوشانده شده اند، این پوشش به عنوان لایه ای مقاوم در برابر خوردگی محسوب می شود. ورق‌ های فولادی ضد زنگ از گران ‌ترین ورق ‌های موجود هستند. به علت وجود عنصر کروم در این نوع ورق، در برابر اکسایش بسیار مقاوم می باشند و در عین حال، ظاهر جذابی به فولاد می ‌دهند. تمامی موارد گفته شده به این خاطر است که بتوان در نهایت محصولی با کیفیت داشت. البته هر یک از این موارد می توانند به صورت مستقیم بر وزن ورق تاثیر بگذارند. به همین خاطر استانداردی بین المللی برای وزن هریک از انواع ورق تعبیه شده است که می توان به واسطه آن، وزن استاندارد انواع ورق را به دست آورد.

ساده‌ ترین و سریع‌ ترین راه محاسبه وزن ورق، استفاده از جدول وزنی کارخانه‌ ها و جدول اشتال است. جدول وزنی کارخانه‌ ها توسط کارخانه‌ تولید کننده ورق ارائه می‌شود که شامل وزن ورق سیاه، گالوانیزه و بقیه‌ ورق‌ های فولادی است. پارامترهای جدول اشتال هم شامل عرض و ضخامت می باشد که اولی با حرف b و دومی با حرف s نشان داده می‌شود و با توجه به این دو پارامتر، می‌توان وزن 1 متر از ورق رو به دست آورد.

از جدول اشتال ورق چه می دانید؟

جدول اشتال از جمله بدیهیات مورد نیاز در زمان خرید محصولات آهنی به خصوص ورق است. چرا که بیشتر محصولات و قطعات آهنی بر اساس جدول اشتال و استانداردهای آن تولید می گردند. آهن ملل نیز با استناد بر همین موضوع جدول اشتال ورق را در سایت خود فراهم کرده است و شما می توانید با مراجعه به این صفحه، به راحتی اطلاعات لازم در مورد استانداردهای انواع ورق را به دست آورید.

فرمول محاسبه وزن ورق

یکی دیگر از روش های محاسبه وزن ورق، استفاده از فرمول است. کارشناسان این حوزه با فراهم نمود فرمولی، روش محاسبه وزن ورق را آسان ساخته اند. برای استفاده از فرمول کافیست ابعاد و چگالی ورق مورد نظر را داشته باشید.

مجموعاً 4 فرمول است که اشتراکاتی با هم دارند. فرمول اولی و دومی برای محاسبه‌ وزن ورق آجدار سیاه، رنگی، گالوانیزه، روغنی، اسیدشویی و آلومینیومی می باشد که تشابه بسیار زیادی با هم دارند. فقط باید چگالی آهن و استیل و آلومینیوم رو بدانید که در ادامه بیان شده است.

  • چگالی آهن : 7.86
  • چگالی استیل: 7.84
  • چگالی آلومینیوم : 2.73
فرمول محاسبه وزن ورق

طول ورق (m) × عرض ورق (m) × ضخامت ورق (mm) × چگالی ورق = وزن ورق

این فرمول برای محاسبه وزن ورق آهن، استیل و آلومینیوم بود ولی فرمول برای ورق آجدار متفاوت خواهد بود .

فرمول محاسبه وزن ورق آجدار

محاسبه وزن ورق آجدار فابریک و پرسی با توجه به ظاهری که دارد، کمی متفاوت خواهد بود. این ورق به دلیل داشتن برجستگی بر روی سطح خود از ضخامتش بیشتری برخوردار خواهد بود. از این رو برای محاسبه وزن این ورق می بایست به صورت زیر عمل کنید.

فرمول محاسبه وزن ورق

(X + ضخامت ورق (mm) ) × طول ورق (m) × عرض ورق (m) × چگالی ورق = وزن ورق آجدار فولادی

در این فرمول مقدار χ با توجه به ضخامت ورق مشخص می گردد. اگر ضخامت ورق آجدار 3 میلیمتر و یا کمتر از آن بود، مقدار χ برابر با 0.3 خواهد بود و اگر ضخامت ورق 4 میلیمتر یا بیشتر از آن بود، مقدار χ برابر با 0.4 است.

فرمول محاسبه وزن ورق هاردوکس

فرمول محاسبه وزن ورق هاردوکس همانند فرمول ورق آجدار است با این تفاوت که مقدار χ ثابت و برابر با 0.3 است. در نتیجه فرمول محاسبه وزن ورق هاردوکس به صورت زیر خواهد بود:

فرمول محاسبه وزن ورق

(0.3+ ضخامت ورق (mm) ) × طول ورق (m) × عرض ورق (m) × چگالی ورق = وزن ورق هاردوکس

کاربرد ورق فولادی

از ورق های فولادی می توان در مصارف مختلفی از جمله در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعات خودرو، ساخت وسایل حمل و نقل هوایی، ساخت فضاپیماها، ساخت انواع ماشین آلات و دستگاه های غولا آسا و … استفاده کرد.

ورق فولادی در انواع پروژه های صنعت ساختمان سازی نیر استفاده زیادی می شود. در سقف خانه های ویلایی می توان از ورق ضد زنگ یا گالوانیزه استفاده کرد. همچنین در تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و طراحی های داخلی ورق های فولادی کاربرد بسیار و مفیدی دارند و می توانند از هزینه های زیادی برای این چنین پروژه هایی جلوگیری کرد. از این رو قیمت ورق می تواند حرف اول را در پروژه های کوچک و بزرگ را بزند. از این ور دسترسی به قیمت نهایی و به روز محصولاتی چون ورق فولادی از اهمیت دوچندانی برخوردار است. قیمت لحظه به لحظه و به روز شده انواع ورق را می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید.

آیا قصد خرید ورق دارید؟

ورق یکی از محصولاتی است که کاربرد ویژه ای در صنعت دارد. از سویی به منظور خرید محصول نیاز است حتما وزن آن کاملا بررسی گردد. شما می توانید برای مشاهده قیمت ورق به صورت بر خط وارد سایت آهن ملل شوید.

جدول وزن ورق و کاربرد ویژه آن

همانطور که می دانید عمده ورق تولیدی در کشور مختص به کارخانه های مهمی از جمله فولاد مبارکه اصفهان، فولاد کاویان و اکسین خوزستان است که در زیر جداول وزنی هر کدام به صورت جداگانه آورده شده است. با استفاده از جداول وزنی ورق هر کارخانه، می توانید به آسانی وزن ورق هایی که قصد خرید دارید را بیابید.

وزن ورق فولاد مبارکه اصفهان

جدول وزنی ورق فولاد مبارکه
ضخامت ورق
(mm)
عرض
(m)
طول
(m)
وزن هر برگ
(kg)
2 ۱.۲۵ رول استعلام از کارخانه
2 ۱.۵ 2.5 50
2.5 1.5 رول استعلام از کارخانه
3 1.25 رول استعلام از کارخانه
3 1.5 6 ۲۱۱.۹۵
3 1.25 رول استعلام از کارخانه
4 ۱.۵ ۶ ۲۸۲.۶۰
4 1.25 رول استعلام از کارخانه
5 ۱.۵ رول استعلام از کارخانه
5 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
6 ۱.۵ رول استعلام از کارخانه
6 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
8 ۱.۵ رول استعلام از کارخانه
8 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
10 ۱.۵ رول استعلام از کارخانه
10 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
12 1.5 رول استعلام از کارخانه
12 1.5 ۶ 848
15 1.5 رول استعلام از کارخانه
15 1.5 ۶ استعلام از کارخانه
دانلود نسخه PDF جدول وزن ورق فولاد مبارکه

طول یکسری از سایزهای ورق فولاد مبارکه, علاوه بر اینکه رول هستند، از سمت کارخانه اعلام می گردد و تلرانس دارند و بر حسب همین میزان نیز باید وزن ورق محاسبه گردد

وزن ورق فولاد کاویان

جدول وزنی ورق فولاد کاویان
ضخامت ورق
(mm)
عرض
(m)
طول
(m)
وزن هر برگ
(kg)
8 ۱.۲۵ ۶ ۵۶۵.۲۰
10 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
10 ۱.۵ ۶ ۷۰۶.۵۰
12 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
12 ۱.۵ ۶ ۸۴۷.۸۰
15 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
15 ۱.۵ ۶ ۱۰۵۹.۷۵
20 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
20 ۱.۵ ۶ ۱۴۱۳
25 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
25 ۱.۵ ۶ ۱۷۶۶.۲۵
30 1.25 ۶ ۲۱۱۹.۵۰
30 ۱.۵ استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
35 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
۳۵ ۱.۵ استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
۴۰ 1.25 ۶ استعلام از کارخانه
۴۰ 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
45 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
45 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
50 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
55 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
60 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
65 1.5 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
دانلود نسخه PDF جدول وزن ورق فولاد کاویان

طول یکسری از سایزهای ورق فولاد کاویان از سمت کارخانه اعلام می گردد و تلرانس دارند و بر حسب همین میزان نیز باید وزن ورق محاسبه گردد.

وزن ورق اکسین اهواز

جدول وزنی ورق اکسین اهواز
ضخامت ورق
(mm)
عرض
(m)
طول
(m)
وزن هر برگ
(kg)
10 2 ۶ 942
12 2 ۶ 1130.40
15 2 ۶ 1413
20 2 ۶ 1884
25 2 ۶ 2355
30 2 ۶ 2826
35 2 ۶ 3297
40 2 ۶ 3768
45 2 ۶ 4239
50 2 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
60 2 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
70 2 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
80 2 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
90 2 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
100 2 استعلام از کارخانه استعلام از کارخانه
دانلود نسخه PDF جدول وزن ورق اکسین اهواز

طول ورق های اکسین اهواز از سایز 50 تا 100 از سمت کارخانه اعلام می گردد و تلرانسی بین 6.5 الی 9 متر دارد و بر حسب همین میزان نیز باید وزن ورق محاسبه گردد.

سوالات متداول


وزن ورق (کیلوگرم) = طول ورق (متر) * عرض ورق (متر) * ضخامت ورق (میلی متر) * چگالی ورق


عمده ورق تولید شده در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان از سایز ۲ میلی متر تا ۱۵ میلی متر می باشد و هم به صورت شیت و هم رول تولید می شود و در سه عرض ۱۰۰۰ میلی متر، ۱۲۵۰ میلی متر، ۱۵۰۰ میلی متر می باشد.