جدول اشتال ورق

یکی از پرکاربردترین محصولات صنعتی، ورق ها می باشند. کاربرد ورق ها در صنایع مختلف، متفاوت می باشد. از وسایل آشپزخانه گرفته تا ماشین آلات، ورق فلزی، سنگ بنای بسیاری از قطعات مختلف است که ما روزانه استفاده می کنیم. ورق فلزی، ورق نازک و قابل انعطافی است که یکپارچگی و استحکام ساختاری را حفظ می کند. ورق فلزی به ۴ شکل مختلف تولید می شود: فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم. هر یک از این دسته ها، از نظر ضخامت، سختی، استحکام و کاربرد متفاوت می باشند.

آیا قصد خرید ورق دارید؟

ورق یکی از محصولاتی است که کاربرد ویژه ای در صنعت دارد. از سویی به منظور خرید محصول نیاز است حتما وزن آن کاملا بررسی گردد. شما می توانید برای مشاهده قیمت ورق به صورت بر خط وارد سایت آهن ملل شوید.

ورق نورد سرد

فولاد نورد سرد از طریق یک فرآیند نورد که در دمای اتاق انجام می شود ساخته می شود. همانطور که از نام آن پیداست، در حالت سرد به شکل ورق فشرده می شود. استفاده از فرآیند سرد استحکام ورق فلز را تا ۲۰ درصد افزایش می دهد. فولاد نورد سرد به طور قابل توجهی ارزان و کار با آن آسان است. این نوع ورق ظاهر بهتری نسبت به فولاد نورد گرم دارد و برای هر چیزی که نیاز به ظاهر صیقلی و یکنواخت دارد، مناسب است. بنابراین آن ها اغلب در لوازم خانگی، مبلمان فلزی، کمدها و غیره استفاده می شوند. در ساخت و ساز، ورق نورد سرد یک ماده رایج برای ساخت سوله های فولادی، ساختمان های صنعتی و گاراژها است.

ورق نورد گرم

کار کردن با این ورق نسبت به ورق نورد سرد سخت تر است. این نوع ورق برای  اجزای سازه ای مانند تیرهای I شکل، مقاطع عرضی، خطوط ریلی، برای قاب کامیون ها و خودروها استفاده می شود. همچنین به دلیل استحکام و انعطاف پذیری به طور گسترده در تجهیزات کشاورزی استفاده می شود

کاربرد جدول اشتال ورق

در جدول اشتال ورق، دو متغیر عرض و ضخامت ورق بر حسب میلیمتر به کار رفته است. ضخامت ورق از ۵ تا ۸۰ میلیمتر و عرض ورق از ۱۶۰ تا ۲۸۰ میلیمتر نشان داده شده است. برای پیدا کردن وزن ورق از جدول اشتال ورق، باید محل تلاقی دو پارامتر ضخامت و پهنای ورق را در جدول پیدا کرد.

به راحتی وزن انواع ورق را محاسبه کنید

اگر برای محاسبه وزن ورق دچار مشکل هستید و نمی توانید به صورت دقیق وزن آن را به دست آورید، می توانید با مراجعه به سایت آهن ملل و صفحه جدول وزن ورق به صورت کامل دقیق وزن محصول خود را به دست آورید.

ورق های فولادی ساده ترین نوع از جدول اشتال را از نظر تعداد پارامتر دارند و از عرض b و ضخامت s تشکیل شده اند. جدول اشتال ورق به صورت زیر می باشد:

ضخامت s برحسب میلیمترپهنا b برحسب
میلیمتر
۸۰۶۰۵۰۴۰۳۰۲۵۲۰۱۵۱۲۱۰۸۶۵
۱۰۰۷۵.۴۶۲.۸۵۰.۲۳۷.۷۳۱.۴۲۵.۱۱۸.۸۱۵.۱۱۲.۶۱۰.۰۷.۵۴۶.۲۸۱۶۰
۱۱۳۸۴.۴۷۰.۷۵۶.۵۴۲.۴۳۵.۳۲۸.۳۲۱.۲۱۷.۰۱۴.۱۱۱.۳۸.۴۸۷.۰۷۱۸۰
۱۲۶۹۴.۲۷۸.۵۶۲.۸۴۷.۱۳۹.۳۳۱.۴۲۳.۶۱۸.۸۱۵.۷۱۲.۶۹.۴۲۷.۸۵۲۰۰
۱۳۸۱۰۴۸۶.۴۶۹.۱۵۱.۸۴۳.۲۳۴.۵۲۵.۹۲۰.۷۱۷.۳۱۳.۸۱۰.۴۸.۶۴۲۲۰
۱۵۱۱۱۳۹۴.۲۷۵.۴۵۶.۵۴۷.۱۳۷.۷۲۸.۳۲۲.۶۱۸.۸۱۵.۱۱۱.۳۹.۴۲۲۴۰
۱۵۷ ۱۱۸۹۸.۱۷۸.۵۵۸.۹۴۹.۱۳۹.۳۲۹.۴۲۳.۶۱۹.۶۱۵.۷۱۱.۸۹.۸۱۲۵۰
 ۱۶۳۱۲۲۱۰۲۸۱.۶۶۱.۲۵۱.۰۴۰.۸۳۰.۶۲۴.۴۲۰.۴۱۶.۳۱۲.۲۱۰.۲۲۶۰
 ۱۷۶۱۳۲۱۱۰۸۷.۹۶۵.۹۵۴.۹۴۴.۰۳۳.۰۲۶.۴۲۲.۰۱۷.۶۱۳.۲۱۱.۰۲۸۰

سوالات متداول


از ورق نورد سرد در صنعت ساخت و ساز به عنوان یک ماده رایج برای ساخت سوله های فولادی، ساختمان های صنعتی و گاراژها استفاده می شود.


از جدول اشتال ورق برای محاسبه وزن ورق استفاده می شود.


ورق نورد گرم برای اجزای سازه ای مانند تیرهای I شکل، مقاطع عرضی، خطوط ریلی، برای قاب کامیون ها و خودروها و ساخت تجهیزات کشاورزی استفاده می شود.