وزن نبشی ۶ متری و ۱۲ متری

ویدئو نحوه محاسبه وزن انواع تیرآهن

نبشی ها از مهم ترین مصالح ساختمانی هستند که به صورت تنها یا مرکب با دیگر اقلام ساختمانی، در صنعت ساختمان سازی استفاده می شوند. دلیل این که تنها و یا به صورت مرکب استفاده می شوند این است که دو ضلع آن عمود بر هم می باشد و از ساختار دیگری برخوردار نمی باشد. به طور کلی اصطلاح نبشی از کلمه نبش گرفته شده است و به معنی کنج و پیچ می باشد و این معنی گویای شکل ظاهری نبشی می باشد.

عمده استفاده از نبشی در صنعت ساختمان سازی می باشد اما به صورت کلی نبشی برای اتصال پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و اتصالات ستون ها به فونداسیون و ساختن ستون و خرپا استفاده می شود. نبشی ها شبیه حرف انگلیسی L می باشند که به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شوند. البته روش تولید آن ها به صورت پرسی و فابریک می باشد که می تواند در کیفیت و کارایی آن ها به صورت مستقیم اثر داشته باشد. باید خاطر نشان کرد وزن نبشی ها می تواند بسته به نوع تولید، انواع و سایز و طول آن ها متفاوت خواهد بود و همین امر می تواند بر قیمت نیز به صورت مستقیم تاثیر بگذارد. در نتیجه با توجه به اهمیت این موضوع می بایست در زمان خرید به وزن نبشی توجه ویژه ای نمود. در ادامه شما می توانید از طریق ماشین حساب مندرج در پایین به صورت آنی وزن نبشی مورد نظر خود را محاسبه نمایید.

محاسبه وزن نبشی از طریق ماشین حساب

نبشی
m
mm
mm
mm
kg

محاسبه وزن نبشی با جدول اشتال

همان طور که بیان شد یکی از موارد مهم در زمان خرید نبشی، محاسبه وزن نبشی می باشد. آشناترین مسیر برای رسیدن به وزن نبشی از طریق جدول های وزنی مانند جدول اشتال است. کافیست به سراغ جدول وزنی نبشی بروید و به راحتی وزن 1 متر از نبشی مورد نظرتان را پیدا کنید. برای وزن نبشی با طول بیش از یک متر هم می بایست یک ضرب ساده انجام دهید:

فرمول محاسبه وزن نبشی با جدول اشتال

طول نبشی (m) × وزن یک متر نبشی بر اساس ابعاد از جدول اشتال = وزن نبشی

از جدول اشتال نبشی چه می دانید؟

نبشی ها نوعی پروفیل های باز هستند که اساسا توسط فولاد کربنی نورد گرم یا فولاد کم آلیاژ با استحکام بالا تولید می‌ شوند. از این رو بررسی استانداردهای تولیدی این محصول بسیار با اهمیت است. شما می توانید با مراجعه به صفحه جدول اشتال نبشی تمامی اطلاعات لازم جهت بررسی نبشی را به دست آورده و در زمان خرید از آن استفاده کنید.

فرمول محاسبه وزن نبشی

متداول ترین دسته بندی انواع نبشی از لحاظ ظاهری به شرح زیر است:

  • نبشی بال مساوی
  • نبشی اسپیرال
  • نبشی بال نامساوی

که در این دسته بندی می بایست به ضخامت بال و طول بال ها دقت نمود چرا که می توانند عاملی در تغییر وزن نبشی ها باشند. شما می توانید از طریق فرمول زیر و با توجه به نوع نبشی، وزن نبشی را به دست آورید. در همه این فرمول ها چگالی مساویست با 7.86 که می توانید این عدد را در فرمول جایگذاری کنید.

فرمول وزن نبشی بال نامساوی

فرمول محاسبه وزن نبشی بال نا مساوی

1000 / [چگالی × طول (m) × ضخامت (mm) × مجموع طول بال های نبشی] = وزن نبشی بال نامساوی

فرمول وزن نبشی بال مساوی

فرمول محاسبه وزن نبشی بال مساوی

1000 / [چگالی × طول شاخه (m) × ضخامت (mm) × طول بال × 2] = وزن نبشی بال مساوی

کاربرد جدول وزن نبشی ۶ متری و ۱۲ متری

برخی از خریداران محترم بر این باورند که به دلیل این که نبشی یک کالای تخصصی فولادی است که می بایست بر اساس استانداردهای مشخص شده و آنالیزهای مورد نظر تولید شود، در نتیجه رسیدن به وزن آن دشوار می باشد و نیاز است حتما اصول خاصی برای محاسبه آن اجرا شود. بر همین اساس، افراد در صورت خرید، تنها به صحبت های کارشناسان فروش حوزه آهن آلات اطمینان می کنند. این در صورتی است که شما می توانید با استفاده از فرمول محاسبه وزن نبشی و یا با استفاده از جدول وزن نبشی ۶ متری و ۱۲ متری زیر در کم ترین زمان ممکن و با اعتماد کامل از استاندارد بودن وزن نبشی،از قیمت آن اطمینان حاصل نمایید.

آیا قصد خرید نبشی دارید؟

قیمت محصول نبشی بر اساس سایز، طول و ضخامت آن متفاوت خواهد بود. از سویی دیگر قیمت آهن، قیمت جهانی سنگ آهن، میزان عرضه و تقاضای آن از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت نبشی است. شما می توانید با مراجعه با صفحه قیمت نبشی آخرین قیمت آن را داشته خریدی مطمئن را تجربه کنید.

از نکات بسیار مهم قبل از خرید نبشی، توجه به وزن نبشی به منظور تخمین قیمت این محصول می باشد. مجموعه آهن ملل به منظور افزایش رفاه خریداران نبشی، جدول وزن نبشی در سایزهای ۳ تا ۱۵ و طول ۶ و ۱۲ متری را در قالب جدول تهیه نموده است. با مراجعه به جداول زیر می توانید در کم ترین زمان ممکن به وزن نبشی مورد نظر خود دست یابید. لازم به ذکر است این جدول با استفاده از جدول اشتال به دست آمده است به این ترتیب که وزن درج شده در جدول زیر با احتساب وزن یک متر از محصول از جدول اشتال ضرب در طول شاخه به دست آمده است.

سایز نبشی
cm
وزن شاخه ۶متری
kg
وزن شاخه ۱۲متری
kg
۳ ۹ ۱۸
۴ ۱۴ ۲۸
۵ ۲۲ ۴۴
۶ ۳۲ ۶۴
۸ ۵۶ ۱۱۲
۱۰ ۹۰ ۱۸۰
۱۲ ۱۲۰ ۲۴۰
۱۵ ۱۹۰ ۳۸۰
دانلود نسخه PDF جدول وزنی نبشی
قیمت نبشی

سوالات متداول


۱.نبشی بال مساوی ۲.نبشی اسپیرال ۳.نبشی بال نامساوی


۱۰۰۰/طول شاخه * ضخامت * طول بال * چگالی


۱۰۰۰/طول شاخه * ضخامت * مجموع طول ۲ بال * چگالی