وزن ناودانی

ویدئو نحوه محاسبه وزن انواع تیرآهن

ناودانی یک پروفیل است که از نظر ظاهری شبیه U انگلیسی می باشد. سطح مقطع ناودانی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است. ناودانی ها یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی در صنعت ساختمان سازی می باشند که می توان در قسمت های مختلف سازه از آن بهره برد. انواع ناودانی را با توجه به نوع و کاربرد آن در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی می کنند که این ویژگی ها در تعیین قیمت ناودانی و وزن ناودانی نقش به سزایی دارند. عمده استفاده از ناودانی در صنعت ساخت و ساز می باشد، اما این مقطع فولادی مصارف دیگری نیز دارد. از ناودانی می توان برای مصارف مختلفی بهره گرفت که می توان به استفاده از ناودانی در صنعت خودروسازی، ساخت چهارچوب های فلزی، ترمیم بناهای معماری، ساختمان سازی، تجهیزات ساخت و ساز و تشکیلات دریایی اشاره کرد.

در حال حاضر ناودانی در ۲ استاندارد زیر تولید و به بازار عرضه می شود:

  • UPN (ناودانی با بال هایی با زاویه 90 درجه)
  • UPE (ناودانی با بال های شیب دارد)

هر کدام از این استانداردها، می تواند به صورت مستقیم بر وزن ناودانی ها اثر بگذارد. با توجه به این وزن ناودانی برای خرید بسیار مهم و ضروری است، محاسبه دقیق و اصولی آن می تواند بسیار مهم باشد. در ادامه تلاش شده است انواع روش های محاسبه وزن ناودانی بیان شده است. البته شما می توانید با استفاده از ماشین حساب زیر، به صورت دقیق وزن انواع ناودانی را به دست آورید.

محاسبه وزن ناودانی از طریق ماشین حساب

mm
mm
mm
mm
m
kg

فرمول محاسبه وزن ناودانی

برای محاسبه وزن ناودانی به صورت تقریبی می توان از فرمول زیر استفاده نمود، در این فرمول نیاز به وزن مخصوص ناودانی و طول ناودانی داریم. این فرمول از جمله شناخته ترین فرمول برای محاسبه وزن ناودانی است که از جدول اشتال برای محاسبه استفاده می گردد.

فرمول محاسبه وزن ناودانی

وزن مخصوص یک متر ناودانی (kg/m) × طول ناودانی (m) = وزن ناودانی

در این فرمول می بایست وزن یک متر ناودانی را از جدول اشتال به دست آورید.

از جدول اشتال ناودانی چه می دانید؟

به دلیل این که ناودانی یک کالای تخصصی است، در نظر بیشتر افراد رسیدن به وزن آن دشوار می باشد. بر همین اساس، شما می توانید با استفاده از فرمول محاسبه وزن ناودانی و یا با استفاده از جدول وزن ناودانی و یا با استفاده از صفحه جدول اشتال ناودانی، در کم ترین زمان ممکن و با اطمینان کامل از استاندارد بودن وزن انواع ناودانی اطمینان حاصل نمایید.

دومین راه به دست آوردن وزن ناودانی، استفاده از فرمول کلی محاسبه وزن ناودانی است. برای این فرمول نیازی به جدول اشتال نیست و فقط با تجهیزاتی مثل کولیس و متر می شود وزن ناودانی رو بدست آورد.

وزن ناودانی

1000/ [[چگالی * طول * [(ضخامت جان * ارتفاع جان) + 2*(ضخامت بال * عرض بال)]]= وزن ناودانی

کاربرد جدول وزن ناودانی

برخی از خریداران محترم بر این باورند با توجه به این که ناودانی یک کالای تخصصی در حوزه فولاد و ساخت و ساز است، رسیدن به وزن واقعی آن دشوار می باشد. بر همین اساس، بسیاری از خریداران در زمان خرید تنها به صحبت های کارشناسان فروش حوزه آهن آلات اطمینان می کنند. این در صورتی است که شما می توانید با استفاده از فرمول محاسبه وزن ناودانی و یا با استفاده از جدول وزن ناودانی و جدول اشتال ناودانی زیر، در کم ترین زمان ممکن و با اطمینان کامل از استاندارد بودن، وزن انواع ناودانی را به دست آورید.

آیا قصد خرید ناودانی دارید؟

در زمان خرید محصولات فولادی همچون ناودانی باید در مورد آن محصول اطلاعات صحیحی داشته باشید. آهن ملل با داشتن پشتوانه محکم، توانسته اطلاعات لازم از قبیل تخمین وزن ناودانی و قیمت آن را به صورت آپدیت شده در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید با مراجعه به صفحه قیمت ناودانی خریدی مطمئن را تجربه کنید.

مجموعه آهن ملل به منظور افزایش رفاه حال خریداران گرامی در جداول زیر وزن ناودانی روسی، وزن ناودانی ۶ متری، وزن ناودانی ۱۲ متری را به صورت کامل تهیه نموده است. با مراجعه به جداول وزنی زیر که مربوط به ناودانی می باشد می توانید وزن ناودانی روسی، وزن ناودانی ۶ متری و وزن ناودانی ۱۲ متری را به صورت مجزا به دست آورید. لازم به ذکر است وزن های هر سایز از نبشی ها از جدول اشتال به دست آمده که در طول شاخه ضرب شده است.

وزن ناودانی روسی

ناودانی روسی یکی از ناودانی های سبک است که همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، وزن به ازای هر شاخه 11.75 متری بیان شده است.

سایز ناودانی
cm
وزن شاخه ۱۱.۷۵متری
kg
۶ ۳۷
۸ ۸۳
۱۰ ۱۰۳
۱۲ ۱۲۳
۱۴ ۱۵۰
۱۶ ۱۷۰
۱۸ ۲۱۵
۲۰ ۲۲۰
۲۲ ۲۶۰
دانلود نسخه PDF جدول وزنی ناودانی روسی

وزن ناودانی ۶ متری

ناودانی 6 متری یکی از پر مصرف ترین انواع ناودانی موجود در بازار می باشد که در صنایع مختلف به کار گرفته می شود. شما می توانید در جدول زیر، وزن ناودانی 6 متری را در سایزهای مختلف مشاهده نماید.

سایز ناودانی
cm
وزن شاخه ۶متری
kg
۸ ۴۳
۱۰ ۵۳
۱۲ ۶۳
۱۴ ۷۵
۱۶ ۸۵
۱۸ ۹۷
۲۰ ۱۱۳
۲۲ ۱۳۳
۲۴ ۱۴۴
دانلود نسخه PDF جدول وزنی ناودانی 6 متری

وزن ناودانی ۱۲ متری

ناودانی 12 متری نیز از دیگر طول های پر کاربرد ناودانی است که همانند ناودانی 6 متری، کاربردهای مختص به خود را دارد. در ادامه شما می توانید وزن ناودانی 12 متری سبک و سنگین وزن را در سایزهای مختلف مشاهده نمایید.

سایز ناودانی
cm
وزن شاخه ۱۲متری سبک
kg
وزن شاخه ۱۲متری سنگین
kg
۵ ۵۴ ۶۷
۶.۵ ۷۳ ۸۵
۸ ۸۴ ۱۰۴
۱۰ ۱۰۰ ۱۲۳
۱۲ ۱۴۰ ۱۶۰
۱۴ ۱۵۵ ۱۹۵
۱۶ ۱۷۰ ۲۲۵
۱۸ ۲۲۵ ۲۶۵
۲۰ ۳۰۵
۲۲ ۳۵۳
۲۴ ۴۰۵
۲۶ ۴۵۵
۲۸ ۵۰۲
۳۰ ۵۵۵
۴۰ ۴۲۰
دانلود نسخه PDF جدول وزنی ناودانی 12 متری
قیمت ناودانی

سوالات متداول


استاندارد UPN و استاندارد UPE


با استفاده از جدول وزن ناودانی در کم ترین زمان ممکن می توان استاندارد بودن ناودانی را تشخیص داد.