وزن و مشخصات شمش فولادی

ویدئو نحوه محاسبه وزن انواع تیرآهن

شمش فولادی از جمله مهم ترین قطعات خالص و پردازش نشده ای است که به عنوان محصول میانی در زنجیره تولید فولاد و انواع مقاطع آهنی استفاده می شود. شمش فولادی با توجه به نیاز صنایع گوناگون می تواند به شکل های مختلف تولید شود. شمش های فولادی عموما به اشکال مربع و مستطیل تولید می شوند و طول هر یک از آن ها حدودا 6 و 12 متر است.

بارزترین ویژگی شمش فولادی حمل و نقل آسان آن می باشد. انواع شمش فولادی شامل بیلت یا شمشال (سطح مقطع مستطیلی و مربعی)، بلوم یا فابریک (شمشه) (سطح مقطع مستطیلی و مربعی) و اسلب یا تختال می باشد. اصولا از بیلت برای تولید مقاطع فولادی همچون میلگرد، مفتول و تسمه و از بلوم برای ساخت قوطی، تیرآهن و نبشی و برای تولید لوله و ورق از اسلب استفاده می شود. برای تولید آهن آلات، وزن، طول و میزان کربن استفاده شده در شمش، بسیار مهم می باشد. از این رو وزن شمش فولادی برای افراد فعال در بازار آهن بسیار مهم می باشد و می بایست در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشند.

محاسبه وزن شمش فولادی با ماشین حساب

همان طور که بیان شد، شمش فولادی دارای اشکال مختلفی است و کارخانه های مختلفی نیز این محصول را در ایران تولید می کنند. با توجه به اینکه می تواند میزان مواد اولیه به کاربرده شده در این محصول در کارخانه های مختلف، متفاوت باشد، در نتیجه کیفیت و وزن آن نیز می تواند مختلف باشد. از این رو محاسبه دقیق وزن شمش فولادی تولید شده در کارخانه های مختلف می تواند برای خریداران بسیار با اهمیت باشد. در ادامه شما می تواند با استفاده از ماشین حساب مندرج، وزن دقیق شمش فولادی را به دست آورید.

شمش
m
mm
mm
kg

آیا قصد خرید شمش فولادی دارید؟

شمش فولادی از جمله محصولاتی است که در فرآیند ریخته گری تولید می شود و کیفیت این محصول می تواند بر محصول نهایی تولیدی تاثیر بگذارد. قیمت شمش فولادی به دلیل آن که ماده اولیه بسیاری از مقاطع فولادی است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند بر قیمت محصولات دیگر نیز اثرگذار باشد. شما می توانید با مراجعه به این صفحه، آخرین قیمت شمش را مشاهده کنید.

فرمول محاسبه وزن شمش فولاد

برای به دست آوردن وزن شمش فولادی از طریق فرمول می توانید با ضرب کردن طول، عرض و ارتفاع بر حسب متر و سپس ضرب در وزن مخصوص آهن که همان ۷.۸۵ است، وزن را به صورت تقریبی به دست آوریم. اگر بخواهیم حاصل را بر حسب کیلوگرم به دست آوریم، حاصل را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنیم. فرمول دقیق محاسبه وزن شمش فولاد عبارتند از:

فرمول محاسبه وزن شمش

چگالی آهن ⨯ ارتفاع شمش (m) ⨯ عرض شمش (m) ⨯ طول شمش (m) = وزن شمش (بر حسب تن)

در زمان استفاده از فرمول باید به این نکته توجه کنید که شمش ها 6 یا 12 متری هستند.

کاربرد جدول وزن و مشخصات شمش فولادی

برخی از خریداران شمش فولادی گمان می کنند که شمش فولادی یک کالای تخصصی است و به همین دلیل نمی توان به وزن و مشخصات دقیق آن دست یافت. باید گفت با استفاده از فرمول محاسبه وزن شمش فولادی و یا با استفاده از جدول وزن آن در کم ترین زمان ممکن و با اطمینان کامل می توان به استاندارد بودن وزن انواع شمش فولادی دست یافت.

با استفاده از جدول وزن شمش فولادی و حتی بدون استفاده از فرمول می توانید به راحتی وزن مربوط به شمش فولادی که قصد خرید آن را دارید، دست پیدا کنید و شکی در قیمت اعلام شده نداشته باشید و از سواستفاده افراد سودجو در امان بمانید.

مجموعه آهن ملل به منظور رفاه حال خریداران شمش فولادی در جدول زیر ترکیب شیمیایی مربوط به گریدهای مختلف شمش فولادی را برای شما عزیزان تهیه نموده است. با مراجعه به جدول زیر گرید و وزن شمش فولادی مورد نظر خود را به راحتی به دست آورید.

گریدc Si Mn P
max
S
max
Cr
max
Ni
max
Cu
max
۳SP۰.۱۴
۰.۲۲
۰.۱۵
۰.۳
۰.۴
۰.۶۵
۰.۰۴۰.۰۵۰.۳۰.۳۰.۳
۵SP۰.۲۸
۰.۳۷
۰.۱۵
۰.۳
۰.۵
۰.۸
۰.۰۴۰.۰۵۰.۳۰.۳۰.۳
ST37۰.۰۹
۰.۱۵
۰.۱۷
۰.۳۵
۰.۳۵
۰.۶۵
۰.۰۴۰۰.۰۴۰۰.۳۰.۳۰.۳
ST52۰.۱۷
۰.۲۲
۰.۳۵
۰.۵۵
۱.۳۰
۱.۶۰
۰.۰۳۵۰.۰۴۰۰.۳۰.۳۰.۳
دانلود نسخه PDF جدول وزنی شمش
قیمت شمش

سوالات متداول


وزن شمش(برحسب تن)*۱۰۰۰=وزن شمش(برحسب کیلوگرم)


انواع شمش فولادی شامل بیلت، بلوم و اسلب می باشد.