وزن و مشخصات شمش فولادی

شمش فولادی مهم ترین کالایی است که در زنجیره تولید فولاد استفاده می شود. شمش فولادی با توجه به نیاز صنایع گوناگون می تواند به شکل های مختلف تولید شود. شمش های فولادی به شکل ذوزنقه تولید می شوند و طول هر یک از آن ها حدودا به ۲ متر می رسد.

بارزترین ویژگی شمش فولادی حمل و نقل آسان آن می باشد. انواع شمش فولادی شامل بیلت، بلوم و اسلب می باشد. برای تولید آهن آلات، وزن، طول و میزان کربن استفاده شده در شمش، بسیار مهم می باشد. وزن شمش فولادی برای افراد فعال در بازار آهن بسیار مهم می باشد.

آیا قصد خرید شمش فولادی دارید؟

شمش فولادی از جمله محصولاتی است که در فرآیند ریخته گری تولید می شود و کیفیت این محصول می تواند بر محصول نهایی تولیدی تاثیر بگذارد. قیمت شمش فولادی به دلیل آن که ماده اولیه بسیاری از مقاطع فولادی است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند بر قیمت محصولات دیگر نیز اثرگذار باشد. شما می توانید با مراجعه به این صفحه، آخرین قیمت شمش را مشاهده کنید.

کاربرد جدول وزن و مشخصات شمش فولادی

برخی از خریداران شمش فولادی گمان می کنند که شمش فولادی یک کالای تخصصی است و به همین دلیل نمی توان به وزن و مشخصات دقیق آن دست یافت. باید گفت با استفاده از فرمول محاسبه وزن شمش فولادی و یا با استفاده از جدول وزن آن در کم ترین زمان ممکن و با اطمینان کامل می توان به استاندارد بودن وزن انواع شمش فولادی دست یافت.

با استفاده از جدول وزن شمش فولادی و حتی بدون استفاده از فرمول می توانید به راحتی وزن مربوط به شمش فولادی که قصد خرید آن را دارید، بیابید و شکی در قیمت اعلام شده نداشته باشید و از سواستفاده افراد سودجو در امان بمانید.

مجموعه آهن ملل به منظور رفاه حال خریداران شمش فولادی در جدول زیر ترکیب شیمیایی مربوط به گریدهای مختلف شمش فولادی را برای شما عزیزان تهیه نموده است. با مراجعه به جدول زیر گرید و وزن شمش فولادی مورد نظر خود را به راحتی به دست آورید.

گریدcSiMnP(max)S(max)Cr(max)Ni(max)Cu(max)
۳SP۰.۱۴
۰.۲۲
۰.۱۵
۰.۳
۰.۴
۰.۶۵
۰.۰۴۰.۰۵۰.۳۰.۳۰.۳
۵SP۰.۲۸
۰.۳۷
۰.۱۵
۰.۳
۰.۵
۰.۸
۰.۰۴۰.۰۵۰.۳۰.۳۰.۳
ST37۰.۰۹
۰.۱۵
۰.۱۷
۰.۳۵
۰.۳۵
۰.۶۵
۰.۰۴۰۰.۰۴۰۰.۳۰.۳۰.۳
ST52۰.۱۷
۰.۲۲
۰.۳۵
۰.۵۵
۱.۳۰
۱.۶۰
۰.۰۳۵۰.۰۴۰۰.۳۰.۳۰.۳

فرمول محاسبه وزن شمش فولاد

برای به دست آوردن وزن شمش فولادی از طریق فرمول می توانید با ضرب کردن طول، عرض و ارتفاع بر حسب متر و سپس ضرب در وزن مخصوص آهن که همان ۷.۸۵ است، وزن را به صورت تقریبی به دست آوریم. اگر بخواهیم حاصل را بر حسب کیلوگرم به دست آوریم، حاصل را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنیم.

                                                                        طول*عرض*ارتفاع=A

                                                     وزن مخصوص آهن*A=وزن شمش(برحسب تن)

                                             وزن شمش(برحسب تن)*۱۰۰۰=وزن شمش(برحسب کیلوگرم)

سوالات متداول


وزن شمش(برحسب تن)*۱۰۰۰=وزن شمش(برحسب کیلوگرم)


انواع شمش فولادی شامل بیلت، بلوم و اسلب می باشد.