قیمت شمش فولاد که به عنوان یک محصول میانی برای تولید محصولات فولادی اساسی (همچون تیرآهن، میلگرد و …) استفاده می شود، در بازار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همان طور که مشاهده می کنید قیمت روز شمش فولاد که بر اساس آنالیز تفکیک شده اند در جدول درج شده است و روزانه آپدیت می گردد. لازم به ذکر است تمام قیمت ها از سمت کارخانه اعلام می شود. در نتیجه اگر قصد خرید شمش دارید، پیش از خرید حتما با کارشناسان فروش شمش آهن ملل در تماس باشید.

قیمت شمش فولادی

آخرین بروزرسانی: ۱۴۰۲/۳/۱۳ ساعت ۱۳:۳۷:۴۹

نمایش قیمت با ارزش افزوده

ردیف آنالیز شمش آنالیز ابعاد (mm) طول (m) واحد بارگیری نمودار قیمت دیروز قیمت امروز (تومان)
1 شمش 5sp فولادی 5SP 150 * 150 6 کیلوگرم اصفهان 21,422 21,422
2 شمش 5sp فولادی 5SP 125 * 125 6 کیلوگرم اصفهان 21,330 21,330
3 شمش 3sp فولادی 3SP 125 * 125 6 کیلوگرم اصفهان 21,330 21,330
4 شمش 5sp فولادی 5SP 150 * 150 12 کیلوگرم یزد 21,422 21,422
5 شمش 5sp فولادی 5SP 125 * 125 6 کیلوگرم یزد 21,330 21,330
6 شمش 3sp فولادی 3SP 125 * 125 6 کیلوگرم یزد 21,376 21,376
7 شمش 5sp فولادی 5SP 150 * 150 12 کیلوگرم قزوین 21,606 21,606
8 شمش 5sp فولادی 5SP 125 * 125 6 کیلوگرم ساوه 21,606 21,606
9 شمش 5sp فولادی 5SP 150 * 150 12 کیلوگرم تبریز 21,606 21,606
10 شمش 5sp فولادی 5SP 125 * 125 6 کیلوگرم مشهد تماس بگیرید تماس بگیرید
11 شمش 5sp فولادی 5SP 125 * 125 6 کیلوگرم سمنان 21,651 21,651

     

شمش فولادی ؛ انواع، کاربرد و قیمت

                                                                                       
آهن ملل ویژگی های محصول
۱ نام محصول شمش فولادی
۲ سطح مقطع مستطیل شکل
۳ آنالیز    ۳sp و ۵sp فولادی
۴ ابعاد          ۱۲۵ * ۱۲۵ و ۱۵۰ * ۱۵۰ میلیمتر
۵ طول شاخه ۶ و ۱۲ متر

 

شمش فولادی یا شمش آهنی، تقریبا قطعه ای خالص است که در اثر فرآیندهایی به صورت مختلف ریخته گری شده و در نهایت تولید می شود. شمش فولادی به عنوان ماده میانی محسوب می گردد که برای تولید محصول نهایی همچون میلگرد و تیرآهن از آن استفاده می شود.

شمش آهن قطعه‌ای مستطیلی به طول حداکثر ۲ متر است که طی عملیات ساخت و پرداخت به مواردی نظیر میلگرد، ناودانی، نبشی، تیرآهن و سایر محصولات نورد سرد و گرم تبدیل می‌شود. این محصول به عنوان اصلی ترین ماده بسیاری از صنایع  و منشا اصلی تولید مقاطع فولادی دیگر است.

باید خاطر نشان کرد شمش فولادی از جمله مقاطعی است که در تهیه مصالح فولادی نقش پرکاربرد دارد و بسته به نوع، در صنایع مختلف برای تولید محصولات گوناگون استفاده می گردد. یکی از ویژگی های بارز شمش، حمل آسان این مقطع فولادی است.

شمش فولادی به دو صورت بیلت و بلوم تولید می شود. شمشی که با عنوان شمشال در بازار شناخته می شود، به صورت بیلت تولید می شود و دارای سطح مقطع دایره ای و مربعی است. عرض بیلت کمتر از ۱۵ سانتی متر مربع و سطح مقطع آن ۲۳۰ سانتی متر مربع است.

شمشی که با عنوان شمشه شناخته می شود، به صورت بلوم است. بلوم دارای سطح مقطع کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع و عرض بیشتر از ۱۵ سانتی متر مربع است. بلوم برای ساخت ریل قطار، سپری، ناودانی، قوطی، تیرآهن کاربرد دارد.

 

   
           

      چه مقاطع فولادی از شمش تولید می گردد؟      

   
   
شمش فولادی پس از تولید به عنوان ماده میانی برای تولید محصولات نهایی وارد کارخانه ها شده و مقاطع فولادی همچون میلگرد، تیرآهن ، نبشی، ورق و … تولید می گردد.  تمام مقاطع فولادی  و کارخانه های آن را مشاهده کنید.    

انواع شمش فولاد

شمش های فولادی دارای سطح مقطع ذوزنقه ای شکل می باشند و  نام گذاری آن ها بر حسب سایز تعیین می شود. شمش فولاد بر اساس مواد افزوده شده به آن یعنی سیلیس، منگنز، کربن و مس به گریدهای مختلف تقسیم می گردد. این گریدها مشخص کننده سختی و یا میزان انعطاف پذیری  شمش است. گرید سخت شمش برای ساخت محصولی چون میلگرد A3 و گرید انعطاف پذیر آن برای مواردی که نیاز به سختی کمی دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

در کل شمش با گرید ۵SP دارای سختی بشتر است و گرید ۳SP انعطاف پذیری بیشتری دارد. از سویی دیگر گریدهای آلیاژی نیز وجود دارد.

انواع شمش فولاد
انواع شمش فولاد

اما در کل متداول ترین انواع شمش فولادی به شرح زیر می باشد:

  • شمش بلوم یا فابریک: بلوم یا فابریک که با نام شمشه نیز شناخته می شود در ابعاد ۱۸۰×۱۸۰، ۲۰۰×۲۰۰، ۲۵۰×۲۵۰ تولید می شود. عرض بلوم ها بیشتر ۱۵ سانتی متر است و برای تولید تیرآهن، ریل و قوطی کاربرد دارند. مهم ترین محصول بلوم یا فابریک، میلگردهای صنعتی می باشند.
  • بیلت یا شمشال: بیلت یا شمشال یکی از انواع شمش فولادی است که دارای سطح مقطع کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع و عرض کمتر از ۱۵ سانتی متر می باشد. سطح مقطع آن به صورت مربع یا دایره است. شمش ‌های ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۲۵، ۱۳۰، ۱۵۰ و ۱۶۰ جزو بیلت‌ ها به ‌شمار می‌آیند. بیلت ها برای تولید سیم و میلگرد استفاده می شوند. بیلت هایی که دارای چگالی بالا هستند در ساخت تولیدات صنعتی کاربرد دارند و برای ساخت لوله های مانیسمان و لوله ‌های بدون درز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • اسلب یا تختال: اسلب از پرکاربردترین انواع شمش فولادی در تولید انواع فرآورده های حاصل از نورد گرم و سرد می باشد. اسلب دارای سطح مقطع مستطیل شکل و ضخامت  ۲۳۰میلی ‌متر، طول ۱۲ متر و عرض ۲۵.۱ می باشد و ظاهری متفاوت با سایر انواع شمش فولادی دارد. از اسلب برای تولید نبشی و ناودانی، کویل، نوارهای فلزی و لوله های درزدار استفاده می شود.

 

روش تولید شمش فولادی

اصولا از روش ذوب در کوره برای تولید شمش فولادی استفاده می شود و سپس آن را برای تکمیل روند تولید به کوره‌های قوس الکتریکی و قوس القایی ارسال کرده تا محصول نهایی تولید گردد. هر کدام از این کوره‌ها دارای فرایند جداگانه ‌ای هستند، اما روش کوره‌ قوس الکتریکی روش بهتری برای تولید شمش است؛ چرا که در نهایت کیفیت و قیمت شمش فولادی تولیدی به مراتب بهتر می شود.

تولید شمش فولاد
تولید شمش فولاد

قیمت شمش فولادی بر چه اساسی مشخص می گردد؟

قیمت شمش فولاد به عوامل مختلفی بستگی دارد و یکی از مهم ترین عوامل، فرآورده های میانی نورد فولاد است. از آنجایی که شمش فولاد ماده میانی و حیاتی کارخانه های بسیاری است، قیمت شمش فولاد می تواند تاثیر بسزایی در محصولات تولیدی داشته باشد.

از این رو برای خرید شمش نیاز است عوامل دخیل بر قیمت آن را مورد بررسی قرار داد. از جمله عوامل موثر عبارتند از:

  • قیمت سنگ آهن، گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی
  • میزان مصرف و تقاضای داخلی
  • قیمت داخلی و جهانی بیلت
  • نحوه عرضه در بورس
  • تحولات سیاسی و اقتصادی
  • نرخ حامل های سوخت
  • نرخ ارز

 

 

قیمت روز شمش فولادی

قیمت روز شمش آهن هموراه با نوسانات و تحولات روی داده در بازار تغییر می کند. به همین خاطر نیاز است در زمان خرید حتما به قیمت روز شمش فولاد توجه نموده و اگر قصد خرید دارید، حتما بعد از بررسی قیمت شمش، خرید خود را در همان روز تکمیل نماید. چرا که قیمت شمش آهن همواره دست خوش تغییر است.

 

قیمت شمش آهن امروز

برای بررسی نرخ  شمش فولاد نیاز است به این نکته توجه داشته باشید که قیمت هر کارخانه با کارخانه دیگر متفاوت است و این تفاوت بسته به کیفیت محصول نهایی است.  شما می توانید برای خرید شمش آهن، قیمت شمش فولاد امروز را مورد بررسی قرار دهید. چرا که این قیمت می تواند در لحظه نیز تغییر کند.

 

خرید شمش فولادی از آهن ملل

به دلیل حجم بالای شمش آهن مورد معامله، نیاز است حتما برای خرید شمش فولادی به شرکت معتبر مراجعه نماید. شرکتی که بتواند علاوه بر ارائه قیمت روز شمش ، بتواند محصولی کاملا با کیفیت به شما ارائه دهد. آهن ملل به عنوان معتبرترین فروشگاه آهن آلات در ایران توانسته است شمش فولادی را بدون واسطه و با کیفیت بالا به مشتریان خود ارائه نماید. شما می توانید قیمت شمش آهن را به صورت آنلاین در سایت آهن ملل مشاهده نماید و پس از دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان آهن ملل، فرآیند خرید خود را تکمیل نماید.

قیمت شمش فولاد
 شمش فولادی در واقع پایه تولید سایر محصولات فولادی است و انواع گوناگونی دارد

 

قیمت هر کیلو شمش فولاد

  همان طور که می دانید واحد خرید شمش فولادی، کیلوگرم است. شما می توانید برای خرید و یا تخمین قیمت هر کیلو شمش فولاد به سایت آهن ملل مراجعه نمایید و یا با شماره ۰۳۱۳۵۰۲۰ واحد شمش در تماس باشید.

   
           

      قصد خرید آهن دارید؟      

   
   
شما می توانید برای خرید آهن آلات به سایت آهن ملل مراجعه نماید و قیمت انواع محصولات فولادی را به صورت روزانه و کاملا دقیق رصد کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره ببرید.    

 

 

 

کاربرد شمش فولاد

بلوم و بیلت که اصلی‌ترین موارد تولیدی شمش فولادی هستند، کاربرد زیادی در ساخت محصولات فولادی گوناگون دارند و در ساخت مفتول، انواع تیرآهن و میلگرد در تنوع ساده و آجدار، لوله‌های بدون درز و مانیسمان و نیز سپری فابریک مورد استفاده قرار می‌گیرند. ناودانی و نبشی از دیگر تولیدات شمش فولادی هستند. 

تختال که به‌عنوان فولاد خام نیز محسوب می‌شود از دیگر مواد پرکاربرد در صنایع مختلف است. تختال در انواع ورق‌های فلزی، کلاف و کویل‌، صفحه، نوار فلزی و نیز ساخت نبشی و ناودانی پرسی، لوله‌ درزدار و تیوب‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   
           

     از انواع محصولات فولادی چه می دانید؟      

   
   
شمش پس از تولید روانه کارخانه های بسیاری از جمله کارخانه تولید مقاطع فولادی می شود تا بدین ترییت  محصولات فولادی مورد نیاز برای صنت ساخت و ساز و دیگر صنایع تولید گردد. به این محصولات، محصولات نهایی گفته می شود.    

تاثیر قیمت شمش فولاد

شمش فولاد با کاربردهای وسیع و همه جانبه‌ای که دارد نقش مهمی در صنایع مختلف ایفا می‌کند. صنعت ساختمان از اسکلت تا نما و از درب و پنجره تا دیگر بخش‌ها بدون شک در گرو استفاده وسیع از تولیدات فلزی و آهن‌آلاتی است که همگی از محصولات شمش فولادی به‌شمار می‌آیند.

از پروفیل‌های باز و بسته تا ورق‌های فولادی تولید شده در فرایند نوردهای سرد و گرم و دیگر تولیداتی که از شمش تهیه می‌شوند بسیار پرمصرف و کلیدی هستند.

در نتیجه قیمت این ماده و تولیدات آن به‌طرز مشهود و موثری در قیمت ساختمان و دیگر صنایع تاثیرگذار است. در مورد تولیدات به ‌دست‌ آمده از شمش فولادی نیز، به‌عنوان مثال تیرآهن و میلگرد که از پرمصرف‌ترین اقلام در ساختمان سازی هستند، به‌شکل مستقیم و موثر در نوسانات قیمت مسکن موثرند.

بر این اساس برای کارخانجات، صنایع فلزی، بخش مسکن و پروژه‌های عمرانی و غیره لازم است برای اطلاع از قیمت شمش فولاد و تاثیر آن در برآورد کلی هزینه‌ها نسبت به رصد قیمت این محصول به‌طور روزانه اقدام کنند.                   

                       

نمایش بیشتر +

سوالات متداول


خیر، آهن ملل هیچ تهاتری انجام نمی دهد.


قیمت شمش فولادی در آخر روز کاری اعلام می شود.