امروز : سه شنبه 11 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

ثابت

قیمت ورق گالوانیزه کاشان:  

ثابت

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه:  

500 تومان

کاهش

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز:  

50 تومان

کاهش

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

اعلام شد

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

اعلام شد

قیمت انواع لوله:  

ثابت و لوله مبلی 1000 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

200 تا 500 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد ارگ تبریز:  

اعلام شد

برترین تولیدکنندگان میلگرد در سراسر ایران (بخش اول)

بهناز میرلوحی
الهام موسوی مقالات متفرقه 1399/06/18 0
کارخانه های فولادی

بیش از نیم قرن است که تولید میلگرد در ایران انجام می شود. در همه این سال ها تولید محصولات فولادی با اقبال روزافزون همراه شده و تولیدکنندگان زیادی وارد این عرصه شدند.  

در این مطلب قصد داریم تولیدکنندگان برتر کشورمان که در این سال ها حجم بالایی از تولید در کشور را به خود اختصاص داده اند را به شما عزیزان معرفی کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما بمانید.

در مطالب گذشته به طور کامل اشاره کردیم که انواع میلگردها کدامند و روش تولید هر کدام و تفاوت آن ها را به طور کامل شرح دادیم.

همانطور که می دانید نوع آج میلگرد و کارخانه تولیدکننده آن بر روی میلگرد حک می شود که شما با مراجعه به منو سایت و صفحه علامت اختصاری میلگرد می توانید از علائم مختص هر کارخانه آشنا شوید.

همان ‌گونه که قبلا به آن اشاره کردیم، میلگردهای آج دار انواع مختلفی دارند که روش تولید و نوع آج آن ‌ها وجه تمایز میان آن‌ ها است. برای تشخیص روش تولید و نوع آج تولید کنندگان میلگرد این دو مورد را با حروف انگلیسی بر روی بدنه میلگرد حک می‌ کنند.

کارخانه ذوب آهن اصفهان؛ برترین تولیدکننده میلگرد ایران

کارخانه ذوب آهن
کارخانه ذوب آهن اصفهان

از سال 1346 عملیات اجرایی ساخت واحدهای مختلف کارخانه ذوب آهن اصفهان شروع شد. در ابتدای دی ماه 1350 با ایجاد کارگاه های کک سازی، آگلومراسیون و کوره بلند اول به بهره برداری رسید.

راه‌اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد با ظرفیت 550 هزار تن در سال تولید محصولات فولادی همچون تیرآهن و میلگرد آغاز شد.

بعد از آن در سال 1351 کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه ذوب آهن برای رسیدن به ظرفیت تولید 1,900,000 تن فولاد در سال با احداث کوره بلند شماره دوم و توسعه بخش‌ های مختلف آگلومراسیون، کک سازی، فولادسازی، نورد و غیره شروع گردید. پس از آن در سال 1357 عملیات ساختمانی کمپلکس چدن به اتمام رسید.

می توان گفت ذوب آهن اصفهان یکی از کارخانه های مهم تولیدکننده فولاد در کشورمان می باشد. این کارخانه تاکنون افتخارات زیادی در صنعت فولاد کشور هم در داخل کشور وهم به صورت بین المللی کسب کرده است.

بر فرض مثال این کارخانه بزرگ و مهم موفق به دریافت گواهی نامه استاندارد تولید با بالاترین سطح کیفی و گواهینامه مطابقت میلگردهای گرید B500B از شرکت CARES انگلیس، گواهی نامه ایزو 9001 مدیریت کیفیت درزمینه تولیدات شمش و اولین تولید کننده بزرگ محصولات مقاوم به زلزله است.

در حال حاضر، ظرفیت تولید کارخانه ذوب آهن در حدود 3 میلیون 600 هزار تن فولاد و مقاطع فولادی می باشد. این کارخانه محصولات خود را با بالاترین استاندارد و کیفیت در بازار عرضه می کند. به همین دلیل این کارخانه در جایگاه تولیدکننده برتر میلگرد ایران می باشد.

هم اکنون میلگرد ذوب آهن اصفهان به دو صورت ساده و آجدار و در واقع در دو نوع دوکی و یکنواخت و بر طبق استاندارد ملی ایران و به شماره 3132 به تولید می رسد.

مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)

فولاد خراسان
مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)

مجتمع فولاد خراسان یکی دیگر از بزرگترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور می باشد. در صورتی که پیوسته بازار آهن را رصد کرده باشید حتما نام این کارخانه مهم به گوش شما خورده است.

می توان گفت که در واقع میلگرد نیشابور محصول کارخانه فولاد خراسان می باشد. دلیل این نام گذاری قرار گرفتن کارخانه فولاد خراسان در 15 کیلومتری شمال غرب نیشابور می باشد.

میلگردی که توسط این کارخانه تولید می شود یکی از با کیفیت ترین و پر مصرف ترین میلگردها در بازار آهن ایران می باشد و علاقه مندان بسیاری دارد.

به طور کلی این کارخانه محصولاتی مانند میلگرد، شمش فولادی، آهن اسفنجی و بریکت را به تولید می رساند. بر همین اساس می توان گفت که این کارخانه در عرصه تولید فولاد خام یکی از پیشتازان صنعت فولاد کشور می باشد.

در حال حاضر، میلگرد این کارخانه در سه نوع میلگرد ساده، آجدار مارپیچ و آجدار جناقی تولید می شود. فولاد خراسان محصول میلگرد تولیدی خود را بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 3132 به تولید می رساند.

این میلگردها با استفاده از روش عملیات حرارتی کوئنچ و تمپر یا همان روش ترمکس تولید می شود. لازم است این نکته را مد نظر قرار داد که عملیات حرارتی خواص مکانیکی میلگرد را می توان به طور قابل توجهی بهبود داد.

کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن foolad-mianeh.jpg است
کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)

در شمال غرب کشورمان، کارخانه فولاد آذربایجان یا میانه وجود دارد که این کارخانه یکی از بزرگترین و مجهزترین کارخانه های تولید میلگرد در کشور می باشد. این کارخانه از سال 1379 فعالیت خود را درزمینهٔ تولید انواع میلگرد آغاز نموده است. کارخانه فولاد آذربایجان در بزرگترین شهر استان آذربایجان و در جنوب شرقی آن واقع شده است.

یکی از ویژگی‌های بارز کارخانه فولاد آذربایجان، مجاورت آن با راه آهن سراسری و جاده اختصاصی متصل به مسیر ترانزیت بین‌ المللی است. به دلیل کیفیت بالای محصولات، میلگرد تولیدی فولاد آذربایجان از محبوبیت بالایی در بازار آهن آلات کشور برخوردار است.

این مجموعه با دارا بودن گواهینامه‌های استاندارد بین ‌المللی ISO 9001 – ISO 14001 -ISO 18001  به تولید محصولات باکیفیت و استاندارد بین‌ المللی پرداخته و یکی از بزرگ ‌ترین صادر کنندگان میلگرد در کشور به‌حساب می ‌آید.

کارخانه فولاد میانه را میتوان تولید کننده برتر میلگرد در ایران دانست که با بهره گیری از مدل ارزیابی کیفیت INQA توانسته دستاوردهای زیادی را در راستای افزایش کیفیت محصولات خود در کشور کسب نموده و از سایر رقبا پیشی بگیرد. این مجموعه تولید کننده میلگرد آجدار از اندازه ۸ میلی‌متر تا ۳۲ میلی‌متر در گریدهای AII و AIII بر اساس استاندارد DIN 488 و میلگردهای ساده از سایز ۱۴ الی ۵۰ میلی متر، بر اساس استاندارد DIN 1013 می باشد.

صنایع فولاد بردسیر کرمان

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن foolad-bardsir-kerman.jpg است
صنایع فولاد بردسیر کرمان

شرکت صنایع فولاد کرمان (بردسیر) در سال ۱۳۶۹ به ثبت رسید. این شرکت در 45 کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان احداث شد.

در حال حاضر، صنایع فولاد کرمان پس از 25 سال فعالیت به عنوان یکی از تکمیل کنندگان زنجیره تولید در عرصه های ملی و منطقه ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد.

این کارخانه سالیانه از ظرفیت تولیدی معادل 150 هزار تن در سال 1380 برخوردار است. هم اکنون ظرفیت صنایع فولاد کرمان در حدود 220 هزار تن می باشد. فاز دوم آن نیز از ظرفیتی معادل 420 هزار تن برخوردار است که در مردادماه 1394 به بهره برداری رسید.

میلگرد تولیدی این کارخانه با روش ترمکس تولید می شود. این میلگرد در اندازه های 8 تا 32 میلی متر و در گریدهایAII  و AIII در واحد نورد گرم این کارخانه به تولید می رسد.

مجتمع فولاد آناهیتا گیلان

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن foolad-anahita-gilan.jpg است
فولاد آناهیتا گیلان

این شرکت پنجمین تولیدکننده برترت میلگرد در کشور می باشد. در اواخر سال 1389 به دلیل انتقال سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی از سایز 8 تا 32 و در زمینی به مساحت 20908 متر مربع و با هدف ایجاد اشتغال و خودکفایی در صنعت فولاد فعالیت خود را آغاز کرد. در اواخر سال 1392 با ظرفیت تولید 320 هزار تن میلگرد در سال تولید آزمایشی این کارخانه آغاز شد.

دو گروه میلگرد عمده و پرمصرف در بازار ایران به نام A2 و A3 محصولاتی است که این کارخانه اقدام به تولید آن‌ها می ‌نماید. نام گذاری میلگرد این کارخانه از استاندارد GOST 5781 روسیه گرفته شده است. در واقع از نظر استاندارد ملی 3132 ایران این نام‌ گذاری منسوخ شده و معادل این میلگردها به ترتیب آج 340 و آج 400 است.

میلگرد آناهیتا گیلان از لحاظ ترکیب شیمیایی، مشخصات فیزیکی مانند قطر اسمی و مشخصات هندسی آج و خواص مکانیکی با استاندارد ملی مطابقت دارد. همچنین محصولات پس از تولید وارد واحد کنترل کیفی شده و پس از تأیید کیفیت، بسته بندی و وارد بازار مصرف می ‌گردد.

مجتمع فولاد روهینا جنوب

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن foolad-rohina-jonub.jpg است
مجتمع فولاد روهینا جنوب

در سال 1389 احداث مجتمع فولاد روهینا جنوب باهدف تولید میلگرد در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار واقع در استان خوزستان، شهرستان دزفول در فاصله ۷ کیلومتری جاده دزفول شوشتر آغاز گردید.

میلگرد روهینا در چهار نوع A3، A2، A1 و A4 و در دو شکل ساده و آجدار تولید و به بازار عرضه می‌شود. این کارخانه با استفاده از فناوری روز دنیا و بهره گیری از توان متخصصان داخلی توانسته میلگردهای آجدار به‌صورت آج دوکی و یکنواخت، جناقی و مرکب در سایزهای ۸ تا ۴۰ و کلاف در سایزهای ۵ الی ۱۶ میلی متر تولید نماید.

محصولات تولیدی بر اساس استاندارد ملی ایران ۳۱۳۲، ASTM A615 آمریکا و BS  4449 انگلستان به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌ گردد. ویژگی بارز میلگرد روهینا استحکام بالا همراه با وزن سبک و استاندارد است که استفاده از آن را در پروژه‌های ساختمانی را مقرون به‌صرفه و اقتصادی می‌ نماید.

سوالات متداول برترین تولیدکنندگان میلگرد در سراسر ایران (بخش اول)

برترین کارخانه تولیدکننده میلگرد در ایران کدام است و از چه سالی فعالیت خود را شروع کرده است؟

کارخانه ذوب آهن اصفهان برترین کارخانه تولیدکننده ایران می باشد که از سال 1346 عملیات اجرایی ساخت واحدهای آن شروع شد و در ابتدای دی ماه 1350 با ایجاد کارگاه های کک سازی، آگلومراسیون و کوره بلند اول به بهره برداری رسید.

مجتمع فولاد خراسان چه محصولاتی را به تولید می رساند؟

مجتمع فلولاد خراسان محصولاتی مانند میلگرد، شمش فولادی، آهن اسفنجی و بریکت را به تولید می رساند.

میلگرد کارخانه بردسیر کرمان با چه روش و در چه سایزهایی تولید می شود؟

میلگرد تولیدی این کارخانه با روش ترمکس و در اندازه های 8 تا 32 میلی متر و در گریدهای AII  و AIII در واحد نورد گرم این کارخانه به تولید می رسد.

میلگرد روهینا جنوب در چه گریدهایی به تولید می رسد؟

میلگرد روهینا در چهار نوع A3، A2، A1 و A4 و در دو شکل ساده و آجدار تولید و به بازار عرضه می‌شود.


برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.