لیستوفر آرماتور

لیستوفر آرماتور چیست و به چه صورت تهیه می شود؟

لیستوفر چیست؟

می توان لیستوفر را راهنمای کارگاه آرماتوربندی خم و برش آرماتورها دانست. در حقیقت به بیان ساده تر با تهیه لیستوفر می توانیم به تهیه و نصب آرماتورها سرعت ببخشیم.

نکات مهم در مورد لیستوفر

به طور معمول در زمان برگزاری یک مناقصه، مشاور لیستوفر میلگردها را تهیه و در نقشه ها قرار می دهد. این مسئله باعث می شود که پیمانکار در هنگام پیشنهاد، دیدی کلی تر و جامع تری نسبت به حجم آرماتورهای مصرفی در هر مرحله پیدا کند.

بحث لیستوفر تنها به پیشنهاد قیمت ختم نمی شود و موضوع مهم تر این است که زمانی که پیمانکار شروع به کار می کند لازم است که در هر مرحله از کار میلگردهای مورد نیاز را تهیه کند.

می توان گفت که در حقیقت لیستوفر کمک بزرگی به مترور می کند و محاسبات سرعت کار را افزایش می دهد.
در حقیقت لیستوفر می تواند یک راهنمای کاملی برای آرماتوربند جهت برش و خم آرماتورها باشد. علاوه بر این، لیستوفر می تواند تا حدود زیادی از پرت آرماتورها جلوگیری کند.

آرماتوربندی فونداسیون

در نظر بگیرید که می خواهید آرماتوربندی فونداسیون را انجام دهید. آرماتورها تهیه شده اند و یک آرماتوربند قصد دارد که آرماتوربندی فونداسیون را بدون لیستوفر انجام دهد.

در صورتی که نقشه به آرماتوربندی داده شود و او شروع به برش آرماتورها کند، به دلیل عدم دید کامل نسبت به حجم آرماتورهای فونداسیون از گوشه ای از نقشه برش را شروع می کند. این کار باعث بالا رفتن پرت می شود.

لازم است که قبل از شروع به کار لیستوفر تهیه شده باشد تا مشخص شود که در هر قسمت چه تعداد آرماتور با چه طول و چه سایزی و چه مقدار خم آرماتور لازم است. این مسئله باعث می شود که آرماتوربند متوجه شود که وقتی برش آرماتور را انجام می دهد از باقیمانده برش در چه جایی باید استفاده کند.

البته قطعا لازم است که یک نظارت درست و دقیق بر کار آرماتوربند د در هنگام استفاده از لیستوفر وجود داشته باشد تا به این ترتیب میزان خطا به حداقل برسد.

در صورت عدم وجود لیستوفر در نقشه ها تکلیف چیست؟

همواره باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که در صورت عدم وجود  لیستوفر در نقشه ها، لازم است که آن توسط دفتر فنی تهیه شود.

لازم است که این نکته را مدنظر قرار دهید که در هنگام استفاده از لیستوفر موجود در نقشه ها، نمی توان به صورت قطعی به لیستوفرهای نقشه اعتماد کرد. بر همین اساس، لازم است که در هنگام خرید آرماتور، لیستوفر توسط دفتر فنی کنترل شود و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، اصلاح شود و یا از ابتدا توسط دفتر فنی و مهندس مترور پیش از استارت کار تهیه شود.

موارد تشکیل دهنده جدول لیستوفر

در این قسمت یک جدول لیستوفر را مشاهده می کنیم که به ترتیب به توضیح ستون های آن می پردازیم.

جدول لیستوفر
جدول لیستوفر آرماتورهای فونداسیون

در ستون اول جدول لیستوفر (pos) موقعیت هر میلگرد شماره ‌گذاری می‌شود و این موقعیت می‌ تواند در پلان و یا در جزئیات آدرس‌ دهی شود.
در ستون دوم جدول لیستوفر (Ø) فی یا سایز میلگرد مشخص می ‌شود.
در ستون سوم جدول لیستوفر (Shape) شکل آرماتورها از لحاظ وضعیت خم (یکسر خم، دو سر خم، بدون خم، اوتکا و غیره) رسم می ‌شود. لازم به ذکر است در این مرحله طول خم‌ ها و ابعاد باید روی هر قسمت نوشته شود.
در ستون چهارم جدول لیستوفر (Length) طول آرماتور نوشته می ‌شود که از جمع جزئیات طول‌ های درج ‌شده در ستون سوم جدول حاصل می ‌شود.
در ستون پنجم جدول لیستوفر (Number) تعداد مورد نیاز آرماتور درج می ‌شود.
در ستون ششم و نهایی جدول لیستوفر (Weight) وزن میلگرد نوشته می‌شود که از حاصل‌ ضرب وزن واحد طول میلگرد مشخص ‌شده ضربدر طول میلگرد (ستون چهارم) ضربدر تعداد میلگرد (ستون پنجم) همان ردیف حاصل می ‌شود.
لازم است این نکته را مدنظر قرار دهیم که وزن واحد طول میلگرد را می توان از جدول اشتال برداشت و یا از فرمول زیر برای محاسبه آن استفاده کرد.
وزن واحد طول میلگرد (کیلوگرم) (وزن مخصوص میلگرد) = 162 / (قطر میلگرد * قطر میلگرد)

معرفی نرم افزار تهیه لیستوفر آرماتور

یکی از ابزارها برای تهیه لیستوفر مترور پلاس می باشد. این ابزار یکی نرم افزار قدرتمند و ساده جهت تولید جداول لیستوفر آرماتور در نرم افزار اکسل می باشد. با استفاده از این نرم افزار می توانید شکل آرماتور مورد نظر خود را از بین شکل های از پیش تعریف شده انتخاب کرده و پوز، تعداد، قطر و طول اضلاع مختلف آرماتور را وارد نمایید.

پس از آن، اطلاعات مربوط به پوز همراه با شکل آرماتور به صورت خودکار به جدول اکسل اضافه می شود. علاوه بر این، می توانید از روش های دیگری مانند استفاده از نرم افزار اکسل و اتوکد نیز به تهی لیستوفر بپردازید.

سوالات متداول لیستوفر

لیستوفر چیست؟

لیستوفر یک راهنمای کارگاه آرماتوربندی خم و برش آرماتورها دانست. در حقیقت به بیان ساده تر با تهیه لیستوفر می توانیم به تهیه و نصب آرماتورها سرعت ببخشیم.

با استفاده از چه نرم افزارهایی می توان یک لیستوفر تهیه کرد؟

با استفاده از نرم افزارهایی مانند مترور پلاس، اکسل و اتوکد می توانیم یک لیستوفر تهیه کنیم.اینجانب الهام السادات موسوی، در 26 اسفندماه در شهر اصفهان متولد شدم. تحصیلات خود را در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات گذراندم و همزمان در تیم ورک پروژه‌های مربوط به کبیت در دانشگاه مشغول به فعالیت شدم. پس از اتمام کارشناسی در یک شرکت طراحی سایت و برندینگ در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا شروع به فعالیت کردم. پس از یک سال، فعالیت خود را در حوزه تولید محتوا و سوشال مدیا در شرکت آهن ملل اصفهان آغاز نمودم. هم اکنون نیز در این مجموعه مشغول به همکاری می باشم.

سایدبار کشویی