نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن

تیرآهن یکی از مهمترین و پرکاربردترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساختمان سازی است که در هنگام استفاده از تیرآهن نیاز است حتما یکسری اصول رعایت گردد تا یک ساختمان مستحکم و پایدار ساخته شود. یکی از این اصول، میزان تحمل بار تیرآهن است که باید به صورت دقیق و با توجه به سازه مورد بررسی قرار گیرد تا بدین ترتیب بتوان برای مقاوم سازی ساختمان به صورت کاملا اصولی پیش رفت. در این مقاله قصد داریم، به بررسی میزان تحمل بار تیرآهن می پردازیم، با آهن ملل همراه باشید.

تحمل بار تیرآهن

تیرآهن قطعه ای فلزی است که از آن به منظور طراحی انواع سازه استفاده می گردد تا بدین صورت میزان استقامت ساختمان افزایش یابد. تیرآهن ها عموما از فولاد و درصد مشخصی کربن تولید می شوند.

این قطعات فلزی قابلیت تحمل بارهای محوری و جانبی و همچنین مقاومت خمشی بالایی دارد. جذب ارتعاش مناسب تیرآهن در مقابل نیروهای خارجی وارد شده، باعث شده است که این محصول به طور مداوم جزو رایج ترین مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی باشد.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن

تیرآهن ها در اندازه ها و ابعاد متفاوتی (از نظر سطح مقطع ) تولید و در بازار عرضه می شوند. لازم به ذکر است طول تیرآهن ها عموما ۱۲ متر است.

اگر کارخانه های تولید تیرآهن مطابق با استانداردهای بین المللی اقدام به تولید تیرآهن کنند، می توان میزان تحمل بار هر نوع تیرآهن را با استفاده از یک جدول مشخص محاسبه نمود و بر اساس آن، تیرآهن مورد نیاز را انتخاب کرد.

تیرآهن از دو قسمت لبه و جان تشکیل می شود و ضخامت و طول آن ها با تحمل بار تیرآهن ارتباط مستقیمی دارد. یکی از مهمترین پارامترها در میزان تحمل بار تیرآهن، شرایط تولید آن و رعایت اصول استاندارد مورد نیاز در ساخت تیرآهن است.

البته شیوه قرار گرفتن تیرآهن روی تکیه گاه و بارگذاری آن نیز از عوامل مهم به شمار می رود. یکی دیگر از نکات تاثیر گذار در انتخاب تیرآهن، موقعیت قرار گیری آن است که برای تیرهای اصلی و فرعی متفاوت می باشد.

یکی از روش های محاسبه سطح مقطع، وزن و … پروفیل های فولادی، استفاده از جدول اشتال است. این جدول، مشخصات هندسی مقاطع فولادی که شامل سطح مقطع (A)، گشتاور اینرسی (S)، وزن واحد طول (G)، شعاع ژیراسیون (r)، ارتفاع (h)، قطر (d)، محیط (p)، فاصله مرکز سطح تا سطح بیرونی (e) و غیره می باشد را در اختیار کاربر قرار می دهد.

جهت محاسبه سطح مقطع پروفیل های فولادی به جداول اشتال در سایت آهن ملل مراجعه نمایید.

راه دیگر محاسبه تحمل بار تیرآهن، استفاده از فرمول های موجود در کتاب های مقررات ملی ساختمان می باشد. در جدول زیر، پارامترهای تعریف شده روی تیرآهن و میزان تحمل بار هر تیر با ابعاد مختلف نمایش داده شده است.

جدول تحمل بار تیرآهن
جدول تحمل بار تیرآهن

اگر می‎‌‌خواهید از آخرین قیمت تیرآهن در چند روز اخیر مطلع شوید، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت تیرآهن

سخن آخر

در این مقاله شما با نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن آشنا شدید. همانطور که می دانید، یکی از اجزای اصلی در سازه های عمومی و صنعتی، تیرآهن است. این محصول، طبق شکل و کاربرد آن، انتخاب می گردد.

هر تیرآهن تحت تأثیر تنش‌ های برشی، تسلیم موضعی بین جان و بال، تنش‌ های خمشی، تنش‌ های برشی ناشی از خمش و کمانش جانبی بال، تسلیم موضعی بین جان و بال، تنش‌ های برشی ناشی از خمش و کمانش جانبی بال تحت‌ فشار قرار می‌ گیرد.

با رعایت کردن یکسری اصول در زمان ساخت ساختمان، تحمل بارهای تیرآهن افزایش می یابد. جهت مشاوره و خرید تیرآهن می توانید از طریق شماره تلفن ۰۳۱۳۵۰۲۰، داخلی ۱۰۰ تا ۱۰۹ با کارشناسان آهن ملل، در ارتباط باشید.

سوالات متداول نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن

تحمل بار تیرآهن چقدر است؟

اگر کارخانه های تولید تیرآهن در فرایند تولید تیرآهن، مطابق با استانداردهای بین المللی عمل کنند، تحمل بار هر نوع تیرآهن را می توانید با یک جدول مشخص محاسبه کرد و بر اساس آن، تیرآهن مورد نیاز را انتخاب کرد.

تیرآهن از چه موادی تشکیل می شود؟

تیرآهن ها عموما از فولاد و درصد مشخصی کربن تولید می شوند.

تیرآهن از چه قسمت های تشکیل می شود؟

تیرآهن از دو قسمت لبه و جان تشکیل می شود. ضخامت و طول آنها در تحمل بار تیرآهن ارتباط مستقیم دارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.