گزارش و تحلیل هفتگی بازار آهن و فولاد + ویدئو

گزارش هفتگی بازار آهن و فولاد شرکت آهن ملل به عنوان برترین مرجع به روز و دقیق به منظور بررسی و آگاهی از نوسانات رخ داده در این بازار در دسترس همگان قرار داده می شود. شما می توانید علاوه بر مشاهده نمودار قیمت دلار و میلگرد در هفته، از ویدئوی آن نیز دیدن کنید. با ما همراه باشید تا مجموعه رخدادهای هفتگی بازار آهن، طلا و دلار را به گونه ای دیگر ببینید و بشنوید.


تحلیل و گزارش هفتگی بازار آهن در هفته دوم مهر ماه سال ۱۴۰۱ 

قبل از شروع گزارش برای حال ناخوشی که همگی ما این روز ها داریم ابراز تاسف میکنم و امیدوارم شرایط خوبی را شاهد باشیم.

همزمان با اعتراضات سراسری مردم کشور وضعیت سیاسی ایران در خارج از مرز به گونه ای بلا نکلیف شد و این بلاتکلیفی باعث افزایش هیجانی نرخ دلار شد به گونه ای که رکورد نرخ آن شکسته و در روز دوشنبه ۳۳ هزار ۷۰۰ تومان قیمت گذاری شد.

آیا قصد خرید ورق سیاه دارید؟

شما می توانید با مراجعه به سایت آهن ملل و صفحه ورق سیاه، به آسانی و در سریغ ترین روش ممکن به قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان دسترسی داشته باشید. آهن ملل مکانی برای خرید مطمئن و بی درد سر

قیمت دلار با نرخ ۳۲ هزار ۷۰۰ تومان هفته خود را آغاز کرد و روند افزایشی به خود گرفت به گونه ای که در روز یکشنبه وارد کانال ۳۳ هزار تومان شد و در روز دوشنبه به یکباره نرخ آن به ۳۳ هزار ۷۰۰ تومان رسید ، کارشناسان علت این افزایش قیمت را جو نا آرام کشور و موضع گیری های کشور های خارجی علیه ایران اعلام کردند اما با این حال در روز چهارشنبه قیمت دلار به کانال ۳۲ هزار تومان بازگشت و نرخ آن ۳۲ هزار ۹۰۰ تومان اعلام شد.

در بازار بورس این هفته میزان تقاضا ورق سرد خودرو و لوازم خانگی چشمگیر بود چراکه ۱۰۰ درصد محصولات معامله شد اما از عرضه های میلگرد استقبال خوبی نشد و تنها ۸ درصد کل محصولات معامله شد و از کل محصولات تیرآهن و نبشی نزدیک به ۵۰ درصد معامله شد.

نوسانات قیمت دلار در هفته دوم مهرماه

قصد خرید میلگرد ذوبی دارید؟

آهن ملل به عنوان معتبرترین فروشگاه اینترنتی آهن آلات در ایران، قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان را به صورت روزانه آپدیت می کند و شما عزیزان می توان با مراجعه به این صفحه و بررسی قیمت ها، خریدی مطمئن را تجربه کنید.

بازار آهن متاثر از بازار دلار روند افزایش قیمت را در پیش گرفت اما تا حدودی با رکود همراه بودیم.

در بازار این هفته قیمت لوله و پروفیل با توجه به افزایش قیمت ورق فولادی رشد قابل توجهی داشت به گونه ای که برخی از مقاطع با افزایش ۶۰۰ تومانی همراه بودند.قیمت میلگرد هم این هفته در اکثر مبادی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

نوسانات قیمت میلگرد در هفته دوم مهرماه


سوالات متداول بازار آهن هفته دوم مهر ماه ۱۴۰۱

در این هفته مقاطع فولادی چه تغییراتی را پیش رو داشتند؟

در این هفته بازار روند تقریبا روند متغیری داشت و با توجه رخدادهای داخلی نمی توان گفت بازار چه روندی را طی خواهد کرد.

آیا در هفته آینده بازار رو به رشد خواهد بود؟

نمی توان به صورت دقیق پیش بینی نمود.


گزارش بازار آهن هفته پنجم شهریور ماه سال ۱۴۰۱ 


قیمت دلار در این هفته با نوسانات قابل توجهی همراه بود و بیشتر از اخبار مذاکرات تاثیر گرفت.

در ابتدای هفته با افزایش قابل توجهی روی نرخ ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت گذاری شد و تا روز سه شنبه با کاهش جزئی همراه بود اما در روز چهار شنبه به یک باره به دلیل اتفاقات اخیر در کشور با افزایش قیمت رو به رو شد و روز پنج شنبه وارد کانال ۳۲ هزار تومان شد و با نرخ ۳۲ هزار ۱۰۰ تومان معامله شد.

در بازار بورس این هفته میزان تقاضا ورق سرد خودرو و لوازم خانگی چشمگیر بود چراکه ۱۰۰ درصد محصولات معامله شد اما از عرضه های میلگرد استقبال خوبی نشد و تنها ۸ درصد کل محصولات معامله شد و از کل محصولات تیرآهن و نبشی نزدیک به ۵۰ درصد معامله شد.

بازار آهن این هفته نوسانات زیادی داشت به طوری روند قیمت ها در بعضی از اوقات مشخص نبود و استعلام قیمت تنها به صورت تلفنی امکان پذیر بود و برخی از تولید کنندگان فروش خود را بستند. میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن در ابتدای هفته با قیمت ۱۶ هزار ۱۰۰ تومان به فروش رسید و دوشنبه ۱۵ هزار ۹۵۰ تومان توسط کارخانه قیمت گذاری شد و در روز سه شنبه مجدد به قیمت ۱۶ هزار ۱۰۰ تومان بازگشت و تا پایان هفته روند قیمت خود را حفظ کرد.


گزارش بازار آهن هفته چهارم شهریور ماه سال ۱۴۰۱ 


دلار در اوایل هفته با افزایش قیمت کار خودش رو آغاز کرد و به ۳۰ هزار ۷۵۰ تومان رسید در همان روز سه کشور اروپایی ، آلمان ، انگلستان و فرانسه بیانه ایی صادر کردن که در آن گفته شد ایران فرصت احیای برجام را از دست داده این در حالی بود که هنوز امید هایی برای احیای برجام وجود داشت.

در روز یکشنبه قیمت دلار وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد و به مرور تا روز چهار شنبه با افزایش قابل توجهی همراه بود به طوری که قیمت آن به ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید در این بین جلسه شورای حکام آژانس هسته ای بدون صدور قطع نامه علیه ایران برگذار شد و آمریکا تحریم های تازه ای علیه ایران تنظیم کرد

قیمت دلار در انتهای هفته با نرخ ۳۱ هزار ۷۰۰ تومان معامله شد.

در بازار بورس این هفته تا حدودی با افزایش تقاضا همراه بودیم اما در ابتدای هفته با خرسی شدن نمودار شاخص بورس رو به رو شدیم و آهن اسفنجی بریکت به دلیل نداشتن تقاضا به طور کلی از روی تابلو معاملات حذف شد.

به مرور با گذشت روز های هفته میزان تقاضا در بازار بورس افزایش یافت به طوری ۱۴۰ هزار تن شمش بلوم در بورس کالا معاملعه شد و ورق سرد B به طور کامل مورد معامله قرار گرفت و روز چهارشنبه حجم معاملات در سطح مناسبی بود.

در بازار آهن شاهد افزایش هیجانی قیمت برخی مقاطع از جمله ورق فولادی بودیم به طوری که میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن در ابتدای هفته با قیمت ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان کار خود را آغاز کرد و در انتهای هفته با قیمت ۱۶ هزار ۳۰۰ تومان به فروش رسید . اما پیش بینی بازار آهن از هفته آینده به این صورت است که با وجود حجم معاملات ورق در بورس کالا ظرفیت انبار ها تکمیل بشه و شاهد روند ثبات قیمتی با کمی کاهش در بازار ورق باشیم.


گزارش بازار آهن هفته سوم شهریور ماه سال ۱۴۰۱ 


دلار در این هفته نوسانات جزئی داشت و قیمت آن از ۳۰ هزار ۵۰ تومان به ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

البته خبر هایی که از مذاکرات به گوش رسید بر این افزایش تاثیر گذار بودند.

از نظر امریکا پاسخ ایران به شروطی که بیان کردند نا امید کننده بود و با طول کشیدن مدت زمان مذاکرات ، امید ها به نهایی شدن توافق کاهش یافت؛ اما بایدن، رئیس جمهور آمریکا، بیان کرد درست است که جواب ایران نا امید کننده بود اما تمام تلاشمان را می کنیم تا با این کشور به توافق برسیم.

این خبر می تواند امیدوار کننده باشد اما باید منتظر باشیم تا ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد.

این بازار به شدت تحت تاثیر اخبار مذاکرات قرار گرفت و اکثر خریداران منتظر نتیجه قطعی مذاکرات هستند با این وجود همچنان شاهد رکود در بازار بودیم و خرید و فروش به صورت محدود انجام می شد.

میلگرد در ابتدای هفته با قیمت ۱۵ هزار ۷۰۰ تومان به فروش رسید.

 در طول هفته نوساناتی داشت اما در نهایت همانند دلار با افزایش جزئی همراه بود و در انتهای هفته نرخ آن به ۱۵ هزار ۹۰۰  تومان رسید. امیدواریم هرچه سریع تر نتایج مذاکرات برجام مشخص شود چون این صبری که در بازار به وجود آمده می تواند اثرات مخربی بر اقتصاد کشور داشته باشد.


گزارش بازار آهن هفته دوم شهریور ماه سال ۱۴۰۱ 


پیرامون اخبار مذاکرات برجام دلار در بازه دو هفته ای با نوسانات زیادی همراه بود به طوری که برخی از کارشناسان بیان کردند که پدیده نوسان گیری در حال رخ دادن است.

این در حالی است که دلار در ابتدای هفته با کاهش ۱۰۰ تومانی با نرخ ۲۹ هزار ۹۰۰ تومان معامله شد روند کاهشی دلار ادامه دار بود و تا روز سه شنبه قیمت آن به ۲۹ هزار ۷۵۰ تومان رسید اما در روز چهارشنبه با افزایش ناگهانی همراه بود و در بازار آزاد روی نرخ ۳۰ هزار ۲۰۰ تومان قیمت گذاری شد چرا که مذاکرات برجام با صحبت های ریاست جمهوری در خصوص عدم میل به ملاقات بایدن و بی اثر بودن صحبت با وی، در هاله ایی از ابهام قرار گرفت با این وجود در انتهای هفته قیمت آن به ۲۹ هزار ۹۰۰ تومان بازگشت.

بازارآهن با توجه به شرایط اقتصادی کشور با رکود نسبی همراه بود چرا که خریداران منتظر مشخص شدن تکلیف برجام هستند اما با این وجود خرید و فروش به صورت محدود انجام می شد.

بر این اساس قیمت میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن در ابتدای هفته با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۵ هزار ۸۰۰ تومان قیمت گذاری شد. و در طول هفته نوسانات جزئی داشت و در انتهای هفته قیمت آن به ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان رسید.


گزارش بازار آهن هفته اول شهریور ماه سال ۱۴۰۱ 


این بازار بیشتر تحت تاثیر اخبار مذاکرات قرار گرفت و نواسانات بسیاری حتی در طول روز های هفته داشت.

از روز شنبه با توجه به خبر های مثبتی که از مذاکرات به گوش رسید قیمت دلار با کاهش هیجانی همراه بود و با نرخ ۲۸ هزار ۱۵۰ تومان معامله شد.

با توجه به انتظار برای نتیجه مذاکرات و گمانه زنی های شبکه های خبری قیمت دلار با نوسانات زیادی همراه بود و در نهایت در پایان هفته روی نرخ ۲۹ هزار و ۵۰۰ قیمت گذاری شد.

بازار بورس این هفته کم رمق بود و آنچنان با تقاضا مواجه نشد محصولات فولادی در بورس با کمبود تقاضا همراه بودند به طوری که حتی محصولاتی نظیر ناودانی به علت نبود تقاضا از روی تابلو معاملات حذف شدند و به طور کلی معاملات به صورت محدود انجام شدند.

در بازار آهن این هفته شاهد روند ثابت روبه کاهش بودیم و رکود سراسری آن را فراگرفته بود.

میلگرد سایز ۱۴ذوب آهن در ابتدای هفته با کاهش ۱۰۰ تومانی همراه بود و قیمت آن ۱۵ هزار ۸۰۰ تومان اعلام شد وهمین روند تا روز دوشنبه ادامه داشت اما در روز دوشنبه به دنبال افزایش ناگهانی قیمت دلار شاهد رشد قیمت آهن آلات بودیم به طوری که برخی تولید کنندگان از جمله کارخانه ذوب آهن قیمت های خود را در بازه ۵۰ تا ۳۰۰ تومان افزایش دادند. بعد از روز دوشنبه بیشتر شاهد ثبات قیمت در بازار بودیم که دلیل آن رکود سراسری بازار بود و در نهایت قیمت میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن با نرخ ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان هفته خود را به پایان رساند.


گزارش بازار آهن هفته چهارم مرداد ماه سال ۱۴۰۱ 


گزارش رو با نوسانات ارز شروع کنیم ، دلار در طول هفته بیشتر تحت تاثیر خبر های مذاکرات قرار گرفت و با توجه به گزارش های مثبتی که از روند مذاکرات دریافت شد شاهد کاهش قیمت دلار بودیم به طوری که در روز شنبه با نرخ ۳۰هزار تومان معامله شد و در طول هفته در همین کانال نوسان داشت اما با توجه به امیدواری مسئولان و تیم مذاکره کننده برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در پایان هفته نرخ آن به کانال ۲۹ هزار تومان سقوط کرد.

 بازار آهن این هفته رکودی بود و روند قیمت ها ثابت روبه کاهش بود چرا که خریداران در انتظار نتایج مذاکرات بودند. با این حال خرید و فروش به صورت محدود انجام می شد.

میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن در روز شنبه با قیمت ۱۶ هزار ۶۰۰ تومان کار خودش را آغاز کرد و در طول هفته با شیب ملایم کاهشی همراه بود در نهایت در روز پنج شنبه با نرخ ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان قیمت گذاری شد.

اما پیش بینی آهن ملل از هفته آینده در خصوص روند قیمت ها در بازار آهن ، در صورتی که طرفین قرارداد در مذاکرات برجام به توافق برسند قیمت ها در بازار آهن به شکل هیجانی و کوتاه مدت تحت جو روانی بوجود آمده با کاهش رو به رو می شوند اما تجربه در شرایط مشابه قبلی نشان داد که اگر توافقی صورت بگیرد تاثیرچندانی بر رکود بازار آهن نخواهد داشت و متاسفانه بیشتر باید منتظر سیاست های قیمت گذاری و دستوری دولت در دوران پس از توافق برای اقتصاد بیمار ایران باشیم.


گزارش بازار آهن هفته سوم مرداد ماه سال ۱۴۰۱ 


با وجود تعطیلات موجود در این هفته، بازار با نوسانات زیادی همراه بود که ناشی از روند مذاکرات و اخبار مربوط به آن بود.

در این هفته بازار دلار با ثبات نسبی کار خود را آغاز کرد و با نرخ ۳۱ هزار ۵۵۰ تومان معامله شد.

اما بعد از روز عاشورا، در ابتدای روز سه شنبه با توجه به خبر بی نتیجه بودن مذاکرات، به یک باره با افزایش شدید نرخ دلار مواجهه شدیم و نرخ آن به ۳۲ هزار ۳۰۰ تومان رسید. اما با گذشت زمان در همان روز، نرخ دلار به حالت قبلی بازگشت.

رفته رفته با خبر نهایی شدن متن توافق نامه و انتظار برای تایید آن توسط ایران، قیمت دلار با کاهش قابل توجهی همراه بود به طوری که در پایان هفته نرخ آن به ۳۱ هزار تومان رسید.

در بازار بورس این هفته بیشتر شاهد کاهش حجم عرضه محصولات فولادی بودیم با این وجود تقاضای آنچنانی در معاملات دیده نشد.

اما در بازار آهن با افزایش قیمت ها همراه بودیم.

به طوری که قیمت میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن با افزایش ۶۰۰ تومانی هفته خود را آغاز کرد و به ۱۶ هزار ۹۰۰ تومان رسید و قیمت آن تا پایان هفته ثابت بود.

با این حال تعدادی از مبادی قیمت های خود را افزایش و تعداد دیگری قیمت های خود را کاهش دادند.


گزارش بازار آهن هفته دوم مرداد ماه سال ۱۴۰۱ 


با توجه به خبر های مثبتی که از مذاکرات به گوش میرسید در این هفته دلار روند نزولی داشت.

به طوری که روز شنبه با کاهش ۵۰ تومانی روی نرخ ۳۲ هزار تومان معامله شد روند کاهش تا دو شنبه ادامه دار بود که به یکباره قیمت آن با افزایش نسبی به ۳۱ هزار ۸۰۰ تومان رسید و مجددا با افت شدید همراه شد به طوری که به مرز ۳۱ هزار تومان رسید و در روز پنج شنبه روی نرخ ۳۱ هزار ۳۰۰ تومان معامله شد.

در بازار آهن با توجه به رکودی که در بازار جهانی به خاطر جنگ روسیه و اکراین به وجود آمده و همچنین کاهش ساخت و ساز های کشور های آسیای شرقی شاهد هستیم قیمت جهانی سنگ آهن کاهش قابل توجهی داشت .

در بازار داخلی نیز با توجه به رکود نسبی و واردات آهن به کشور شاهد کاهش چشمگیر قیمت ها بودیم. میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن در ابتدای هفته با کاهش ۲۰۰ تومانی روی نرخ ۱۵ هزار ۹۰۰ تومان قیمت گذاری شد و در اواسط هفته قیمت آن به ثبات رسید به طوری که روز سه شنبه با نرخ کیلویی ۱۵ هزار ۸۰۰ تومان به فروش رسید اما در روز چهار شنبه در بازار بورس کالا میزان تقاضا بالا رفت به طوری قیمت آن ۵۰۰ تومان افزایش داشت و در نهایت در پایان هفته با ثبات قیمت همراه بود.