استانداردهای تیرآهن

استانداردهای تیرآهن و انواع روش‌های برش آن در کارخانه

همانطور که می‌دانید در ساخت و ساز برای تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی از انواع تیرآهن استفاده می‌شود. عمده استفاده این سازه در صنعت ساختمان‌سازی می‌باشد. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می‌کنند و تنها برخی مراحل متفاوت در تولید معمولی و هاش آن وجود دارد.
در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع تیرآهن، کاربرد و روش‌های برش آن در کارخانه اشاره کنیم، پس تا پایان همراه با ما بمانید.

تیرآهن چیست؟

همانطور که پیش از این اشاره شد، تیرآهن از اساسی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی می‌باشد که در پروژه‌های ساخت و ساز از  آن استفاده می‌شود.

شرکت Bethehem، شرکتی آمریکایی بود که نخستین بار این نوع تیرآهن را ایجاد کرد و توانست جایگاه بسیار مهمی را در ساخت و سازهای مهم، مانند پل سازی، ساخت آسمان خراش و غیره ایفا کند.
تیرآهن ها نیز مانند سایر مواد و مصالح دارای انواع مختلفی هستند و در ساخت و طراحی آن ها استانداردهای مختلفی رعایت می گردد. شما می‌توانید برای آشنایی تخصصی با استانداردهای تیرآهن هاش مطلب “استانداردهای تیرآهن هاش، مزایا و دلایل عدم استفاده کافی از آن” را مطالعه فرمایید.

در اینجا و در ابتدا لازم است دو اصطلاح حائز اهمیت راجع به ساختار تیرآهن را بیان کنیم:
جان تیر آهن : همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، به قسمت اصلی و بخش میانی تیر آهن، جان تیر آهن می گویند.
بال تیر آهن : به کناره ها و لبه های یک تیر آهن ، بال تیر آهن می گویند.

جان و بال تیرآهن

تیرآهن در استاندارهای مختلفی به تولید می رسد. در حالت کلی، تولیدکنندگان تیرآهن از دو نوع استاندارد برای تولید آن استفاده می کنند؛ استاندارد IPE و استاندارد INP.

استاندارد IPE

محصولاتی که بیشتر تولید کشورهای اروپایی و ایران هستند، از این نوع استاندارد هستند. می‌توان گفت که واضح‌ترین مشخصه این نوع از تیرآهن، ضخامت بال‌های آن در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت می‌باشد.

معمولا نقشه‌هایی که توسط مهندسین کشورمان در ایران طراحی می شوند، براساس این نوع تیرآهن هستند. همین عامل باعث شده که این نوع از تیرآهن از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. این تیر آهن معمولی و استاندارد در ایران کاربرد زیادی دارد. این تیر آهن طبق استاندارد اروپا تولید می‌شود و ضخامت بال آن ثابت است. کاربرد تیر آهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری است.

بیشتر تیرآهن های وارداتی IPE از کشورهایی مثل لهستان، اسپانیا، آلمان، کره و دیگر کشورها وارد می شوند. علاوه بر این، بیشتر تیرآهن هایی که از نوع استاندارد IPE در بازار موجود هستند از کشورهایی نظیر چین و روسیه هستند.

تیرآهن IPE
استاندارد IPE

استاندارد INP

بیشتر محصولات کشور چین و روسیه براساس این نوع از استاندارد تولید می شوند. از مشخصات تیرآهنی که با این نوع از استاندارد تولید می شود، می توان به نازکی بال ها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها اشاره کرد. ظاهر این نوع از تیرآهن به گونه ای است که اگر به دقت به آن نگاه کنید، متوجه شیب ملایم آن در ضخامت بال ها خواهید شد.

استانداردINP

هم اکنون کلیه تیرآهن های موجود در بازار که از کشورهای دیگر وارد می شوند، از دو این نوع استاندارد می باشند.

با این حال، با توجه به اینکه این کشورها هر دو نوع استاندارد از تیرآهن را تولید می کنند، معمولا مصرف کنندگان در تشخیص آن ها دچار مشکل می شوند. بسیار پیش آمده که بعد از خرید و تخلیه کالا در محل ساخت و یا در نیمه ساخت متوجه نوع واقعی تیرآهن شده اند. در حالی که نقشه ساخت بر اساس تیرآهن IPE بوده، اما از تیرآهن با استاندارد INP استفاده شده است. به این ترتیب، سرمایه گذاران دچار ضرر و زیان می شوند.

در صورتی که نقشه ها بر اساس INP طراحی می شدند، باز هم امکان این اشتباه وجود داشت.

از تیرآهن های بارز و باکیفیت در داخل ایران، تیرآهن ذوب آهن اصفهان می باشد. مشخصه بارز این تیرآهن، آرم ESCO می باشد که در یک طرف تیر آهن درج شده است. این آرم به جسته و به فاصله هر دو متر بر روی تیرآهن تولیدی این کارخانه حک شده است

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت تیرآهن کارخانه‌ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می‌کند.

انواع تیرآهن

‌همانطور که پیش از این اشاره کردیم، تیر آهن اساسی‌ترین پروفیل ساختمانی است که بعضاً در پروژه‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. برای ساختن ستون‌های اسکلت فلزی از تیرآهن‌های I دوبل ‌یا بال پهن‌های تکی‌ H ‌شکل استفاده می‌شود.

تیر آهن معمولا به سه صورت در بازار مشاهده می شود:

تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)

تیراهن INP (استاندارد چین و روسیه)

تیرآهن IPB (بال پهن)

‌تیرآهن IPE و INP به ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB به ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر تولید می‌شود. ‌کاربرد تیرآهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری است.

انواع روش های برش تیر آهن

در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی های موجود، به دو روش زیر می توان تیرآهن ها را برش داد:

برش به روش کوپال (روش سرد) :
در این روش از یک دستگاه به نام قطع کن سنگین استفاده می شود. این دستگاه که به برش مخصوص نیز مجهز است ، تیرآهن ها را به صورت سرد و در امتداد خط قطع می کند.

برش به روش برنول (روش گرم) :
در این روش یک کارگر ماهر با شعله قوی حاصل از ترکیب استیلن و اکسیژن به همراه لوله برنول، اقدام به برش تیر آهن می کند.

برش تیرآهن
برش تیرآهن

سوالات متداول استانداردهای تیرآهن و انواع روش‌های برش آن در کارخانه

تیرآهن چیست و چگونه تعیین قیمت می‌شود؟

تیرآهن از اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می باشد که در پروژه های ساخت و ساز از  آن استفاده می شود. قیمت پروفیل مذکور با توجه به عوامل مختفی تعیین می‌شود.

انواع استاندارهای تیرآهن را نام ببرید.

تیر آهن معمولا به سه صورت در بازار مشاهده می شود:
تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)
تیراهن INP (استاندارد چین و روسیه)
تیرآهن IPB (بال پهن)

تیرآهن به چه روش هایی برش می شود؟

تیرآهن به دو روش کوپال و و برنول برش می شود.

اینجانب الهام السادات موسوی، در 26 اسفندماه در شهر اصفهان متولد شدم. تحصیلات خود را در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات گذراندم و همزمان در تیم ورک پروژه‌های مربوط به کبیت در دانشگاه مشغول به فعالیت شدم. پس از اتمام کارشناسی در یک شرکت طراحی سایت و برندینگ در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا شروع به فعالیت کردم. پس از یک سال، فعالیت خود را در حوزه تولید محتوا و سوشال مدیا در شرکت آهن ملل اصفهان آغاز نمودم. هم اکنون نیز در این مجموعه مشغول به همکاری می باشم.

سایدبار کشویی