امروز :شنبه 18 مرداد 1399

قیمت شمش فولادی : ثابت

قیمت ورق روغنی : ثابت

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق اکسین اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 200 تومان در برخی سایزها افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 200 تومان در برخی سایزها افزایش

قیمت قوطی پروفیل : ثابت

قیمت انواع لوله : 50 تومان کاهش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد شاهرود : 300 تومان کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 400 تومان کاهش

قیمت میلگرد راد همدان : 480 تومان کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

استانداردهای تیرآهن هاش، مزایا و دلایل عدم استفاده کافی از آن

1399/04/11 0
تیرآهن هاش

امروزه یکی از پرکاربردترین و مهمترین پروفیل های فولادی در صنعت ساختمان سازی, تیرآهن هاش می باشد. این تیرآهن در بازار با نام تیرآهن بال پهن نیز شناخته می شود. از نظر واحد طولی دارای جان و بال است. برای ساخت ساختمان های بلندمرتبه و مستحکم، لازم است که تیرآهن های معمولی را به همراه ورق های فولادی اتصال دهند تا یک سازه محکم و فولادی به دست آید. در این صورت است که این سازه می تواند در مقابل فشارها و اوزان وارده در دو جهت عمودی و افقی به خوبی دوام آورد.

 تیرآهن های ساده این فشارها و کشش ها را در یک زاویه میتوانند تحمل کنند ولی در جهت دیگر باید مهار شوند که این نیاز با استفاده از جوش ورقهای فولادی مرتفع میشود ولی این امرخود نیازمند فضای بیشتر, کار بیشتر و مصالح بیشتر است و در نتیجه هم زمان کار و هم هزینه ها بالا میرود که اتفاقا زمان و هزینه دو مقوله بسیار مهم در پیشبرد مناسب یک پروژه هستند.

تیرآهن هاش به علت دارابودن جان و بال مساوی میتواند در برابر نیروهای وارده در دوجهت مقاومت یکسانی داشته باشد و همین نکته به ظاهر ساده ولی مهم میتواند تاثیر بسزایی در کاهش زمان کار, فضای کار و هزینه ها و در نتیجه کاهش هزینه نهایی پروژه داشته باشد. به طور خلاصه می توان گفت که تیرآهن هاش از مزایای زیر برخوردار است: 

  • حذف عملیات جوشکاری و اتصال ورقها و تیرها
  • امکان استفاده حداکثری از فضای موجود
  • کاهش دراستفاده از مقاطع فولادی
  • کاهش در زمان کار و  نیروی انسانی
  • کاهش ضریب خطای نیروی انسانی
  • امکان یکنواختی بیشتر سازه
  • کاهش چشمگیر هزینه های پروژه
  • بالا رفتن سرعت پیشرفت پروژه
  • بالا رفتن استحکام و  سلبیت سازه

تیرآهن هاش و استانداردهای آن

مهمترین استانداردهای تولیدی تیرآهن ها  ST37،ST44 ،ST52 است که متداولترین آن ها برای مصرف در پروژه های صنعتی و ساختمانی ST44 است. در حال حاضر، بهترین و باکیفیت ترین نوع داخلی تیرآهن را کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌کند که سایزهای تولیدی این کارخانه شامل هاش سبک در سه سایز 14,16 و 18 است.

تیرآهن های وارداتی در بازار از کشورهایی نظیر چین، کره، ترکیه و اسپانیا وارد می شود. البته اکثر کارشناسان، تیرآهن های چینی را به دلیل کیفیت پایین آن ها تایید نمی کنند.

بیشترین تیرآهن های هاش وارداتی مورد معامله در بازار ایران هم اکنون مربوط به تیرهای کره ای متعلق به شرکت هیوندای و همچنین تیرآهن های هاش اسپانیایی تولیدی شرکت آرسلور میتال، بزرگترین تولید کننده فولاد جهان و دارای استاندارد A  اروپا است. 

دلایل عدم استفاده کافی از تیرآهن هاش

با اینکه تیرآهن هاش دارای مزایای زیادی می باشد، اما با وجود مزایای فراوان آن، جامعه مهندسین و طراحان ایرانی بهره زیادی از این محصول نمی برند. این عدم استفاده از تیرآهن هاش را می توان عدم اطلاعات کافی در مورد این سازه، تولید کم و ناکافی این محصول در داخل کشور، وجود مشکلات فراوان در واردات این محصول و عدم اطمینان از تامین به موقع این کالا به دلیل وجود تحریم ها و در نتیجه معطل ماندن پروژه ها دانست. 

کیفیت تیرآهن هاش

کیفیت تیرآهن H در ساختمان سازی بسیار حایز اهمیت است چراکه تاثیر مستقیم در کیفیت سازه نهایی دارد؛ هرچند کلیه تیرآهن ها باید در کارخانه های معتبر و به نام و تحت استاندارد های معتبر و جهانی تولید شوند,

بررسی این استانداردها و اعتبار کارخانه های تولیدی به عهده فروشنده ها و شرکتهای تامین کننده محصولات فولادی است که باید بنابر مسأولیت و تعهد کاری، ابتدا موارد مذکور را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده و سپس آن را به رویت خریداران برسانند .از نظر ظاهری نیز تیرآهن باید دارای ضخامت یکسان در سطح طولی بوده و یکنواختی سطح آن مشهود است.

سوالات متداول تیرآهن هاش

تیرآهن هاش چیست؟

این تیرآهن در بازار با نام تیرآهن بال پهن نیز شناخته می شود. از نظر واحد طولی دارای جان و بال است.

تیرآهن هاش چه استانداردهای دارد؟

مهمترین استانداردهای تولیدی تیرآهن ها  ST37 ،ST44 ،ST52 است که متداولترین آن ها برای مصرف در پروژه های صنعتی و ساختمانی ST44 است.


برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.