میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی، فرآیند تولید و روش های جایگزین آن

میلگرد حرارتی چیست؟

امروزه بیشتر سازه های ساخته شده به دست بشر با بتن ساخته شده است. با اینکه بتن مقاومت بالایی در برابر نیروهای فشاری دارد و برای خرد کردن آن به نیروی کششی فوق العاده ای نیاز است، اما با این وجود دارای یک نقطه ضعف است.

 بتن مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی و چرخشی ندارد، بنابراین از میلگرد برای افزایش مقاومت آن در برابر نیروهای کششی استفاده می شود.

در حال حاضر، میلگردها از کف ساختمان گرفته تا ستون­ ها وغیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مطالب گذشته در مورد انواع میلگرد و کاربردهای آن به طور مفصل صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم شما کاربران گرامی را با میلگرد حرارتی بیشتر آشنا کنیم.

همانطور که می دانید واکنش های هیدراتاسیون و حرارتی بتن در ساعت های اولیه گیرش و همچنین انبساط  انقباضات بعد از آن باعث ایجاد تنش و ترک در بتن خواهد شد. 

آرماتورهای حرارتی و میلگرد حرارتی  با بتن درگیر شده و از انبساط و انقباض زیاد آن جلوگیری می کند. این میلگرد با کاهش عرض ترک ها  مقاوت سازه را افزایش خواهد داد. علاوه بر این، در صورت عدم استفاده از آرماتور حرارتی و وقوع ترک، عملکرد یکپارچه دیافراگم سقف به هنگام زلزله کاهش خواهد یافت.

یکی از مهمترین نکاتی که اشاره به آن لازم است این است که این نوع میلگرد نقشی در کاهش احتمال آتش سوزی و افتادن یونولیت ها نخواهد داشت و مقاومت سازه را در برابر انواع تنش های برشی، خمشی و غیره افزایش نمی دهد.

میلگرد حرارتی کاربرد دیگری نیز دارد. از جمله کاربردهای می توان به استفاده از آن در سقف تیرچه بلوک و نقش باربری آن اشاره کرد.  

از دیگر کاربردهای میلگرد حرارتی یا آرماتور حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

در دال هایی که آرماتورهای خمشی فقط در یک سو اجرا می شوند، باید برای تنش های حاصل از افت و حرارت آرماتورهایی در جهت عمود بر آرماتورهای خمشی قرار داده شود.

روش اجرای میلگرد حرارتی

به طور کلی این نوع میلگردها به صورت چپ و راست بر روی سقف قرار می گیرند و در زمانی که بتن با افت حرارت مواجه می شود، از ترک خوردن آن جلوگیری می کند. بهترین مکان قرارگیری این میلگردها یک سوم بالای ضخامت دال بتنی می باشد.

در زیر به برخی از نکات راجع به نحوه اجرای میلگرد حرارتی اشاره خواهیم کرد:

  • قطر مناسب میلگرد افت و حرارتی برای میلگرد ساده، دست کم ۵ میلی‌متر و برای میلگرد با مقاومت بالا ۴ میلی‌متر می باشد. حداقل سطح مقطح این میلگرد  1.25 در هزار سطح مقطع دال بالایی (معمـولاً بـه ضخامت 5سانتی‌متر ) در امتداد تیرچه، و1.75 در هزار سطح مقطع دال بالایی در جهت عمود بر امتداد تیرچه می باشد.
  • جهت جلوگیری از تنش های متفرقه در بتن بالایی، میلگرد افت و حرارت، در دو جهت عمود بر هم در قسمت بالایی تیرحدود ۲ سانتی‌متر پایین تر از سطح بالایی تیر قرار می گیرد.
  • حداکثر فاصله بین دو میلگرد افت و حرارت ۲۵ سانتی‌متر است.
  • میلگرد بالایی تیرچه در صورتی که داخل ۵ سانتی‌متری بالایی قرار گیرد به عنوان میلگرد افت و حرارت منظور می شود.

برای مقابله با تنش های متفرقه در بـتن بـالایی، میلگـرد افـت وحرارت، در دو جهت عمود بر هم در قسمت بالایی تیر T) حدود 2 سانتی‌متر پایین تر از سـطح بـالایی تیـر T نصب می شود.

با وجود طرح تیرچه ها با فرض تکیه گاه ساده، لازم است فولادی معـادل 0.15 سـطح مقطـع فـولاد وسـط دهانه (فولاد کششی در روی تکیه گاه اضافه گردد. این میلگردها حداقل تا فاصـله دهانـه آزاد از تکیـه گاه به طرف داخل دهانه ادامه می یابند.

روش های جایگزین میلگرد حرارتی

در صورت عدم تمایل برای استفاده از میلگرد حرارتی، روش های دیگری را نیز می توان جایگزین کرد. الیاف فلزی موجود در بتن الیافی نقش میلگرد حرارتی را ایفا کرده و از ترک خوردگی بتن جلوگیری می کنند. همچنین کم کردن نسبت آب به سیمان در بتن و استفاده از فوق روان کننده ها سبب افزایش روانی بتن می گردد و از ترک خوردگی آن جلوگیری می شود.

گروهی از مهندسین که از روش های جایگزین میلگرد حرارتی استفاده می کنند، هیچ اعتقادی به استفاده از میلگرد حرارتی نداشته و جایگزین هایی را برای آن پیشنهاد کرده اند. روش هایی که می توان با این روش جایگزین کرد در زیر شرح داده شده است:

  • استفاده از بتن الیافی
  • کم کردن نسبت آب به سیمان
  • استفاده از فوق روان کننده

زمانی که نظرات مختلف مهندسین این حوزه جمع بندی شود، می توان گفت که استفاده از میلگرد حرارتی ضروری است، اما تنها مشکل آن این است که در زمان بتن ریزی و با عبور کارگران این میلگردها در سقف فرو می روند و اثر لازم را نخواهد داشت.

بنابراین، در خصوص اجرا بهتر است که استفاده از شبکه های مش توصیه شود. البته برخی دیگر نیز معتقدند بهتر است استفاده از سقف تیرچه بلوک ممنوع گردیده و استفاده از دال بتنی در سازه بتنی و سقف کامپوزیت در سازه های فولادی الزام گردد.

سوالات متداول میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی چیست؟

این نوع میلگرد، وظیفه جلوگیری از تنش های ناشی از جمع شدگی و حرارت بتن را دارا می باشد و به همین دلیل نیز آرماتور حرارتی نامیده می شوند.

میلگرد حرارتی چه سایزهایی دارد؟

این نوع از میلگرد از قطر 6 تا 6.5 می باشد و در برخی از موارد تا سایز 8 آن نیز موجود می باشد.

اینجانب الهام السادات موسوی، در 26 اسفندماه در شهر اصفهان متولد شدم. تحصیلات خود را در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات گذراندم و همزمان در تیم ورک پروژه‌های مربوط به کبیت در دانشگاه مشغول به فعالیت شدم. پس از اتمام کارشناسی در یک شرکت طراحی سایت و برندینگ در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا شروع به فعالیت کردم. پس از یک سال، فعالیت خود را در حوزه تولید محتوا و سوشال مدیا در شرکت آهن ملل اصفهان آغاز نمودم. هم اکنون نیز در این مجموعه مشغول به همکاری می باشم.

سایدبار کشویی