انواع سیم مفتولی

انواع سیم مفتول و روش‌‌های تولید هر کدام در کارخانه

سیم مفتول چیست؟

یکی از مهمترین انواع محصولات مفتولی، سیم مفتول می باشد. سیم مفتول با نام هایی مثل سیم نصب ثابت و سیم خشک نیز شناخته می شود.

این محصول، سیمی تک رشته ای می باشد که فلز هادی آن معمولا از جنس مس می باشد و عایق به کار رفته در آن نیز آمیزه پلمیر PVC می باشد.

می توان گفت که از لحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی، سیم مفتول بسیار نرم و منعطف می باشد، اما با این وجود بسیار مقاوم می باشد. مقاومت این محصول در حدی است که حتی باعث می شود از آن به عنوان یک انتخاب ویژه در صنعت استفاده شود.

کابل هایی که از فلز مس ساخته شده اند، قیمت بیشتری به نسبت کابل های ساخته شده از جنس آلومینیوم دارند زیرا مس فلز گران تری محسوب می شود. جنس سیم های مفتول می تواند استیل نیز باشد و به دلیل انعطاف بالای سیم در نوع استیل آن و عدم خاصیت آهنربایی، مفتول ماهیت شیمیایی خود را از دست نمی دهد اما خواص مکانیکی و فیزیکی آن نسبت به مفتول های سخت صنعتی تغییر می کند. اگر اولویت تولید کنندگان کیفیت محصولشان باشد، سیم مفتولی با هادی مسی را ترجیح می دهند.

سیم مفتولی با هادی آلومینیومی نیز موجود هست که می تواند در مقاطع ده و ده به بالا مورد استفاده قرار گیرد، اما در این نوع محصولات بایستی به سطح مقطع و تفاوت انتقال جریان هادی مسی و هادی آلومینیومی توجه کامل داشت.
به طور کلی کاربرد این نوع سیم در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق، در لوله ها و زیر گچ ها و نیز در صنایع مختلف از جمله نجاری، صنایع دستی، امور فنی و غیره مشاهده می شود.

انواع سیم مفتولی

سیم مفتول انواع مخلتفی دارد که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. در این بخش به انواع این محصول اشاره خواهیم کرد.

سیم مفتولی فابریک:

سیم مفتول فابریک از کشش و نازک کردن میلگرد 6.5 بدست می آید.

سیم مفتولی غیرفابریک:

این نوع از سیم مفتول از تسمه های فلزی تهیه می شود.

سیم مفتولی گالوانیزه سرد:

برای ساخت این نوع از سیم مفتول، ابتدا مفتول سیاه تحت جریان الکتریکی تمییز کاری و اکسید زدایی می شود، سپس از طریق فرآیند الکترولیز لایه ای به نام لایه ی گالوانیزه سرد بر روی آن قرار می گیرد.

این پروسه موجب مقاوم شدن خیلی کم و نسبی مفتول در برابر خوردگی، زنگ زدگی، رطوبت و شکستگی می شود و اینکه انعطاف آن را بیشتر می کند. مفتول های تولید شده در این روش معمولا دارای قطرهای 0.5 تا 6 میلی متری هستند و به دو شکل کلاف و شاخه تولید می شوند. خواص فیزیکی و شیمیایی این نوع مفتول تابع میل گردی است که از آن تولید می شود.

سیم مفتول گالوانیزه گرم:

با روش گالوانیزاسیون داغ، مفتول سیاه را حرارت می دهند و سپس روکش دهی می کنند. با حرارت دادن مفتول سیاه، کربن آن به حداقل میزان ممکن می رسد و در نتیجه نرم و انعطاف پذیر می شود. سپس مفتول را در یک وان مذاب از فلز روی، غوطه ور می کنند و به طور کامل روکش دهی می شود.

از آنجایی که فلز روی در مقایسه با فولاد الکتروپوزیتیوتر است، هنگامی که لایه گالوانیزه شده در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرد، عنصر روی از طریق خاصیت حفاظت کاتدی از فولاد در مقابل خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند. علاوه بر این، با افزودن آلومینیوم به فلز روی می توان مقاومت در برابر خوردگی این مفتول ها را بالا برد. هر چقدر که مقاومت این مفتول ها به بیشترین سطح خود برسد، کیفیت و بهره وری و همچنین دوام را نیز افزایش خواهد یافت.

مفتول سفید ایجاد شده تحت عمل گالوانیزه گرم دارای سطح صاف و یک دست می باشد و بسیار نرم و انعطاف پذیر است.. قابلیت خم شدن و پیچیده شدن بالای آن باعث می شود که در محصولات بافتی مانند انواع توری حصاری، گابیون، سیم خاردار، توری مرغی وغیره مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی های مفتول گالوانیزه گرم

محصولات مفتولی گالوانیزه گرم از خصوصیات زیادی برخودار است. در این بخش به برخی از این ویژگی ها به طور خلاصه اشاره خواهیم کرد.

  • مفتول گالوانیزه گرم با همه شرایط جغرافیایی سازگاری دارد.
  • در برابر ساییدگی از مقاومت بالایی برخودار است.
  • در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم است.
  • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
  • نصب و نگهداری آن ساده می باشد.
  • از طول عمر بالایی برخوردار است.
  • سطح آن صاف و صیقلی می باشد.

سیم مفتول سیاه یا مفتول آرماتوری:

مفتول آرماتوری یا سیم مفتول سیاه محصولی است که طی فرآیند کشش و حرارت تحت دمای بالاتر ازا 900 درجه سانتی گراد تولید می شود.

این سیم در این شرایط با وجود مقاومت بالا بسیار نرم و منعطف می شود. این محصول به صورت کلاف و یا پیچیده در بازار عرضه می شود و قابل حمل است.

در صورتی که درصد کربن در این نوع از سیم مفتول کم باشد، نرم و در صورتی که میزان کرم استفاده شده در آن زیاد شود، سختی آن افزایش می یابد. مفتول سخت قادر است بدون مشکل و آسیب دیدگی اجسام با وزن بالا را تحمل کند. علاوه بر این، در مقابل خوردگی نیز مقاومت بالایی دارد.

مفتول سیاه چگونه تولید می شود؟

برای تولید مفتول سیاه، ابتدا مفتول خام در فرآیند نورد سرد به ضخامت مورد نظر در می آید. در این مرحله مفتول سفت و شکننده است و قابلیت پیچاندن یا گره زدن را ندارد.

برای تبدیل آن به مفتول سیاه نرم یا گالوانیزه کردن مفتول، باید آنها را در کوره های آنیلینگ با باز پخت یا کوره آنیل) که شبیه چاه است تحت حرارت 900 درجه سانتی گراد، قرار داد. مفتول ها به صورت کلاف هایی بزرگ و به وسیله جرثقیل به درون کوره منتقل می شود و روی هم قرار می گیرند و در آخر روی کوره پوشانده می شود. بعد از مدتی که رنگ آنها سرخ شد آنها را به خارج از کوره منتقل کرده و در هوای آزاد خنک می شوند و در آن زمان مفتول سیاه آماده است.


سیم مفتول سفید یا مفتول گالوانیزه:

با حرارت دادن و روکش دهی مفتول سیاه توسط فرآیند گالوانیزه کردن، تهیه می شود. این محصول جزو محبوب ترین محصولات در صنایع مفتولی می باشد زیرا در صنایع دیگر به عنوان مواد اولیه به حساب می آید. این نوع مفتول از لحاظ قیمتی بسیارمناسب است و روکشی که روی این مفتول قرار می گیرد از جنس فلز روی است. میزان نرمی و سختی این مفتول، به مفتول سیاهی است که هسته ی اصلی کابل را تشکیل می دهد وابسته است.

کاربرد سیم مفتول سفید:

یکی از مهم ترین موارد کاربرد سیم مفتول سفید در بحث حفاظت از اماکن می باشد زیرا همانطور که در ابتدای بحث ذکر شد، این مفتول ها بسیار مقاوم می باشند. همچنین در ساخت توری های حصاری، توری مرغی، سیم خاردار، توری مش، توری پرسی، توری جوشی، توری گابیون و نیز در تولیدات دیگری نظیر قفس حیوانات، خطوط انتقال قدرت، غربال گری، گل فروشی، سیم های آویز، کشاورزی و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم مفتول استیل:

سیم مفتول استیل دارای عناصر Ni و Cr است که امروزه نقش بسیار مهمی در صنایع پیشرفته دنیا ایفا می کند. انواع این نوع سیم: CHQ و EPQ هستند. نوع CHQ در صنعت پیچ و پرچ و میخ و نوع EPQ با توجه به سطح خاص آن ها در صنایع سبد سازی، تجهیزات آشپزخانه و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

به صورت اختصاصی تر کاربرد این جنس از مفتول ها در تولید انواع توریهای حصیری، مرغی، پرسی، سیم خاردار، پانل، مش، الکترود، صنعت ساختمان آرماتوربندی، قالب بندی، بسته بندی، صنعت کشاورزی سیم کشی باغهای انگور، بسته بندی عدل پنبه، ساخت قفس پرندگان، ساخت اقلام و وسایل تزئینی خانگی نیز مشاهده می شود.

قیمت سیم مفتول:

بر این اساس هرگونه افزایش قیمت داخلی و یا بین المللی این فلز تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع سیم دارد .ازطرفی با توجه به اینکه سیم مفتولی مانند سایر محصولات سیم و کابل مشابه عایق پلیمری دارد. در نتیجه نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمری به ویژه، پی وی سی، موجب تغییر در قیمت این محصول خواهد گردید. همچنین هرگونه تغییردرهزینه های تولید، هزینه انرژی مصرفی، هزینه حمل و نقل وغیره نیز در تعیین قیمت سیم مفتولی موثر می باشد.

سوالات متداول سیم مفتول

سیم مفتول چیست و با چه نام هایی در بازار شناخته می شود؟

سیمی تک رشته ای می باشد که فلز هادی آن معمولا از جنس مس می باشد و عایق به کار رفته در آن نیز آمیزه پلمیر PVC می باشد. سیم مفتول با نام هایی مثل سیم نصب ثابت و سیم خشک نیز شناخته می شود.

انواع سیم مفتول ها کدامند؟

سیم مفتول فابریک و غیرفابریک، سیم مفتول گالوانیزه سرد و گرم، سیم مفتول سیاه و سفید.

سیم مفتول سفید چه کاربردی دارد؟

سیم مفتول سیاه به دلیل مقاومت بالا در حوزه حفاظت از اماکن استفاده می شود.

اینجانب الهام السادات موسوی، در 26 اسفندماه در شهر اصفهان متولد شدم. تحصیلات خود را در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات گذراندم و همزمان در تیم ورک پروژه‌های مربوط به کبیت در دانشگاه مشغول به فعالیت شدم. پس از اتمام کارشناسی در یک شرکت طراحی سایت و برندینگ در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا شروع به فعالیت کردم. پس از یک سال، فعالیت خود را در حوزه تولید محتوا و سوشال مدیا در شرکت آهن ملل اصفهان آغاز نمودم. هم اکنون نیز در این مجموعه مشغول به همکاری می باشم.

سایدبار کشویی