رابیتس چیست؛ انواع و کاربردهای آن

رابیتس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یکی از مهم ترین مقاطع فولادی، محصولات مفتولی هستند که انواع متعددی دارند. رابیتس یا راویز از انواع محصولات مفتولی محسوب می شود. رابیتس یک ورق فلزی شبکه ای است که کاربرد متنوعی در صنایع مختلف دارد. به منظور آشنایی و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع و کاربردهای رابیتس با ادامه مقاله با آهن ملل همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مفتول و کاربرد آن ها، مقاله “انواع مفتول از لحاظ آماده سازی و کاربردهای آن‌ها” را مطالعه نمایید.

رابیتس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم رابیتس یک ورق فلزی است که به صورت شبکه ای می باشد که به اشتباه راویز هم گفته می شود. در واقع می توان گفت که فرق راویز با رابیتس تنها در تلفظ آن ها است. ورق رابیتس ظاهر متفاوتی با ورق ساده فلزی دارد.

این محصول در اندازه های مختلف تولید می شود و قیمت آن به تعداد ستون های موجود بستگی دارد. این محصول از چشمه های زیادی برخوردار است. ظاهر این چشمه ها مربعی، دایره ای و لوزی می باشد. در ایران چشمه های این محصول به شکل متوازی الاضلاع با دو زاویه تند و دو زاویه باز به تولید می شوند.

چشمه های موجود در این محصول، توانایی زیادی در جذب انرژی و مستهلک کردن آن دارند. علاوه بر این، رابیتس مقاومت زیادی در برابر تغییر شکل مکانیکی دارد.

معمولا سایز و زاویه های رابیتس بر چگونگی جذب انرژی و نحوه پخش آن در ورق اثر خواهد گذشت. اندازه زاویه های شبکه های آن استاندارد خاصی دارد. در واقع زاویه های بزرگ تر مقاومت کم تری دارند، به دلیل این که فضای زیادی درون آن وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است اگر این زاویه ها خیلی کوچک باشند نیز موجب کاهش مقاومت آن می شود.

رابیتس چیست
رابیتس چیست

مزایای استفاده از رابیتس

چشمه های رابیتس به گونه ای می باشند، که اجازه جریان هوا و آب و نور را می دهد و همزمان یک مانع فیزیکی برای مواد بزرگ تر ایجاد می کند. این مزیت باعث می شود که از این محصول برای ساخت سقف استفاده شود.

 از دیگر مزایای رابیتس می توان به لبه های بی حفاظ راویز کشش و انقباض بیشتری تحمل می کند. این امر موجب استفاده از این محصول در کت واک و یا پوشش زهکشی می شود.

نسبت به توری های دیگر، راویز با وزن برابر بسیار مقاوم تر می باشد. دلیل این مسئله را می توان سطح بیشتر آن نسبت به توری مرغی دانست. راویز هیچگاه به صورت کامل بریده نشده و دوباره متصل نمی گردد. همین امر موجب می شود که مقاومت خود را حفظ کند. این شبکه فلزی دارای مقاومت و دوام بالایی می باشد.

راویز میتواند بیشتر از یک ورق فلزی ساده مقاومت را تحمل کند و فشار وارده بر سطح خود را در سراسر ورق پخش نماید.

کاربردهای رابیتس

همانطور که پیش از این اشاره کردیم این نوع ورق مشبک دارای مزایای بسیاری می باشد، به همین دلیل از آن استفاده های زیادی در صنعت می شود.

عمده مصرف این ورق در صنعت ساخت و ساز می باشد. به طور کلی این ورق بیشتر برای گچ کاری سقف، سیمان کاری نما و نگهداری ملات به منظور سنگ کاری مصرف می شود.

برای استفاده از این محصول در ابتدا رابیتس توسط سیم رابیتس بندی به میلگرد متصل می شود و عملیات گچ کاری بر روی آن انجام می شود.

سایز مناسب چشمه های رابیتس علاوه بر امکان ورود هوا، آب و نور از ورود موارد دیگر جلوگیری می کند.

رابیتس در صنعت مجسمه سازی به خصوص پیکر تراشان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. توسط هنرمندان استفاده می شود . مجسمه سازان از رابیتس برای فرم دادن سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی های مرکب که در نهایت با گچ یا خاک رس و یا متریال دیگر پوشانده می شونداستفاده می کنند. برای مثال در ایتالیا برای ساخت سطوح منحنی در مجسمه های معماری بزرگ خود ازاین محصول استفاده زیادی می شود.

کاربردهای رابیتس
کاربردهای رابیتس

رایج ترین انواع رابیتس

راویز از طریق برش و جدا کردن یک ورق فلز ساخته و با جوشکاری یا بافت سیم به هم استفاده می شوند. این بافت سیم در انواع مختلفی برای جلوگیری از خوردگی رنگ و گالوانیزه انجام می گیرد.

رابیتس فلزی: راویز فلزی گسترده، یک ورق نازک فلزی شکسته و گسترش یافته است. این نوع سوراخ های الماس شکل را تولید می کند. این راویز از فلزی با دنده V شکل که آن را سخت تر می کند، طراحی شده است. این نوع فاصله بزرگ تر بین قاب های فریم ایجاد کند.

رابیتس با لبه خود محور: این نوع یک ورق فلزی گسترش یافته است که برای جلوگیری از نفوذ در سطح جامد خم می شود.

رابیتس گوشه ای: راویز گوشه ای نیز برای استفاده در گوشه دیوار ها استفاده می شود.

رایج ترین انواع رابیتس
رایج ترین انواع رابیتس

استاندارد ابعاد رابیتس

راویز در ابعاد ۶۰ *۲۴۰ سانتی متر تولید و به فروش می رسند. مساحتی در حدود ۱.۴۴ متر دارند و پوششی به همین مساحت را به سقف ارائه می دهد.

با در نظر گرفتن قدرت تحمل آن، این مقدار معمولا ۱.۴ متر محاسبه می شود. با تقسیم کردن متراژ کاری بر این عدد، می توان تعداد مورد نیاز را به دست آورد. این کار از تحمیل هزینه اضافی به سازندگان جلوگیری می کند. این محصول با سیم یک ورق سیم مفتول و یا بافته شده، شبیه به پارچه است. ورق سیم به مصالح ساختمانی متصل شده است.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین و به روزترین قیمت رابیتس را به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد.

جمع بندی

با مطالعه این مقاله دریافتیم که رابیتس از دسته محصولات مفتولی محسوب می شود و کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد. متداول ترین انواع این محصول عبارتند از: رابیتس فلزی، رابیتس با لبه خود محور و راویز گوشه ای. در پایان مقاله با مشخصات و استانداردهای مربوط به آن آشنا شدیم.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم و کافی پیرامون موضوع محتوا به دست آورده باشید. ما با تکیه بر پیشینه خود در فروش انواع محصولات فولادی، بهترین ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سوالات متداول انواع و کاربردهای رابیتس

رابیتس یا راویز چیست؟

رابیتس در واقع یک ورق شبکه ای فلزی می باشد که به آن در اشتباه راویز هم گفته می شود. درواقع می توان گفت که فرق راویز با رابیتس تنها در تلفظ آن ها می باشد. ورق رابیتس ظاهری متفاوت از ورق ساده فلزی دارد و از چشمه هایی با اندازه های متفاوت برخوردار است.

رابیتس چه کاربردهایی دارد و در چه صنایعی استفاده می شود؟

عمده مصرف این ورق در صنعت ساخت و ساز می باشد. به طور کلی این ورق بیشتر برای گچ کاری سقف، سیمان کاری نما و نگهداری ملات به منظور سنگ کاری مصرف می شود.

دسته بندی انواع واریز کدامند؟

رابیتس فلزی، راویز با لبه خود محور و راویز گوشه ای.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.