کارخانه های فولادی ایران

برترین تولیدکنندگان میلگرد در سراسر ایران (بخش دوم)

در مطلب اخیر پیرامون “برترین تولیدکنندگان میلگرد در سراسر ایران (بخش اول)” به طور مختصر به معرفی برخی از برترین تولیدکنندگان میلگرد در سراسر ایران اشاره کردیم. در این مطلب نیز قصد داریم به ادامه این موضوع بپردازیم و چند مورد دیگر از بهترین کارخانه های تولیدکننده میلگرد را به شما عزیزان معرفی کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مجتمع فولاد بافق

مجتمع فولاد بافق یزد

در سال 1394 مجتمع فولاد بافق با استفاده از تجهیزات پیشرفته روز دنیا در شهرستان بافق استان یزد به بهره برداری رسید. این کارخانه با ظرفیتی اسمی تولید 550 هزار تن در سال بود.

در حال حاضر، مجتمع فولاد بافق یزد به یکی از 15 تولیدکنندگاه برتر در ایران تبدیل شده است . این کارخانه از مزیت های زیادی برخوردار است. در مورد مزایای این کارخانه به ویژه می توان مجاورت این کارخانه با معدن سنگ آهن مرکزی ایران و چغارت است که این مکان بهشت معادن ایران لقب گرفته است.

از ویژگی های شاخص این کارخانه می توان به تولید هم زمان میلگردهای A3 در سایز 8 به صورت 4 شاخه، سایز 10 به صورت 3 شاخه، سایز 14 به صورت 2 شاخه و سایزهای 16 تا 32 به صورت تک شاخه اشاره کرد.

برای تولید محصول با ابعاد و تلورانس استاندارد و خواص مکانیکی مناسب در این کارخانه از فناوری روز اروپا استفاده می شود.

کارخانه فولاد بافق قادر است که میلگرد را با طول سفارشی و بر حسب نیاز مشتری به تولید برساند. به همین دلیل این کارخانه مورد توجه انبوه سازان قرار گرفته است.

کارخانه ظفر بناب

کارخانه فولاد ظفر بناب

این کارخانه در سال 1386 با ظرفیت تولیدی معادل 200 هزار تن برای انواع مقاطع فولادی تاسیس شد. در سال 1390 نیز فاز دوم این کارخانه با هدف دستیابی به ظرفیت تولید اسمی 300 هزار تن انجام شد. بعد از آن کارخانه ظفر بناب با نام تجاری فولاد ظفر نوین گستر فعالیت خود را ادامه داد.

فاز سوم این کارخانه نیز در سال 1395 در زمینه تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی احداث شد و در سال 1396 به بهره برداری رسید. کارخانه ظفر بناب مفتخر است که به عنوان واحد نمونه تحقیق و توسعه استان آذربایجان شرقی در روز صنعت و معدن انتخاب شده است.

در حال حاضر، فولاد ظفر بناب سالانه در حدود 400 هزار تن محصولاتی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی را با رعایت اصول استاندارد جهانی و ملی به تولید می رساند. در واقع این کارخانه یکی از کارخانه های برتر در زمینه تولید میلگرد در کشور به شمار می رود.

درمورد برجستگی های این مجتمع تولیدی می توان به دسترسی به شاهراه ترانزیتی منطقه در استان آذربایجان شرقی، هم ‌جواری با نیروگاه حرارتی سهند بناب با امکان تولید ۶۵۰ مگاوات برق و نزدیکی به گمرک ‌های مرزی غرب کشور اشاره کرد. همین دلیل است که موجب شده کارخانه ظفر بناب در لیست 15 تولیدکننده برتر میلگرد در کشورمان قرار بگیرد.

صنایع فولاد کاوه تیکمه داش

کاوه تیکمه داش

در سال 1387 صنایع فولاد کاوه تیکمه داش با ظرفیت تولیدی معادل 300 هزار تن در سال، انواع میلگرد فولادی در سایزهای مختلف در بخش محروم استان تبریز و در شهرک صنعتی فولاد تیکمه داش تاسیس شده است. این کارخانه با هدف تولید ایجاد اشتغال برای افراد بومی منطقه شکل گرفته است.

این کارخانه نیز در حال حاضر به یکی از تولیدکنندگان برتر میلگرد در کشور تبدیل شده است. علامت اختصاری حک شده بر روی میلگرد تولیدی این کارخانه SFK steel  می باشد.

درواقع می توان گفت که میلگرد کاوه تیکمه داش یکی از محبوب‌ ترین و باکیفیت‌ ترین میلگردهای موجود در بازار می باشد که در دو نوع ساده و آجدار و در سایزهای 8 تا 32 به تولید می رسد و در بازار عرضه می شود.

در شرایط فعلی این واحد تولیدی بر آن است که ظرفیت تولید خود را به 600 هزار تن در سال افزایش دهد. علاوه بر این، امکان تولید محصولات فولادی مثل ورق استیل، پروفیل، لوله های صنعتی و مقاطع آلیاژی است.

کارخانه جهان فولاد سیرجان

جهان فولاد سیرجان

 در سال 1388 شرکت جهان فولاد سیرجان توسط شرکت توسعه و آبادانی استان کرمان که از شرکتهای زیر مجموعه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران است، تشکیل شد.

پس از تغییراتی در سهامداران متعلق به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت‌ های وابسته و صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت‌های تابعه است.

این شرکت در برنامه‌های خود احداث 7 کارخانه را در دستور کار خود دارد. دو کارخانه احیاء به ظرفیت دو میلیون تن آهن اسفنجی، دو کارخانه ذوب و ریخته گری با ظرفیت دو میلیون تن شمش فولادی در سال و سه کارخانه نورد و فولاد آلیاژی به ظرفیت تولید 2 میلیون تن محصولات نوردی و آلیاژی.

این کارخانه محصولات مختلفی را به تولید می رساند. از جمله محصولات این شرکت می توان به آهن اسفنجی، بیلت، بریکت سرد و همچنین انواع میلگرد در سایزهای 8 تا 32 اشاره کرد.

میلگردی که توسط این کارخانه تولید می شود در سه گروه ساده، آجدار مارپیچ و آجدار جناقی تقسیم بندی می شود. جهت بهبود خواص مکانیکی میلگرد، این شرکت قادر است از روش ترمکس برای تولید میلگردهای آجدار جناغی استفاده کند.

کارخانه سرمد ابرکوه یزد

کارخانه سرمد ابرکوه

با هدف تولید محصولات فولادی مانند شمش و میلگرد، در سال 1391 کارخانه های تحت عنوان سرمد ابرکوه یزد به تاسیس رسید.

کارخانه سرمد ابرکوه یزد با تولید 450 هزار تن میلگرد آجدار و همچنین 600 هزار تن شمش فولادی در سال، یکی از کارخانه های معروف و برتر در زمینه تولید میلگرد می باشد.

این کارخانه از فناوری پیشرفته شرکت ایتالیایی STG استفاده می کند. همچنین دانش و تخصص کارشناسان کشور در صنعت فولاد باعث شده که در این کارخانه میلگرد آجدار در سایزهای 8 تا 32 میلی متر را با کیفیت و مرغوبیت منحصر به فردی تولید نماید.

صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد با بهره گیری از فناوری پیشرفته شرکت ایتالیایی STG  و استفاده از دانش و تخصص کارشناسان کشور در صنعت فولاد توانسته است میلگرد آجدار در سایز ۸ تا ۳۲ میلی متر باکیفیت و مرغوبیت بسیار بالا تولید نماید و علاوه بر رعایت استاندارد ملی ایران به شماره 3132، محصولاتی طبق استانداردهای مورد تأیید جهانی تولید نماید.

کارخانه فولاد آلیاژی ایران

کارخانه فولاد آلیاژی ایران

یکی از بزرگترین تولیدکننده انواع آلیاژ در ایران و خاورمیانه، شرکت فولاد آلیاژی ایران می باشد. این شرکت که در سال 1378 تاسیس شد، در واقع از مدرن ترین کارخانه های تولید فولاد آلیاژی دنیا می باشد.

کارخانه‌های فولاد سازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری، مجهز به پیشرفته‌ ترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیاست که امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین ‌المللی فراهم ساخته است.

کاربرد عمده محصولات این شرکت در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و غیره می باشد.  این کارخانه به دلیل تولید انواع میلگرد آلیاژی برای استفاده در موارد خاص، در لیست بهترین تولیدکنندگان میلگرد کشور قرار دارد.

فولاد خرمدشت تاکستان

فولاد خرمدشت تاکستان

شرکت فولاد خرمدشت تاکستان در سال ۱۳۸۸ با ظرفیت اسمی ۳۰۰ هزار تن در شهر تاکستان استان قزوین تأسیس و در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید. کارخانه فولاد خرمدشت تاکستان با خط تولید پیشرفته خود توانایی تولید میلگرد آج ۳۴۰ و آج ۴۰۰ با سایز ۸ تا ۳۲ را دارد.

یکی از افتخارات این مجموعه تولیدی، کسب رتبه اول صادرات شهرستان تاکستان در تیرماه سال ۱۳۹۸ است.

کارخانه فولاد کویر کاشان

فولاد کویر کاشان

یکی دیگر از تولید کنندگان برتر میلگرد ایران را می‌توان کارخانه فولاد کویر کاشان دانست، این مجموعه در ابتدا بانام شرکت فراب کویر در سال 1379 تأسیس شد، اما پس از دو سال تغییر فعالیت داده و به تولید محصولات فولادی روی آورد و در اواسط مرداد ماه سال 81 فرایند تأسیس یک خط تولید میلگرد ساده و آجدار شروع شد. پس از گذشت 5 سال در اوایل سال 1386 میلگرد تولیدی کارخانه فولاد کویر کاشان به‌صورت رسمی روانه بازار شد.

کارخانه فولاد کویر کاشان، سالانه ظرفیت تولید ۳۵۰ هزار تن محصولات فولادی را دارد و به‌عنوان یکی از برجسته ‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به قابلیت جوشکاری و مقاومت بسیار بالا اشاره کرد. علاوه بر موارد ذکر شده این کارخانه قادر به تولید میلگرد A4 (آج ۵۲۰) باقابلیت جوش پذیری و داکتیلیتی مناسب است.

این کارخانه میلگرد آجدار را در سایزهای رایج موجود در بازار کشور تولید نموده و علاوه بر آن میلگرد سایز 40 را نیز تولید می‌نماید. اهمیت تولید این محصول، کاهش مصرف میلگرد در سازه‌های بتنی بزرگ است.

در این مطلب سعی کردیم 15 کارخانه برتر تولید میلگرد در کشور را معرفی کنیم، در صورتی که کارخانه ای در این لیست نبود و شما آن را جزو کارخانه های برتر تولید کننده میلگرد در کشور می‌دانید، می توانید ما را از وجود آن از طرق فرم تماس با ما مطلع فرمایید.

سوالات متداول برترین تولیدکنندگان میلگرد در سراسر ایران (بخش دوم)

مزیت شاخص مجتمع فولاد بافق چه می باشد؟

از جمله مزیت شاخص کارخانه فولاد بافق می توان به مجاورت این کارخانه با معدن سنگ آهن مرکزی ایران و چغارت اشاره کرد که باعث شده این مکان بهشت معادن ایران لقب بگیرد.

از جمله برجستگی های کارخانه فولاد ظفر بناب چست؟

درمورد برجستگی های این مجتمع تولیدی می توان به دسترسی به شاهراه ترانزیتی منطقه در استان آذربایجان شرقی، هم ‌جواری با نیروگاه حرارتی سهند بناب با امکان تولید ۶۵۰ مگاوات برق و نزدیکی به گمرک ‌های مرزی غرب کشور اشاره کرد.

کاربرد عمده محصولات تولیدی فولاد آلیاژ ایران چه می باشد؟

کاربرد عمده محصولات این شرکت در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و غیره می باشد.

کارخانه سرمد ابرکوه یزد چه محصولاتی را با چه روشی به تولید می رساند؟

صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد با بهره گیری از فناوری پیشرفته شرکت ایتالیایی STG  و استفاده از دانش و تخصص کارشناسان کشور در صنعت فولاد توانسته است شمش و میلگرد آجدار در سایز ۸ تا ۳۲ میلی متر باکیفیت و مرغوبیت بسیار بالا تولید نماید.

اینجانب الهام السادات موسوی، در 26 اسفندماه در شهر اصفهان متولد شدم. تحصیلات خود را در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات گذراندم و همزمان در تیم ورک پروژه‌های مربوط به کبیت در دانشگاه مشغول به فعالیت شدم. پس از اتمام کارشناسی در یک شرکت طراحی سایت و برندینگ در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا شروع به فعالیت کردم. پس از یک سال، فعالیت خود را در حوزه تولید محتوا و سوشال مدیا در شرکت آهن ملل اصفهان آغاز نمودم. هم اکنون نیز در این مجموعه مشغول به همکاری می باشم.

سایدبار کشویی