میلگرد ساده

بررسی فرآیند تولید میلگرد ساده

تولید محصولات فولادی به روش ها و شکل‌های مختلفی انجام میشود که هر یک از این محصولات کاربردهای مختص به خود را دارند.

در واقع میلگرد یکی از محصولات مهم فولادی میباشد که نقش مهمی در صنعت ساخت و ساز دارد.

 میلگرد به طور کلی در دو نوع میلگرد آجدار و میلگرد ساده تولید میشود.

در این مقاله به شرح فرآیند تولید میلگرد ساده میپردازیم. با مجموعه آهن ملل همراه باشید.

فرآیند تولید میلگرد ساده

چگونگی فرآیند تولید میلگرد تاثیر به سزایی بر خواص فیزیکی و مکانیکی همچنین ظاهر آن دارد.

البته هنگام خرید میلگرد دقت لازم داشته باشید که میلگردی مناسب خریداری کنید، زیرا در صورت خرید میلگرد نامناسب در سایزهای اشتباه، ممکن است منجر به زیان‎های جبران ناپذیری برای یک منطقه جغرافیایی شود.

در هر کشور فرآیند تولید با توجه به نیاز بازار انتخاب میشود که به طور کلی این فرآیند تولید به 4 روش زیر انجام میشود.

  • ساخت میلگرد ساده به روش نورد گرم
  • ساخت میلگرد ساده به روش نورد سرد
  • ساخت میلگرد ساده به روش آلیاژسازی
  • ساخت میلگرد ساده به روش ترمکس

در ادامه به بررسی اختصاصی هریک میپردازیم.

همچنین به علت پرهزینه و زمان بر بودن راه اندازی و احداث خط تولید، فرآیند تولید بعد از تاسیس کارخانه تغییری نخواهد کرد.

فرآیند تولید میلگردهای ساده به طوری میباشد که ابتدا در کوره‌های عظیم، آهن را ذوب کرده و پس از کشش‌های متوالی که بر روی آن صورت میگیرد، شکلی مانند استوانه به خود میگیرد.

سپس استوانه مذکور برش خورده و از آن میلگرد ساده تولید میشود و در پایان میلگرد تولید شده، خنک میشود تا برای بسته بندی آماده شود.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت میلگرد ساده کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

ساخت میلگرد ساده به روش نورد گرم

همانطور که میدانید برای تولید اکثر مقاطع فولادی، مستلزم تولید شمش فولادی (تولید بیلت) میباشد.

بنابراین مراحل اولیه تولید این نوع از میلگرد با تولید بیلت شروع میشود.

پس از پایان تولید شمش‌ها بایستی آنها را برای تولید میلگرد ساده آماده کرد. که برای این کار، شمش‌ها را در کوره‌ای با دمای 1100 درجه سانتی گراد قرار میدهیم.

البته باید بدانید که برای قرار دادن شمش‌ها از یکسری جک‌های هیدرولیکی استفاده میشود سپس به وسیله‌ی جریانات گردابی، جهت نورد در دمای بالا آماده میشوند.

پس از رسیدن شمش‌ها به دمای موردنظر، برای ارسال به خط تولید نورد آماده میشوند. در این قسمت شمش فولادی نرم میشود سپس از بین غلتک‌هایی که دارای سایزهای متفاوتی است عبور میکند.

طی مراحلی که هنگام انجام این فرآیند صورت میگیرد، سطح مقطع شمش‌ها به قطر مناسب و دایره میرسد.

برای تولید میلگرد ساده در طی این مراحل، قطر آن کاسته شده و طول آن افزایش پیدا میکند.

به این مراحل ذکر شده، فرآیند رافینگ گفته میشود. به طور کلی فرآیند رافینگ، طی سه مرحله‌ی زیر انجام میشود.

در مرحله‌ی اول  فرآیند رافینگ از قطر شمش‌ها می کاهد و به طول آن‌ها اضافه میکند.

پس از پایان این مرحله، میلگردها به مرحله قیچی متراژ میروند تا عملیات برش، در طول‌های مشخص بر روی میلگردهای تولید شده انجام شود.

سپس میلگردهای تولید شده در زیر گیوتین‌های بسته بندی، طبق استاندارد برش داده میشود و در نهایت به صورت بندیل، عملیات بسته بندی انجام میشود.

به تعدادی میلگرد که به وسیله‌ی مفتول به یکدیگر متصل شده باشند، بندیل گفته میشود.

برای انجام عملیات بندیل به افراد متخصص نیاز میباشد زیرا در صورتی که میلگردها به طور محکم به یکدیگر بسته نشوند، هنگام جابه جایی احتمال به وجود آمدن مشکل وجود دارد.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت شمش کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

ساخت میلگرد ساده به روش نورد سرد

مرحله‌ی رافینگ برای تولید میلگرد ساده در روش نورد سرد، به طور سه مرحله‌ای انجام میشود که هانند روش نورد گرم ذکر شده در بالا میباشد. با این تفاوت که در روش نورد سرد پس از طی این مراحل، شمش وارد مرحله خنک کاری شده و سرد میشود.

پس از پایان فرآیند خنک کاری، شمش‌ها از اول وارد مرحله نورد شده اما در این روش به علت نبود روش نرم شدگی، از غلطک‌های بیشتری برای تولید میلگرد ساده استفاده میشود.

تولید میلگرد با استفاده از این روش سبب افزایش سختی و مقاومت در تولید میلگرد ساده میشود.

ساخت میلگرد ساده به روش آلیاژسازی

این روش برای تولید میلگرد ساده، شباهت بسیار زیادی به روش نورد گرم دارد. تفاوت میان این دو روش این است که میتوان عناصر آلیاژی از جمله نیوبیوم، تیتانیوم، وانادیوم و غیره به محصول اضافه کرد که سبب تغییر کلی در خواص فیزیکی و مکانیکی آن میشود همچنین سبب مناسب بودن این محصول برای استفاده در کاربردهای مختلف میشود.

روش آلیالژسازی به گونه ای است که میلگرد پس از تولید و در نهایت در دمای هوا سرد میشود که این موضوع سبب یکسان بودن خواص مکانیکی و فیزی در مرکز میلگرد میشود.

ساخت میلگرد ساده به روش ترمکس

مزایای استفاده از روش ترمکس برای تولید میلگرد ساده، اقتصادی و مقرون به صرفه میباشد. اما عیب استفاده از روش ترمکس این است که طی این روش از سختی و مقاومت میلگرد کاسته میشود که ممکن است برای استفاده از این میلگرد برای استفاده درکاربردهای مختلف مناسب نباشد.

در روش ترمکس، پس از طی میلگرد از فرآیند نورد گرم به محفظه خنک سازی وارد شده که در آن میلگرد را به سرعت با آب و روغن خنک میکنند که باعث شکننده شدن میلگرد میشود.

اما سرعت بالا در مرحله‌ی خنک کردن باعث داغ ماندن مرکز میلگرد شده، در مرحله‌ی بعدی این گرما به سطح میلگرد نیز منتقل میشود که باعث افزایش شکل پذیری در این میلگرد میشود.

با سلام اینجانب پریسا السادات نوابی، در 3 شهریور ماه در شهر اهواز متولد شدم. در حال حاضر دانشجوی رشته کارشناسی مهندسی IT هستم. به مدت یک سال در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا در شرکت طراحی سایت مشغول به کار بودم و در حال حاضر در حوزه تولید محتوا در شرکت آهن ملل اصفهان در حال فعالیت هستم.

سایدبار کشویی