میلگرد نرمال

همه چیز در مورد میلگرد نرمال

معمولا همه‌ی افرادی که با آهن آلات سر و کار دارند، میلگرد نرمال را میشناسند. میلگرد نرمال، نوعی میلگرد در ایران میباشد که یک ویژگی مهم دارد و آن هم طول کمتر از 12 متر میلگرد نرمال میباشد. این نوع میلگرد معمولا برای مصارف خاص کاربرد دارد و استفاده میشود. در این مقاله ما قصد داریم شما را با میلگرد نرمال و موارد مصرف آن آشنا کنیم. با آهن ملل همراه باشید.

میلگرد نرمال چیست؟

همانطور که میدانید همه‌ی محصولات فولادی انواع و سایزهای متفاوتی دارد و هر یک از محصولات بسته به نوع آن‌ها، کاربرد خاص خود را دارد.

عموما میلگردها از فولاد ساخته میشود. مقدار فولاد استفاده شده برای ساخت انواع میلگرد فرق دارد. یکی از اصلی ترین کاربرد میلگرد نرمال، مستحکم کردن بتن میباشد. میلگردها معمولا در سایز های 6 و 12 متر تولید و در بازار عرضه میشود، ولی سایز میلگرد نرمال کمتر از 12 متر میباشد. دلیل ساخت میلگرد نرمال این است که مهندسان در هنگام ساختن ساختمان و سازه های مختلف، دچار مشکل نشوند. طول میلگرد نرمال، عموما بین 3 الی 11متر میباشد. لازم به ذکر است که سطح مقطع میلگرد نرمال گرد میباشد. و با سایر میلگرد ها متفاوت است.

مشخصات مکانیکی میلگرد نرمال

 علامت مشخصهآزمون کششیآزمون خمش سردرده بندی
حداقل تنش تسلیمحداقل مقاومت کششیحداقل ازدیاد طول نسبیزاویه خمشحداقل تنش تسلیم
آج دار مارپیچآج 340340500آج دار مارپیچ
آج دار جناغیآج 400400600آج دار جناغی
آج دار مرکبآج500500650آج دار مرکب

موارد مصرف میلگرد نرمال

 • استفاده برای افزایش تقویت فونداسیون
 • استفاده در صنایع فنرسازی
 • استفاده در بتن ریزی کف سازه‌ها
 • افزایش مقاومت بتن
 • استفاده به عنوان میلگرد حرارتی

تفاوت میلگرد نرمال با سایر میلگردها

 • نوع گرید یا آنالیز میلگردهای نرمال متفاوت است و معمولا برای موارد خاص کاربرد دارد.
 • ترکیبات شیمیایی و میزان مقاومت تسلیم و تنش کشش میلگرد نرمال متفاوت است.
 • میلگرد نرمال با سه آنالیز A2 – A3 و A4 تولید می‌شود همگی آجدار هستند و هر یک ویژگی های خاص خود را دارد.
 • گریدهای A2 وA3  از متداول‌ترین گریدهای مورد استفاده در ساختمان‌سازی هستند.

قیمت میلگرد نرمال

در قیمت گذاری میلگرد نرمال هم مانند سایر مقاطع فولادی، مواردی مانند قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا و غیره تاثیر گذار است. علاوه بر این موارد گفته شده، طول شاخه های میلگرد هم در وزن و قیمت میلگرد تاثیر دارد.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت روز میلگرد درب کارخانه و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

سایز میلگرد نرمال

میلگرد نرمال طبق استاندارد های جهانی تولید میلگرد، تولید و در بازار میان خریداران عرضه میشود. سایز های استاندارد میلگرد نرمال، معمولا از قبیل زیر است:

 • انواع میلگرد آجدار در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای  5.5 الی 40 میلی‌متر
 • انواع میلگرد ساده در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای5.5 الی 20 میلی‌متر 

حرف آخر

در این مقاله ما آموختیم که میلگرد نرمال هم مانند میلگرد های معمولی از سایز ها و ویژگی های خاصی برخوردار هستند. طول این میلگرد ها کمتر از 12 متر هستند. به همین علت از این میلگرد ها برای مصارف خاص استفاده میکند. یکی از استفاده هایی که از میلگرد نرمال در ساختمان سازی میشود، استفاده از میلگرد نرمال در ساخت خاموت است. برای مشاوره و خرید انواع میلگرد با کارشناسان فروش ما در آهن ملل با شماره‌ی 03135020 در ارتباط باشید.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی