میلگرد سنجاقی چیست؟

میلگرد سنجاقی یکی از انواع میلگرد است که در ظاهری خود نسبت به میلگرد های رایج تفاوت هایی دارد. میلگرد سنجاقی با توجه به خم هایی که در ساختار خود دارد می تواند در برابر نیروهای برشی وارده به خوبی مقاومت کند. میلگرد سنجاقی دارای انواع متفاوتی می باشد که در ادامه در مورد انواع میلگرد سنجاقی، کاربردها و زمینه استفاده از آن را به طور مختصر بیان می کنیم. با آهن ملل همراه باشید.

آهن ملل ویژگی های محصول
۱ نام محصول میلگرد سنجاقی (rebar)
۲ انواع میلگرد سنجاقی با خم استاندارد، میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد، میلگرد سنجاقی با خم دو طرف ۱۳۵ درجه
۳ آنالیز A2
۴ سایز میلگرد مورد استفاده ۸ و ۱۰

انواع میلگرد

میلگرد یک مقطع فولادی تقویت کننده است که معمولا از فولاد ساخته می شود که اهمیت بسیار زیادی در صنعت ساخت و ساز دارد و نقش ویژه ای در ساخت سازه های بتنی دارد. از میلگرد برای تقویت بتن و بهبود مقاومت کششی آن استفاده می گردد. بتن تحت فشار عملکرد خوبی دارد اما در فشارهای کششی وارد شده، بسیار ضعیف عمل می کند. با افزودن آرماتور به بتن ریزی، عملکرد کلی سازه های بتنی در شرایط بارگذاری بهبود می یابد.

میلگرد معمولاً دارای ساختاری بر روی سطح خود می باشد که باعث تفکیک آن به میلگرد ساده و آجدار شده است. این ساختار موجود در سطح میلگرد به منظور افزایش چسبندگی بتن به میلگرد تعبیه شده است.

میلگردها از نظر ساختار و نوع استفاده دارای انواع گوناگونی می باشند که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه نمایید.

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد کارشناس آهن ملل: مطالعه مقاله انواع میلگرد و کاربرد آن ها

انواع میلگرد

آهن ملل به عنوان یکی از معتبرترین فروشگاه آهن آلات، تمامی مقاطع فولادی از جمله میلگرد را با به روز ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می دارد. شما می توانید برای خرید به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده قیمت و خرید محصولات

آهن ملل؛ توزیع کننده میلگرد فولادی به صورت آنلاین و حضوری

خرید میلگرد

منظور از خم میلگرد چیست؟

خم میلگرد دارای انواع مختلفی و بر اساس اندازه گیری های علمی دقیق است که اغلب به عنوان برنامه خمش میلگرد از آن یاد می شود. این کار ، خمش و استحکام کششی مورد نیاز برای میلگرد به منظور ساخت اشکال خاص یا سایر سازه های بتنی را فراهم می سازد. خم میلگرد دارای انواع مختلفی می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگرد خرک
 • میلگرد خاموت
 • میلگرد رکابی
 • میلگرد ادکا
 • میلگرد سنجاقک
 • میلگرد راستا

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد کارشناس آهن ملل: مطالعه مقاله انواع خم میلگرد و اجرای آن

خم میلگرد

همانطور که در بالا بیان شد، میلگرد سنجاقی یکی از انواع خم میلگرد است که در این مقاله به صورت کامل این میلگرد را شرح خواهیم داد.

میلگرد سنجاقی چیست؟

میلگرد سنجاقی
میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجا‌قی نوعی میلگرد باریک و کوچک می باشد که می تواند از هر دو طرف خم باشد و ظاهری به شکل سنجا‌‌ق داشته باشد. میلگرد سنجا‌‌‌قی، با توجه به دسته بندی میلگردها در دسته میلگردهای عرضی قرار می گیرد. میلگرد سنجا‌قی با نام هایی هم چون قلاب دوخت، رکابی، سنجا‌قی، دوخت ستون نیز شناخته می شود. استفاده از میلگر‌د سنجا‌‌‌قی در ساخت و ساز امری بسیار ضروری است چرا که این میلگرد می تواند بر نحوه عملکرد ستون‌ های بتنی تاثیر مستقیم داشته باشد. میلگرد سنجا‌‌قی انواع مختلفی دارد که در ظاهر با هم تفاوت دارند.  هر کدام از انواع میلگرد سنجاقی بسته به زاویه ای که دارند در سازه های گوناگونی استفاده می شوند. لازم به ذکر است میلگرد A2  سایز ۸ و ۱۰ بهترین نوع از انواع میلگرد برای ساخت میلگرد سنجا‌‌قی می باشد.

انواع میلگرد سنجاقی

انواع سنجاقی
انواع سنجاقی

میلگردهای سنجاقی که خود از دسته میلگردها می باشند، دارای انواع متفاوتی هستند. هر کدام از میلگردهای سنجاقی با توجه به زاویه خمشی که دارند، ویژگی ها و کاربرد متفاوتی خواهند داشت. در ادامه به بررسی انواع میلگرد سنجاقی می پردازیم:

۱. میلگرد سنجاقی با خم استاندارد

در میلگرد سنجاقی با خم استاندارد، دو طرف میلگرد با خم ۹۰ درجه تغییر شکل داده می شود. در هر طرف اندازه خم میلگرد حدود ۱۲ برابر قطر میلگرد می باشد. اگر قطر میلگرد ۱۶ میلی متر باشد بایستی خم آرماتور حدود ۲۰ سانتی متر باشد.

۲. میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد

در این نوع میلگرد سنجاقی، میلگرد را با زاویه ۹۰ درجه از یک طرف و در طرف دیگر با زاویه ۱۳۵ درجه خم می کنند به گونه ای که به شکل چنگک در آورده شود.

۳. میلگرد سنجاقی با خم دو طرف

در این حالت میلگرد با خم دو طرف میلگرد، با زاویه  ۱۳۵ درجه انجام می شود. در نهایت ظاهر این میلگرد شبیه حرف s انگلیسی می شود. لازم به ذکر است زاویه های ایجاد شده در میلگرد در خلاف جهت هم شکل داده می شوند، به گونه ای که انتهای یکی رو به بالا و انتهای دیگری رو به پایین می باشد.

نوع دیگری از سنجاقی وجود دارد که به درخواست طراح اجرا می شود. این مدل سفارشی دارای زاویه ۱۳۵ درجه در هر دو انتها است که هر دو به یک سمت خم می شوند.

شکل میلگرد سنجاقی به چه صورتی است؟

با توجه به نکته های بیان شده در بالا، می توان نتیجه گرفت هر کدام از انواع میلگرد سنجاقی دارای ساختاری متفاوت هستند که در تصویر زیر شکل میلگرد سنجاقی به صورت کاملا همراه با اسامی هریک از انواع آن بیان شده است.

کاربرد میلگرد سنجاقی یا قلاب دوخت چیست؟

با وجود کوچک بودن ظاهر میلگردهای سنجاقی، باید خاطر نشان کرد وجود آن در ساخت و ساز اهمیت ویژه ای دارد و باعث شده کاربرد گسترده ای نیز داشته باشد.

کاربرد سنجاقی در ستون‌ بتنی

ستون‌ها یکی از اجزای اصلی سازه است که وظیفه انتقال بار ساختمان‌ به زمین را بر عهده دارد، به همین خاطر باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد. برای ساخت ستون بتنی ابتدا ستون را با میلگرد آرماتوربندی اجرا و بعد روی آرماتور بتن ‌ریزی صورت گیرد. ستون های بتنی در این روش بسیار مستحکم و مقاوم ساخته می شوند. در این نوع ستون ها، میلگر‌‌د سنجا‌‌قی حکم نگهدارنده میلگرد های طولی را دارد و باعث می شود ستون در اثر فشارهای لرزه ‌ای وارده از یکدیگر جدا نشود و مستحکم کنار هم بمانند.

کاربرد سنجاقی در ستون‌ بتنی
کاربرد سنجاقی در ستون‌ بتنی

کاربرد سنجاقی در دیوار برشی

قلاب دوخت در دیوارهای برشی نیز کاربرد بسیاری دارد. دیوارهای برشی ساختاری بتنی دارند و به دلیل این که تحت‌ تنش برشی ساختمان قرار بگیرند میلگردهای طولی بایستی استحکام لازم داشته باشند. برای ثابت نگهداشتن میلگردها از قلاب دوخت استفاده می شود. در اسکلت فلزی و فونداسیون سازه ها، آرماتور سنجاقی نقش بسزایی دارد و از آن برای ساخت هر سازه ای استفاده می شود.

کاربرد سنجاقی در دیوار برشی
کاربرد سنجاقی در دیوار برشی

نحوه استفاده از میلگرد سنجاقی در فونداسیون

همان طور که در بالا بیان شد میلگرد سنجاقی در ستون ‌ها کاربرد فراوانی دارد و باعث افزایش مقاومت سازه می گردد. اگر تا به حال در زمان اجرای ستون به آن نگاهی داشته باشید، مطمئنا نحوه قرار گیری میلگرد سنجاقی در ستون را دیده اید. قلاب دوخت به صورت عمود بر هم در ستون قرار داده می شود.

همچنین تعداد سنجاقی مورد نیاز برای هر ستون می بایست با توجه به مشخصات سازه و ساختار و فضای ستون تعیین گردد. در این قسمت از مقاله نکاتی بیان می گردد که حتما باید در زمان استفاده از سنجاقی به خاطر داشته باشید.

۱.نیاز است حتما تعداد میلگرد سنجاقی مورد نیاز مشخص گردد

برای مشخص کردن تعداد میلگرد سنجاقی مورد نیاز باید در ابتدا تعداد موارد زیر مشخص گردد:

 • طول ستون
 • تعداد میلگردهای طولی استفاده شده
 • فاصله میلگردهای طولی از یکدیگر

لازم به ذکر است که هر چه تعداد میلگردهای طولی استفاده شده بیشتر باشد، به سنجاقی بیشتری برای محکم کردن آن ها نیاز خواهید داشت. همچنین مهندس می تواند بر اساس محاسبات خود تعداد میلگردهای سنجاقی را تغییر دهد.

۲. قرار دادن میلگردهای سنجاقی در مکان مورد نظر

بعد از اینکه مشخص شد چه تعداد میلگرد سنجاقی برای سازه نیاز است، باید بر طبق اصول جایگذاری شوند. ابتدا باید میلگرد سنجاقی استاندارد ۹۰ درجه دو طرف خم در جای مشخص شده، قرار بگیرد. سپس نوبت به استفاده از از میلگردهای ۹۰ درجه یک طرفه می رسد. این مدل سنجاقی‌ به صورت یکی در میان و متناوب با سنجاقی‌ استاندارد قرار می ‌گیرد.

لازم به ذکر است آرماتور یک سمت ۹۰ درجه را طوری بر روی ستون نصب می شود که سمت ۹۰ درجه آن به طرف برش دال بتنی ستون قرار گیرد.

مزایای استفاده از میلگرد سنجاقی

استفاده از قلاب دوخت یا میلگرد سنجاقی در ستون بتنی مزایای زیادی دارد که شامل:

 • آرماتور سنجاقی شکل خاصی دارد که باعث نگه داشتن میلگردهای طولی در جای خود می شود.
 • سبک و کم حجم بودن قلاب دوخت باعث می شود امکان استفاده از آن در هر قسمتی وجود داشته باشد.
 • میلگرد سنجا‌قی ساختار ویژه ای دارد و به راحتی اجرا می شود و نیاز به تخصص خاصی ندارد.
 • میلگرد سنجاقی بر خلاف نوعی خاموت که عملکردی مشابه میلگرد سنجا‌قی دارد و باعث شلوغ شدن میلگردها و سختی هنگام بتن‌ ریزی می شود، عملکردی آسان دارد.
 • اجرای آن ساده است.

معایب استفاده از میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی در کنار مزیت هایی که دارد، یکسری معایب هم دارد که در ادامه به صورت مختصر بیان می کنیم:

 • قلاب دوخت باید به صورت پیش ساخته آماده گردد. از این رو اگر اندازه ها سنجاقی در مقایسه با ستون مورد نظر صحیح نباشد، استفاده از آن در سازه بسیار دشوار خواهد بود.
 • برای ساخت این میلگرد، می بایست بر اساس محاسبات دقیق اندازه خم ها و زاویه ها انجام و اجرا شود؛ چرا کوچک ترین اشتباه عواقب بدی به دنبال خواهد داشت.
 • اجری سنجاقی باید تحت نظارت فرد متخصص صورت گیرد؛ چرا که فواصل و نحوه اجرا سنجاقی در کار بسیار اهمیت دارد و وجود کوچک ترین ایراد برای پروژه می تواند مشکل آفرین می گردد.

جمع بندی

میلگرد سنجا‌قی نوعی میلگرد باریک و کوچک می باشد که از یک یا هر دو طرف خم می شود و به شکل سنجا‌‌ق در می آید. لازم است بدانید میلگرد سنجاقی اهمیت ویژه ای در صنعت ساختمان سازی دارد و بر نحوه عملکرد ستون‌ های بتنی تاثیر مستقیم دارد. استفاده از میلگرد سنجاقی در طراحی سازه ها مزایای وسیعی دارد از جمله:

 ۱.میلگرد سنجاقی باعث نگه داشتن میلگردهای طولی در جای خود می شود.

 ۲.میلگرد سنجاقی به دلیل داشتن وزن سبک و حجم کم، امکان استفاده در هر قسمتی از سازه را دارد.

 ۳.میلگرد سنجاقی به دلیل داشتن ساختار ویژه به راحتی اجرا می شود و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

سوالات متداول میلگرد سنجاقی

بهترین نوع میلگرد برای ساخت میلگرد سنجاقی کدام است؟

میلگرد A2 سایز ۸ و ۱۰ بهترین نوع میلگرد برای ساخت میلگرد سنجا‌‌قی می باشد.

میلگرد سنجاقی چیست؟

میلگرد سنجا‌قی نوعی میلگرد باریک و کوچک بوده که از هر دو طرف خم می شود و به شکل سنجا‌‌ق در می آید. میلگرد سنجا‌قی با نام هایی چون قلاب دوخت، رکابی، سنجا‌قی، دوخت ستون شناخته می شود.

مزایای استفاده از میلگرد سنجاقی چیست؟

۱.میلگرد سنجاقی باعث نگه داشتن میلگردهای طولی در جای خود می شود. ۲.میلگرد سنجاقی به دلیل داشتن وزن سبک و حجم کم، امکان استفاده در هر قسمتی از سازه را دارد. ۳.میلگرد سنجاقی به دلیل داشتن ساختار ویژه به راحتی اجرا می شود و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

معایب استفاده از میلگرد سنجاقی در سازه ها چیست؟

۱.قلاب دوخت باید به صورت پیش ساخته آماده شود، زیرا اگر اندازه ها در مقایسه با ستون مورد نظر صحیح نباشد استفاده از آن را سخت می کند. ۲.باید طبق محاسبات دقیق اندازه خم ها و زاویه ها انجام شودزیرا کوچک ترین اشتباه عواقب خواهد داشت. ۳.اجرای الگوریتم سنجاقی باید تحت نظارت باشد.

متداول ترین انواع میلگردهای سنجاقی کدامند؟

میلگرد سنجاقی با خم استاندارد، میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد، میلگرد سنجاقی با خم دوطرف از متداول ترین انواع میلگردهای سنجاقی محسوب می شوند.

8 دیدگاه
 1. محمدی می گوید

  میلگرد دوخت چیست ؟ آیا همان میلگرد سنجاقی به حساب می آید؟

  1. مرضیه هاشمپور می گوید

   سلام. میلگرد دوخت همان میلگرد سنجاقی می باشد. با توجه به مورادی که در این مقاله گفته شد و انواع میلگرد سنجاقی، باید گفت میلگرد دوخت یکی از انواع میلگرد سنجاقی است.

 2. اکبری می گوید

  سلام، یه سوال دارم؛ فرق خاموت و سنجاقی چیه؟

  1. مرضیه هاشمپور می گوید

   سلام، خاموت در واقع قسمتی از یک شاخه میلگرد است بر اساس زوایای خاصی خم شده و به صورت چهار گوش تولید می شود . خاموت را به دور میلگردهای طویل موجود در سازه می بندند تا بدین طریق از آن ها محافظت شود.
   در مورد میلگرد سنجاقی هم که در مقاله توضیح داده شد.

 3. سید می گوید

  در مقاله گفتید میلگرد سنجاقی نوعی خم میلگرد است، اما میشه در مورد خم استاندارد میلگرد توضیح بدید،
  ممنون

  1. مرضیه هاشمپور می گوید

   سلام ، همان طور که در مقاله گفته شد، میلگرد سنجاقی نوعی از خم میلگرد است. در دانشنامه آهن ملل مقاله ای در این خصوص داریم که دعوت می کنم حتما این مقاله را مطاله کنید.
   https://ahanmelal.com/blog/anva-khame-milgerd-va-marahele-an

 4. مهدی جعفری می گوید

  میلگرد رکابی چیست؟ در مورد این نوع هم توضیح بدید لطفا !

  1. مرضیه هاشمپور می گوید

   سلام، میلگرد رکابی یکی دیگر از انواع میلگرد است که ظاهری متفاوت دارد و به شکل حرف U انگلیسی می باشد. لازم به ذکر است از میلگرد رکابی در زمان انجام بتن ریزی ساختمان برای نگه داشتن آرماتورهای عمودی یا طولی استفاده می شود. همچنین از میلگرد رکابی به صورت مستقیم در ساخت سازه استاده نمی شود، موقعی که نیاز به میلگرد یا آرماتور U است، میلگرد رکابی بهترین انتخاب خواهد بود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.