بهترین زمان خرید میلگرد: عوامل تاثیرگذار و روش های تشخیص

برای تمام خریداران میلگرد، آگاهی از بهترین زمان خرید میلگرد اهمیت زیادی دارد؛ زیرا قیمت مقاطع فولادی بر حسب مقدار وزنی کیلوگرم (و یا شاخه ای در وزن های پایین) و به صورت روزانه اعلام می‌شود. از آنجایی که خرید یک بار کوچک از این مقاطع فولادی، وزن بسیاری زیادی داشته و قیمت نهایی عدد بالایی خواهد شد. از این رو خرید در بهترین زمان، حتی برای توزیع‌کنندگان خرد و مصرف‌کنندگان شخصی نیز اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله از آهن ملل ابتدا عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد را معرفی می کنیم، سپس روش های تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد را توضیح می دهیم.

تولید میلگرد در ایران

تولید میلگرد در ایران

حدود ۴۵ تا ۵۰ کارخانه در کشور به تولید میلگرد مرغوب مشغول هستند و همچنان تعداد این کارخانه ها در حال افزایش است. کارخانه ‌های هر کشور، فرآیند تولید خود را بر اساس شرایط اقلیمی و نیاز بازار همان کشور انتخاب می‌کنند. به طور مثال انواع روش تولید میلگرد در ایران به چهار دسته تولید به روش نورد گرم، روش نورد سرد، روش ترمکس و روش میکروآلیاژی تقسیم می شوند. میلگردهای تولید شده در هر کارخانه نیز با توجه به روش تولید و میزان و نوع مواد اولیه، کیفیت های متفاوتی خواهند داشت.

 کیفیت میلگردها یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد است. برای مثال، میلگردهای میکروآلیاژی هم از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و هم قیمت بیش ‌تری دارند. همچنین میلگردها در مدل ها و سایزهای مختلف تولید می شوند. مشخصات میلگردها و تفاوتی که با یکدیگر دارند یکی از نکات تاثیرگذار در قیمت نهایی آنهاست، بنابراین شناخت انواع میلگرد در انتخاب نهایی و خرید مناسب ترین میلگرد تاثیر بسیاری دارد. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع میلگرد مقاله زیر را مطالعه نمایید.   

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد کارشناس آهن ملل: مطالعه مقاله انواع میلگرد و کاربرد آن ها

انواع میلگرد

آگاهی قبل از خرید میلگرد

قبل از اینکه بدانیم چگونه می توان بهترین زمان خرید میلگرد را مشخص کرد، ابتدا باید عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد را بدانیم. دانستن این عوامل، خود تاثیر بسزایی در تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد خواهد داشت.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

به طور کلی عوامل موثر بر قیمت میلگرد و نوسانات آن در بازار به هفت دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- عوامل اقتصادی و سیاسی کشور

قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد، تیرآهن، ورق و … تحت تاثیر عوامل اقتصادی و سیاسی نوسان پیدا می کند. هر چه شرایط اقتصادی و سیاسی ملتهب تر باشد، قیمت ها نیز نوسان بیشتری خواهد داشت. در واقع بی‌ثباتی در فضای اقتصاد کلان کشور، خیلی سریع تاثیر خود را در  نرخ ارز و به دنبال آن قیمت فولاد نشان می‌دهد. همچنین اخبار اقتصادی و سیاسی نیز در نوسان قیمت ها تاثیرگذار است. به طور مثال در ابتدای سال ۱۴۰۱ به دلیل خبر وضع عوارض بر روی صادرات آهن، شاهد کاهش قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد بودیم. در واقع خریداران میلگرد به دلیل خبر وضع عوارض، انتظار کاهش قیمت آهن و مقاطع فولادی در روزها و هفته های آتی را داشتند، به همین دلیل موقتا از خرید عقب نشینی کرده و همین عامل باعث کاهش تقاضای میلگرد و در نتیجه کاهش قیمت آن شد.

۲- نرخ تورم

تورم یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت مقاطع فولادی تاثیرگذار است. تورم رابطه تنگاتنگی با نقدینگی دارد. وجود یا عدم وجود نقدینگی بازار نیز بر همه چیز تاثیر می گذارد. هر چند در ابتدای سال ۱۴۰۱ طبق اعلام بانک مرکزی رشد نقدینگی کاهش داشته است، اما رشد نقدینگی کشور در بیست سال گذشته روند افزایشی داشته و به یک مشکل مزمن اقتصادی تبدیل شده است. در صورت ادامه یافتن روند افزایشی نقدینگی، متعاقبا روند افزایش تورم نیز ادامه خواهد داشت. یکی دیگر از عواملی که می تواند نقدینگی و تورم را کاهش دهد، به انجام رسیدن مذاکرات هسته ای است.

۳- مذاکرات هسته ای

همانطور که گفتیم به انجام رسیدن مذاکرات هسته ای به دلیل تاثیر آن بر اقتصاد و تورم ایران، یکی دیگر از عوامل مهم در یافتن بهترین زمان خرید میلگرد است. بنابراین، نتیجه گیری در این مورد که به زودی توافقی حاصل خواهد شد یا خیر، به شما در اقدام به خرید میلگرد یا دست نگه داشتن تا رسیدن به قیمت مناسب بعد از توافقات، کمک خواهد کرد.

۴- قیمت جهانی میلگرد

قیمت جهانی میلگرد

منظور از قیمت جهانی آهن و فولاد در واقع همان قیمت‌های صادراتی کشورهای تأمین‌کننده بازارهای داخلی و خارجی است. مقاطع فولادی به عنوان یک کالای جهانی مطرح است و به همین دلیل علاوه بر پارامترهای داخلی، پارامترهای خارجی مانند قیمت جهانی نیز بر روی قیمت میلگرد تاثیر زیادی دارد. این تاثیرگذاری می‌تواند به شکل‌های مختلفی از تهیه مواد اولیه گرفته تا قیمت تمام‌ شده محصولاتی چون تیرآهن، میلگرد، ورق و… خود را نشان دهد. در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده فولاد خام چین است، پس از آن اتحادیه اروپا، ژاپن، ایالات متحده، هند، روسیه و کره جنوبی قرار دارند. به همین دلیل در ماه های اخیر، به دلیل عواملی چون چشم انداز اقتصاد چین، موج گرمای شدیدی که منجر به چالش تولید انرژی شده و فعالیت های ساختمانی را محدود کرده است و همچنین تحت تاثیر جنگ اوکراین و تحریم های وضع شده بر علیه روسیه که منجر به تخفیف‌های ۱۵ تا ۲۰ درصدی روسیه برای فولاد شد، معاملات جهانی میلگرد به شدت عقب نشینی کرده است.

۵- نوسانات ارز

با افزایش نرخ ارز، تقریبا تمامی قیمت ها افزایش پیدا می کند و به دنبال آن قیمت میلگرد، ورق و تیرآهن نیز افزایش می‌یابد. اما نکته اینجاست که در زمان کاهش قیمت، روند کمی کندتر پیش می رود. این یعنی قیمت مقاطع فولادی در برابر سیگنال های کاهشی، از خود مقاوت نشان می دهد. به این حالتِ مقاومت در برابر تغییر قیمت، چسبندگی قیمت می گویند.

۶- تاثیر واردات

میزان واردات و صادرات میلگرد نیز می تواند روی قیمت آن تاثیر بگذارد. واردات و صادرات معمولا تحت تاثیر تحولات سیاسی کشورها قرار می گیرند. به طور مثال وضع عوارض بر روی صادرات باعث کاهش صادرات می شود و یا وضع تخفیف از سوی دیگر کشورها در بازار جهانی منجر به افزایش واردات خواهد شد. به عنوان نمونه در ابتدای سال ۱۴۰۱ و در پی خبری مبنی بر ورود ۵۰ هزار تُن میلگرد از روسیه به بازار ایران، شوک قیمتی به بازار وارد شد. این امر باعث رکود کوتاه مدت در بازار داخلی آهن گردید. هر چند در ادامه این خبر تکذیب شد، اما در صورتی که واردات صورت می گرفت این رکود طولانی تر بوده و بازار داخلی را مدت طولانی تحت تاثیر قرار می داد.

۷- تقاضا در بورس کالا

یکی دیگر از معیارهای تعیین قیمت میلگرد در بازار، روند بورس کالا می باشد. به این صورت که میزان عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت نهایی میلگرد در آن هفته خواهد بود.

در حال حاضر کارخانه های بسیاری که در زمینه تولید میلگرد فعالیت می کنند در بازار بورس نیز حضور دارند. همین موضوع باعث می شود که تغییرات وضعیت بازار بورس کشور بر روی قیمت میلگرد تاثیر بگذارد.

روش های تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد

روش های تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد

تحلیل بازار و پیش بینی قیمت

در صورت انجام بررسی و تحلیل به صورت تکنیکی و در نظر گرفتن تمامی پیش‌بینی‌های لازم، می توان روند بازار را پیش بینی کرد. در این روش با کمک نمودارها و بررسی افزایش و کاهش هر عامل، حرکت بعدی بازار را پیش‌بینی و روند تغییر قیمت میلگرد را حدس می زنند. اما این روش به دلیل بی ثباتی اقتصاد کلان کشور، تورم بالا، عوامل سیاسی و بسیاری دلایل دیگر، دقت بالایی نداشته و به تنهایی جوابگو نیست. به همین دلیل برای تحلیل قیمت میلگرد باید حتما سایر عوامل تاثیر گذار که در این مقاله بیان شد نیز در نظر گرفته شود.

تحلیل قیمت بر اساس زمان پروژه و میزان عرضه و تقاضا

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد، بر اساس زمان اجرای پروژه های ساخت و ساز یا به اصطلاح فصل ساخت و ساز است. اوج زمان ساخت و ساز از اواخر فصل بهار تا اوایل فصل زمستان است. همچنین پروژه های عمرانی نیز بعد از ابلاغ بودجه و تخصیص اعتبار، از حدود خرداد ماه آغاز می شوند. بدین ترتیب در فصولی که ساخت و ساز رونق کمتری دارد، بازار فولاد و میلگرد نیز رکودی بوده و این مدت می تواند بهترین زمان خرید میلگرد باشد.

بهترین زمان خرید میلگرد

با وجود اینکه به دلیل نوسانات شدید بازار و تاثیر مستقیم آن بر بازار آهن آلات، نمی‌توان به طور مشخص بهترین و بدترین زمان خرید میلگرد را تعیین کرد، اما به طور کلی می توان گفت بهترین زمان خرید میلگرد در زمان رکود بازار است. زیرا در این زمان قیمت ها به اصطلاح در کف قیمت هستند و مناسب ترین زمان برای خرید خواهند بود. در صورت تشخیص بازار رکودی که قیمت ها به ثبات نسبی رسیده و بازار، یک روند ثابت رو به کاهش دارد، به تعویق انداختن خرید آهن‌آلات اشتباه است و ریسک خریدتان را افزایش می دهد. پس بهتر است در این زمان اقدام به خرید صورت گیرد. اما قبل از اقدام به خرید، در هر بازه زمانی (بازار ثابت، کاهشی و یا افزایشی)، حتما با استعلام قیمت از معتبرترین سایت ها و شرکت ها اقدام به خرید نمایید. می توانید قیمت روز میلگرد را از آهن ملل، یکی از معتبرترین شرکت های فروش مقاطع فولادی از جمله میلگرد، دریافت کنید. برای این منظور به لینک زیر مراجعه نمایید.

مشاهده قیمت و خرید محصولات

آهن ملل؛ توزیع کننده میلگرد فولادی به صورت آنلاین و حضوری

قیمت میلگرد

قیمت مقاطع فولادی بر حسب کیلوگرم به طور روزانه اعلام می‌شود و فولاد نیز آلیاژی چگال و سنگین محسوب می‌شود که در صنعت و ساخت‌وساز به حجم عظیمی از آن نیاز است به همین دلیل معمولا در بازار آهن، خریدها به چندین تن و قیمت‌ها به چند صد میلیون هم می‌ رسد. پس اگر زمان مناسبی برای خرید انتخاب کنیم که قیمت هر کیلو آهن مقداری ارزان‌ تر باشد، عدد قابل توجهی در خرید نهایی صرفه جویی خواهد شد.

سخن آخر

آگاهی از بهترین زمان خرید میلگرد، برای فعالان این بازار اهمیت زیادی دارد؛ زیرا قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد بر حسب کیلوگرم و به طور روزانه اعلام می شود و مقاطع فولادی نیز سنگین و چگال هستند، در نتیجه خرید مقاطع فولادی، وزن و هزینه بالایی خواهد داشت. در این مقاله سعی کردیم تمامی عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد و روش های تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد را معرفی کنیم. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر یا تحلیل تخصصی در زمینه پروژه خود و یا نیاز به قیمت روز میلگرد، کارشناسان ما در آهن ملل پاسخگوی شما خواهند بود.

سوالات متداول بهترین زمان خرید میلگرد

بهترین زمان خرید میلگرد چه زمانی است؟

با وجود اینکه به دلیل نوسانات شدید بازار و تاثیر مستقیم آن بر بازار آهن آلات، نمی‌توان به طور مشخص بهترین و بدترین زمان خرید میلگرد را تعیین کرد، اما به طور کلی می توان گفت بهترین زمان خرید میلگرد در زمان بازار رکودی است. دلیل آن را با مطالعه مقاله به طور کامل متوجه خواهید شد.

بهترین زمان خرید میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که در مقاله به طور کامل تشریح کردیم، عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد شامل زیر می شود:
– عوامل اقتصادی و سیاسی کشور
– نرخ تورم
– مذاکرات هسته ای
– قیمت جهانی میلگرد
– نوسانات ارز
– تاثیر واردات
– تقاضا در بورس کالا

چگونه بهترین زمان خرید میلگرد را تشخیص دهیم؟

از مهم ترین روش های تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد؛ تحلیل بازار و پیش بینی قیمت و میزان عرضه و تقاضا است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.