امروز :پنج شنبه 10 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : ثابت

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی از 200 تا 700 افزایش

قیمت انواع ورق آهن : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد نیشابور : ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد گلستان : 50 تومان در برخی سایزها کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 40 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 70 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

همه چیز در مورد ورق آهن آجدار و مزایای منحصر به فرد آن در صنعت

1399/04/01 0
ورق آهن آجدار و کاربرد آن در صنعت

ورق آجدار چیست ؟

تفاوت ورق آهن آجدار با ورق آهن های دیگر در سطح آن می باشد. بر روی سطح این نوع از ورق برجستگی هایی به اشکال مختلف مثل بادام، عدسی، لوزی یا الماس می باشد که به جهت کاهش اصطکاک سطح آن تعبیه شده است. ورق آجدار را می توان در دسته ورق های گرم با جنس ST37 قرار دارد.

ورق آجدار با سطح اشکال بادامی شکل بر روی آن بیشترین مصرف و کاربرد را در صنایع دارد، زیرا وجود حفره های بادامی شکل بر روی این نوع از ورق باعث می شود که در هنگام بارندگی، آب باران در داخل آن ها جمع شود.

این محصول بیشتر در سطوح شیب دار و یا نزدیک پرتگاه به جهت جلوگیری از لیز خوردن افراد و یا اشیا استفاده می شود.

انواع و اقسام ورق آهن آجدار

ورق آهن آجدار در جنس های آهنی، استیل، گالوانیزه و آلومینیوم به تولید می رسد. این نوع از ورق در صنعت با نام های مخلتفی مثل ورق شطرنجی، ورق کف سازی و یا ورق برجسته شناخته می شود.

جوشکاری این نوع از ورق ها به گونه ای است که در مصارف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد زیادی دارد و می توان گفت که یکی از محصولات مهم در سبد تولیدی کارخانجات می باشد.

این ورق ها یکی از محصولات مهم در سبد تولیدی کارخانجات می باشد. همان طور که ذکر شد این ورق بیشتر برای سطوح شیب دار و یا نزدیک پرتگاه که احتمال سر خوردن افراد وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. سقف های شیروانی نمونه ای از کاربرد ورق آجدار می باشد.

مصرف این محصول در کشور حدود 100000 تا 150000 تن در سال می باشد. یکی از تامین کننده های عمده این محصول شرکت فولاد مبارکه می باشد ولی ورق آجدار چین و روس نیز در کشور وارد می گردد.

وجود این محصول در میان تولیدات کارخانجات ورق فولادی علاوه بر افزایش ضریب امنیت آن شرکت، سبب ورود آن به بازارهای خارجی و داخلی می گردد. با ورود ورق آجدار فولاد مبارکه به بازار کشور، قیمت ورق آجدار در بازار داخلی کاهش یافت و سبب کاهش خروج ارز از کشور و امکان صادرات آن به کشورهای خارجی گردید. در حال حاضر نوع گل بادامی بیشترین استفاده را در بازار آهن آلات دارد.

مصارف ورق آهن آجدار

به دلیل ساخت منحصر به فرد این محصول، بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که اصطکاک کمی لازم است و احتمال لیز خوردن افراد زیاد است.

در زیر به کاربردهای این محصول به صورت خلاصه اشاره کرده ایم:

 • راه سازی
 • کف زمین های در حال عملیات ساخت
 • استفاده در کف اتاق کامیون ها و وانت بارها
 • ساخت حفاظ هایی برای مناطق حساس نظامی
 • جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی
 • سقف و دیواره های آسانسور
 • کاربرد در ساخت قطعات لوازم خانگی
 • کاربرد در ایستگاه های اتوبوس
 • پل ها
 • ساخت پله های اضطراری
 • ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات  و غیره

نحوه تولید ورق آهن آجدار

فرآیند تولید ورق آجدار همانند ورق سیاه می باشد. در تولید این محصول نیز از نورد گرم استفاده می شود.

مراحل تولید این محصول مانند نورد گرم ورق های معمولی بوده است. در ابتدا شمش فولادی درون کوره های داغ فرستاده شده و بعد از دیدن حرارت مورد نیاز و کاهش سطح مقطع، وارد مرحله آجدار شدن می شود. پس از آن ورق های آجدار با ضخامت 1.5 تا 10 میلی متر به دو صورت رول و فابریک به تولید می رسد.

ویژگی های مفید ورق آهن آجدار

ورق آجدار مهمترین مزیت این محصول سختی و استحکام بالای آن می باشد به طوری که با توجه به مقاومت بالای آن ها قابل استفاده در کف کشتی ها، پل ها، وانت بارها و راه سازی می باشد. علاوه بر این، ورق آجدار را می توان به راحتی تغییر شکل داد. قابلیت جوشکاری نیز در این محصولات بالا می باشد و در مقابل لغزش نیز مقاومت بالایی دارند.

ورق آجدار دارای سطح براقی بوده و با توجه به نیاز مشتریان برای برخی کاربردهای تزئینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد ورق آجدار

این نوع ورق معمولا در ضخامت 1.5 تا 10 میلی متر و در ابعاد 1*2 متر و 1.5*6 و 2*6 در بازار موجود می باشد. این ورق ها معمولا به صورت شیت در بازار عرضه می گردند، ولی در برخی موارد می توان آن ها را به صورت رول فرم (کلاف یا کویل) نیز در بازار عرضه کرد.

این محصول با استانداردهای مخلتفی در بازار عرضه می شود. شرکت فولاد مبارکه ورق آجدار را با استاندارد ST37 تولید می کند و سایر استانداردها نیز با توجه به سفارش مشتری می تواند به تولید برسد.

تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی

این محصول در دو نوع فابریک و پرسی موجود می باشد که لازم است پیش از خرید در خصوص تفاوت این دو نوع اطلاعات لازم را داشته باشید. در نوع فابریک یک لایه آج به ورق اضافه می شود ولی ورق پرسی ورقی ساده می باشد که چاله هایی بر روی آن با دستگاه ایجاد می گردد. مشخص است که وزن ورق فابریک نسبت به وزن ورق پرسی بیشتر می باشد. در گذشته ورق آجدار تنها به صورت پرسی تولید می شد و تولید این محصول به صورت فابریک در کشور امکان پذیر نبود.

در سال ۹۵ شرکت فولاد مبارکه اصفهان اقدام به تولید ورق آجدار فابریک در ضخامت 2 میلی متر نموده و تا حد زیادی نیاز کشور به این محصول را برطرف نموده است. بنابراین به طور کلی ورق های موجود در بازار ایران توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید گردیده و واردات این محصول نیز از کشورهای روسیه و قزاقستان، چین و کره امکان پذیر است.

ورق آجدار آلومینیوم

پیش از این گفتیم که ورق آلومینیوم آجدار در جنس های آهنی، استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می شود. ورق آجدار آلومینیومی نوعی ورق است که در دو نوع رنگی و بی رنگ موجود است.

از مزایای این محصول می توان به مقاومت بالای فیزیکی و مقاومت در برابر زنگ زدگی اشاره کرد.

این ورق ها به دو صورت شیت و رول در بازار موجود است. بر روی این ورق ها می توان فرمینگ هایی به شکل کرکره، ذوزنقه و شادولاین اجرا کرد.

در مورد نرخ این محصول می توان گفت که به دلیل تولید آن در جنس های مختلف، قیمت آن متفاوت است.

بیشترین قیمت این محصول مربوط به ورق آجدار استیل بوده و پس از آن به ترتیب ورق های آلومینیوم، گالوانیزه و آهنی در رده های بعدی قرار می گیرند.

سوالات متداول ورق آهن آجدار

ورق آهن آجدار چیست؟

تفاوت ورق آهن آجدار با ورق آهن های دیگر در سطح آن می باشد. بر روی سطح این نوع از ورق برجستگی هایی به اشکال مختلف مثل بادام، عدسی، لوزی یا الماس می باشد که به جهت کاهش اصطکاک سطح آن تعبیه شده است.

انواع ورق آهن آجدار کدامند؟

ورق آهن آجدار در جنس های آهنی، استیل، گالوانیزه و آلومینیوم به تولید می رسد.

تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی در چیست؟

در نوع فابریک یک لایه آج به ورق اضافه می شود ولی ورق پرسی ورقی ساده می باشد که چاله هایی بر روی آن با دستگاه ایجاد می گردد. مشخص است که وزن ورق فابریک نسبت به وزن ورق پرسی بیشتر می باشد.


برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.