نورد سرد چیست

نورد سرد چیست و فرایند شکل دهی غلتکی سرد

در این مقاله ما قصد داریم شما را با فرایند نورد سرد با استفاده از روش شکل دهی غلتکی سرد آشنا کنیم. با آهن ملل همراه باشید.

نورد سرد چیست و برای ساخت چه مقاطعی استفاده می گردد

نورد سرد به فرایندی گفته میشود که در آن ورق های فلزی را فرم دهی میکنند و سپس به محصولات فولادی مانند ناودانی و پروفیل تبدیل میشود. در روش نورد سرد، خم های متوالی و پشت سر همی را در طول نوار فلز به وجود می آورند. که این کار با غلتک‌های دوار صورت میگیرد. در روش فرایند سرد، ضخامت ورق، در زمان شکل دهی ثابت است که این یکی از مشخصه‌های این روش است. این مشخصه، این فرایند را با سایر خطوط نورد متمایز میکند، زیرا در بقیه‌ی خطوط نورد، ضخامت قطعه متغییر است. عملیات خم کردن نوار فلزی و شکل دهی به آرامی و مرحله‌ای صورت میشود.

در هر مرحله ای که طی میشود، نسبت به مرحله‌ی قبل تغییر شکل داده میشود. و سرانجام نوار فلزی به شکل مقطع خاصی تبدیل میشود. پروفیل یک نوع سطح مقطعی میباشد که از همین روش تولید میشود و سطح آن ثابت است.

در مراحل شکل دهی یک ایستگاه غلتکی مقطعی هم وجود دارد که در آن دو غلتک جانبی وجود دارد که با محورهای غیر افقی است.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

خصوصیات روش شکل دهی غلتکی سرد

 • دقت شکل دهی بالا با ابعاد مورد نیاز
 • محصول تولیدی با این روش مقاومت بالایی دارد
 • این روش هزینه ی پایینی در تولید دارد
 • انعطاف پذیری بالایی دارد
 • این مواد توانایی شکل دهی بالایی دارد
 • محصول نهایی تولید شده به این روش استحکام بالا تری دارد.
 • در فرآیند شکل دهی غلتکی سرد اکثر فلزات را می توان شکل دهی کرد.

مقاطع تولید شده توسط روش شکل دهی غلتکی سرد

به طور کلی هر مقطع فولادی با سطح مقطع ثابت را میتوان با روش غلتکی سرد تولید و در بازار عرضه کرد. تولید با این روش محدودیت‌هایی هم دارد که شکل پذیری ماده و تعداد ایستگاه های ماشین از جمله این محدودیت هاست. منظور از تعداد ایستگاه های ماشین این است که ممکن است برای شکل دهی یک مقطع لازم باشد که چندین مرتبه محصول را به از ایستگاه های ماشین عبور دهند که در بعضی مواقع بهتر است از این روش برای تولید این مقطع استفاده نشود.

مقاطع تولید شده توسط این روش

 • مقاطع باز مانند ناودانی ، پروفیل ، کلاهی ، Z شکل ، تشتکی و غیره
 • مقاطع عریض مانند صفحات ورق کرکره ای
 • مقاطع بسته مانند انواع لوله از جمله لوله استیل و انواع مقاطع ساختمانی

مقاطع جوش شده و مقاطع بدون جوش شامل مقاطع بسته هستند. و مقاطعی که به روش غلتکی سرد تولید میشوند، جزو مقاطع جوش شده هستند که با اضافه کردن یک دستگاه جوش لب به لب پیوسته به پروسه تولید به وجود می آید. این مقاطع در طول خود حدودا یک درز جوش دارند.

ماشین های نورد سرد

با پیشرفت تکنولوژی در فرایند نورد سرد، برای تبدیل ورق به پروفیل و محصولات دیگر، ماشین های مختلفی ساخته شده که هر کدام از این دستگاه ها برای موارد خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. و بعضی از این ماشین ها فقط برای تولید یک مقطع فولادی استفاده میشود و تک منظوره است.

برخی از ماشین های غلتک حالت عمودی دارد که برای تولید هر مقطع فولادی، غلتک آن را عوض میکنند و محصول مورد نظر را تولید مینمایند.

بیشتر ماشین ها برای تولید مقاطع با ضخامت و اندازه های خاصی ساخته میشود که شکل دهی دستگاه را محدود میکند. هرچه دستگاه بزرگ تر باشد مقاطع بزرگ تری را میتوان تولید کرد.

تجهیزات جانبی خطوط شکل دهی غلتکی سرد

برای حفظ پیوستگی تولید و کیفیت مقطع نهایی از تجهیزات زیادی برای شکل دهی استفاده میشود. که این تجهیزات  5 دسته است که در ادامه با این 5 دسته آشنا میشوید.

 • سیستم های اندازه گیری از قبلی نگه دارنده ها و سیستم های کنترل برش
 • تجهیزات کمکی از قبلی کفشکها و راهنماها
 • تجهیزات نقل و انتقال مواد مانند کویل بازکن، انبار کویل و آکومولاتور
 • تجهیزات قبل از شکل دهی ماننده صاف کننده ها، دستگاه های اتصال و سوراخکاری
 • تجهیزات بعد از شکل دهی مانند سیستم برش پروفیل و …

غلتک های شکل دهی

غلتک ها تجهیزاتی هستند که محصولات برای شکل دهی از بین آن ها عبور میکند و تغییر شکل میدهند. برای تولید هر محصول باید از غلتک منحصر بفرد خود محصول عبور داده شود.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی