ورق گالوانیزه گرم

ورق گالوانیزه گرم چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از روش های مقاوم سازی ورق های فولادی آشنا کنیم.با آهن ملل همراه باشید.

انواع روش رسوب گذاری فلز روی

ورق گالوانیزه گرم با روش غوطه وری گرم از 150 سال قبل تاکنون یک تجارت موفق در دنیا است. دلیل این کار، حفاظت ورق‌های فولادی در برابر خوردگی و فرسایش است. سه روش رسوب گذاری ورق های فولادی وجود دارد که عبارتند از غوطه وری گرم، گالوانیزه کردن الکتریکی و پاشش حرارتی. تولید ورق گالوانیزه با روش گالوانیزه گرم یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین راه ها برای بالا بردن استقامت ورق های فولادی در مقابل خوردگی و فرسایش میباشد. در ادامه برای آشنایی با فرایند گالوانیزه گرم با مقاله‌ی آهن ملل همراه باشید.

فرآیند گالوانیزه گرم پیوسته

یکی از متداول ترین و پر کاربرد ترین روش برای بالا بردن استقامت ورق های فولادی، فرایند تولید ورق گالوانیزه با روش غوطه وری گرم میباشد که ورق را در برابر خوردگی محافظت میکند. در این روش با یک لایه آلیاژ روی، سطح ورق را می‌پوشانند. ورق را در یک حمام روی با درجه 450 درجه سانتی گراد غوطه ور میکنند.

در صنعت، دو روش برای فرایند پیوسته گالوانیزه رایج است که در ادامه با این دو روش آشنا میشویم.

فرایند سندزیمیر (sz)  

در این روش، پیش از غوطه ور شدن ورق، در خط تولید عملیات حرارتی آنیل صورت میگیرد. میزان غلظت آلومینیوم موجود در حمام 0.1 تا 0.3 درصد است . و ورق را با پوشش آلومینیوم می‌پوشانند. این روش برای تولید ورق گالوانیزه به صورت پیوسته کاربرد دارد که ورق های فولادی به صورت پیوسته جوش میخورد و سپس پوشش آلومینیوم سطح آن ها را میپوشاند که بسیار سریع است. در این روش ابتد باید ورق را از هر گونه چربی و براده های آهن پاک کرد و سپس عملیات پوشش دهی انجام میشود.

فرایند کوک نورتمون (CN)

در این روش ورق فولادی آنیل شده را در حمام با غلظت آلومینیوم کمتر از 0.1 درصد میبرند و در آن غوطه ور میکنند.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

خط تولید ورق گالوانیزه گرم در فولاد مبارکه اصفهان

محصولات گالوانیزه یکی از پرکاربرد ترین محصولات مصرفی در صنعایع مختلف است. دلیل استفاده ی گسترده ی این محصول همانطور که گفته شد، مقاومت بالا در برابر خوردگی و عمر طولانی محصول است. ورق‌ گالوانیزه کاربرد بالایی دارد که از جمله این کاربرد ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تولید اجرای ماشین آلات کشاوزی
  • تولید قطعات خوردو (بدنه، اجزای داخلی)
  • تولد لوازم خانگی(یخچال، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی، ماکروویو، کولر، گاز و غیره)
  • برای تعبیه ی سقف های فلزی، تابلوهای برق، تابلوی اعلانات، پانل ها، سینی کابل و غیره
  • تولید مخازن بزرگ برای ذخیره آب
  • و غیره

مجتمع فولاد مبارکه ی اصفهان، یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات گالوانیزه در ایران است. در این مجتمع با تبدیل کلاف خام به کلاف گالوانیزه، در ناحیه نورد سرد محصولات گالوانیزه را تولید میکنند.

پروسه تولید ورق گالوانیزه با روش غوطه وری گرم  یکی از رایج ترین روش ها برای محافظت از ورق های فولادی در برابر فرایش ورقو خوردگی میباشد.

ورق های گالوانیزه گرم را به روش غوطه وری در حمام مذاب به صورت پیوسته با آلیاژ روی غوطه ور میکنند. دو روش در این مجتمع برای غوطه وری ورق های گرم وجود دارد که روش فلاکس و روش کوره ای نام دارد.

در روش فلاکس، از کلاف های نورد سرد آنیل شده استفاده میکنند. ولی در روش کوره ای به دلیل حرارت بالا در خط تولید، از کلاف های نورد سرد بدون عملیات آنیل استفاده میکنند.

قبل از انجام عملیات غوطه وری، ورق ها مستلزم به آماده سازی میباشد. که این آماده سازی شامل اکسید زدایی و چربی زدایی میباشد. بعد از آماده سازی محصول، با روش فلاکس، سطح ورق را با غوطه ور کردن ورق فولادی در محلول اسید، اکسید زدایی میکنند. سپس برای اکسید زدایی اکسید های باقی مانده و آلودگی های سطحی، ورق را با محلول روانساز آغشته میکنند. و نهایتا بعد از انجام این کارها، ورق ها را در حمام حاوی آلیاژ روی میگذارند.

نتیجه گیری

یکی از روش ها برای افزایش استقامت ورق، غوطه ور کردن ورق گالوانیزه ی گرم در آلیاژ روی است. انجام این کار ورق های فولادی را در برابر خوردگی و فرسایش مقاوم میسازد. ورق های گالوانیزه‌ی گرم در صنایع مختلفی مانند خودرو سازی، ساخت لوازم خانگی، ساخت ماشین آلات و غیره کاربرد بالایی دارد. از این که برای مطالعه ی این مقاله وقت گذاشتید نهایت تشکر را داریم.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی