امروز : شنبه 3 آبان 1399

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 130 تومان افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 300تومان افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر : 200تا 300تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد هشترود : 100تا 150تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 550 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 100 تا 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 100 تومان مجدد افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 170 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان : ثابت

ورق آلیاژی، انواع و مزیت‌ های استفاده از آن (بخش اول)

1399/06/29 0
ورق های آلیاژی

در واقع آلیاژ به ترکیبی از چند فلز و یا چند عنصر مختلف گفته می شود. به طور کلی فلزاتی مانند آلومینیوم، آلیاژ فولادی، آلیاژ برنز، آلیاژ منگنز و سایر آلیاژها را می توان با هم ترکیب و پس از انجام عملیات روی آن به عنوان ماده اولیه یک محصول مورد استفاده قرار داد.

فولاد یک آلیاژ پرکاربرد می باشد که از ترکیب آهن و کربن حاصل می شود. در واقع اکنون می توان گفت که فولاد آلیاژی ترکیبی از آهن، کربن و چند عنصر دیگه می باشد.

امروزه نود درصد از محصولات فلزی که ما در زندگی روزمره خود با آن ها سر و کار داریم از فلز خالص نمی باشند و در واقع از ترکیبی چند فلز و همان آلیاژ هستند.

در مورد صورت گرفتن فرآیند آلیاژی می توان گفت که این عملیات می تواند به فلز خواص مطلوب تری ببخشد. هواپیماها، دوپرخه ها، قابلمه های آشپزی و بسیاری از وسایل اطراف ما در واقع از آلیاژهای مختلف ساخته می شوند.

در این مقاله قصد داریم که شما عزیزان را با انواع ورق آلیاژی و کاربردهای آشنا کنیم. پس تا پایان همراه با ما بمانید.

ورق آلیاژی چیست؟

با توجه به توضیحاتی که ذکر کردیم، می توان گفت که ورق آلیاژی یک نوع از ورق آهن می باشد که از ترکیبات شیمیایی مختلفی تشکیل شده است. در واقع این نوع ورق با ورق آهنی که فقط از آهن خالص ساخته شده، متفاوت می باشد.

روش ساخت ورق آلیاژی با استفاده از فرآیند نورد گرم می باشد. عناصر آلیاژی مختلف ورق آلیاژی از ترکیبات شیمیایی متفاوتی توسط فرآیند نورد گرم کردن به دست می‌ آید و به دلیل تفاوت در ترکیبات شیمیایی و حضور عناصر آلیاژی مختلف در ورق آلیاژی، انواع بی‌ شماری از این محصول با کاربردهای مختلف تولید می‌ شود.

در این مقاله قصد داریم در ابتدا به توضیح ورق آلیاژی بپردازیم و در ادامه توضیح خواهیم داد که این ورق چه انواع و کاربردهایی دارد.

مزیت های استفاده از ورق های آلیاژی

همانطور که می دانید مخلوط کردن فلزات با یکدیگر یا به طور کلی با فلزات مختلف از مزایای بسیاری برخوردار است. این مواد به صورت ترکیبی می توانند در افزایش سختی، کاهش نقاط ذوب و افزایش مقاومت کششی موثر باشند. از آن جایی که کلیه فلزات خالص از نقطه ذوب بالایی برخوردار می باشند، بسیار نرم هستند.

به عنوان مثال طلای خالص بسیار نرم و قابل انعطاف می باشند. علاوه بر این، به راحتی با مقدار کمی از گرما خم می شوند. به همین دلیل است که بیشتر جواهرات طلا در واقع از آلیاژ می باشند.

همانطور که می دانید فلزات بسیار واکنش پذیر می باشند و از نقطه ذوب بالایی برخودار می باشند. به عنوان مثال، آهن بسیار قوی می باشد ولی با این حال با رطوبت هوا واکنش نشان می دهد و همچنین بسیار راحت می تواند زنگ بزند. در مقابل، چدن به ‌عنوان یک آلیاژ می ‌تواند به جلوگیری از این امر کمک کند. ورق‌ های آلیاژی قابل بازیافت بوده و برای محیط ‌زیست خطری ندارند.

انواع ورق های آلیاژی

به طور کلی ورق ها به صورت رول فرم یا همان کویل و حلقه و یا شیت فرم یعنی ورق برش شده در بازار آهن موجود می باشند.

تکنولوژی های مختلفی برای تولید انواع ورق آلیاژی موجود می باشد. نورد سرد و نورد گرم از جمله فرآیندهای هستند که برای تولید این نوع ورق ها بکار گرفته می شوند.

در واقع به محصولی که در اثر نورد گرم تولید می شود، ورق سیاه و به محصولی که در اثر نورد سرد تولید می شود را ورق روغنی می نامند.

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، ورق های آلیاژی را با ترکیبات شیمیایی متفاوتی می سازند. به همین ترتیب، انواع و گریدهای متعددی از ورق آلیاژی تولید و روانه بازار می شود. این ورق ها برای استفاده در مصارف مختلفی به تولید می رسند.

انواع ورق های آلیاژی فولادی

کلمه فولاد در بازار آهن برای ورق هایی که فقط از آهن و کربن تهیه شده اند یا همان ورق آهن معمولی یا کربن استیل که همان ورق ST37 است به کار می برند.

از آنجا که مواد مختلفی در ترکیبات آلیاژها به کار می‌ رود بنابراین هر آلیاژ خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت و به طبع آن کاربردهای متفاوتی دارد و صنایع مختلف نیازمند فولادهای مختلف هستند که باید در انتخاب آن‌ ها دقت شود.

آلیاژهای آهن دارای قیمتی بالاتر از ورق آهن معمولی می باشند. دلیل این امر این است که آلیاژهای آهن خواص بهتری نسبت به ورق آهن های معمولی دارند. با این حال، لازم است که درانتخاب این نوع ورق ها دقت شود زیرا در صورت انتخاب اشتباه ممکن خسارات جبران ناپذیری رخ دهد.

انواع ورق های آلیاژی

همانطور که پیش از این اشاره کردیم ورق های آلیاژی در انواع مختلفی به تولید می رسند. در این بخش به انواع این نوع ورق ها اشاره خواهیم کرد.

به طور کلی می توان گفت که  ورق های آلیاژی به انواع ورق های زیر تقسیم بندی می شوند:

ورق آلیاژی A516

ورق آلیاژی A516

ورق آلیاژی A516 که از دسته ورق های آلیاژی گرم به شمار می ‌رود دارای گریدهای مختلف ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰ است که با وجود اختلاف خیلی نا چیز در ترکیبات شیمیایی هر کدام از گریدها، خواص کاملا متفاوتی را برای هر گرید مشاهده می‌ کنیم. به همین علت توصیه می‌ شود به هنگام خرید این ورق آلیاژی گواهینامه تولید آن را نیز بخواهید. در گواهینامه تولید این محصول مشخصات هر گرید و خواص شیمیایی و مکانیکی آن ها ذکر شده است. این نوع ورق همچنین از دسته ورق آتشخوار به حساب می ‌آید زیرا می ‌تواند دمای بسیار بالا را تحمل کند.

ورق آلیاژی A36

ورق آلیاژی A36

نوع دیگری از ورق آلیاژی وجود دارد که برای محیط های دریایی با ترکیبات شیمیایی و خواص مکانیکی به خصوص تولید می‌ شود و با نام ورق دریایی معروف است. این ورق آلیاژی همچنین در دسته ورق‌ های گرم قرار دارد زیرا با فرآیند نورد گرم تولید می‌ شود. از ویژگی‌ های مهم این محصول مقاومت بالای آن به آب شور دریا و استحکام خمشی (به سادگی خم نمی ‌شود) آن است. خواص مکانیکی این نوع ورق آلیاژی بسیار مهم است و بیشتر از ترکیب شیمیایی به هنگام خرید محصول مورد توجه قرار می ‌گیرد هر چند که همین ترکیب شیمیایی است که بر خواص مکانیکی ورق آلیاژی تاثیر می‌ گذارد و آن را تعیین می ‌کند.

ورق آلیاژی A283

ورق آلیاژی A283

این نوع ورق در دسته ورق ‌های مخزنی قرار دارد. از ویژگی ‌های آن می ‌توان به خاصیت خم ‌کاری و جوشکاری اشاره کرد. ورق آلیاژی A283 در چهار گرید C, B, A و D تولید و روانه بازار می‌ شود. خواص مکانیکی هر کدام از گریدها با هم متفاوت بوده و برای تشخیص خواص آن ها نیاز به انجام آزمایشات فیزیکی و شیمیایی و زمان ‌بر است. از این رو به هنگام خرید این محصول نیز بایستی گواهینامه معتبر شامل مشخصات شیمیایی و مکانیکی آن از فروشنده دریافت شود. از بین چهار گرید این نوع ورق آلیاژی، گرید C بیشترین کاربرد و تقاضا را دارد.

سوالات متداول ورق آلیاژی

ورق آلیاژی چیست؟

در واقع آلیاژ به ترکیبی از چند فلز و یا چند عنصر مختلف گفته می شود. به طور کلی فلزاتی مانند آلومینیوم، آلیاژ فولادی، آلیاژ برنز، آلیاژ منگنز و سایز آلیاژها را می توان با هم ترکیب و پس از انجام عملیات روی آن به عنوان ماده اولیه یک محصول مورد استفاده قرار داد.

ورق های آلیاژی به چه صورت تولید می شوند؟

تکنولوژی های مختلفی برای تولید انواع ورق آلیاژی موجود می باشد. نورد سرد و نورد گرم از جمله فرآیندهای هستند که برای تولید این نوع ورق ها بکار گرفته می شوند.

انواع ورق آلیاژی کدامند؟

ورق های آلیاژی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. به طور کلی می توان گفت که ورق آلیاژی A516، ورق آلیاژی A36 و ورق آلیاژی A283 از انواع ورق های آلیاژی محسوب می شوند.


برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.