کارخانه ذوب آهن اصفهان؛ قطب قدرتمند آهن ایران

امروزه همگان حتی یک بار هم که شده نام ذوب آهن اصفهان را شنیده اند. کلیه فعالان حوزه صنعت آهن با این نام آشنا هستند و از آن به نیکی یاد می کنند. شهرت این کارخانه تنها در بین ایرانیان نمی باشد، بلکه آوازه آن در کل خاورمیانه و اروپا نیز رسیده است.

پیش از این و در مقاله “برترین تولیدکنندگان میلگرد ایران” اشاره کردیم که کارخانه ذوب آهن اصفهان را می توان از برترین کارخانه های فعال در زمینه تولید محصولات فولادی دانست.

تاریخچه کارخانه ذوب آهن اصفهان

تاسیس ذوب آهن به سال ۱۳۴۶ بر می گردد. اولین بهره برداری از آن نیز بعد از مدت ۴ سال یعنی در اوایل زمستان سال ۱۳۵۰ شروع شد. در آن زمان ظرفیت تولید این کارخانه تنها ۵۵۰ هزار تن بود.

کارخانه ذوب آهن اصفهان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در نزدیکی شهری به نام زرین شهر واقع شده است. منطقه ای که ذوب آهن در آن واقع شده در گذشته طبس نام داشته است. این در حالی است که این منطقه از نظر جغرافیایی فاصله زیادی با شهر طبس که واقع در خراسان جنوبی است، دارد.

پس از اینکه اینکه بهره برداری اولیه از فاز اول این کارخانه انجام شد، مهندسان و مدیران فعال در این مجموعه به جهت این که میزان ظرفیت تولید را افزایش دهند، دست به کار شدند. در پی تلاش بی وفقه کارکنان این مجموعه، در سال ۱۳۵۱، طرح توسعه ذوب آهن در جهت تولید ۱.۹ میلیون تن فولاد در سال کلید خورد. برنامه اجرایی این فاز شامل احداث کوره بلند شماره ۲، توسعه بخش آگلومراسیون، کک سازیف فولادسازی و نورد بود.

ساخت و تولید محصولات فولادی در ذوب آهن اصفهان

محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کارخانه ذوب آهن اصفهان از برترین کارخانه های تولیدکننده محصولات فولادی در کشورمان می باشد. به این ترتیب، این کارخانه محصولات زیادی را به تولید می رساند. در زیر به برخی از محصولات تولیدی این کارخانه اشاره کرده ایم:

  • تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE)
  • تیراهن بال پهن موازی یا ( تیرآهن هاش H)
  • تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)
  • انواع میلگرد ساده و آجدار
  • انواع میلگرد کلاف
  • شمش فولاد
  • ریل قطار
  • ناودانی
  • مفتول
  • نبشی

میلگرد ذوب آهن اصفهان، خوش‌ نام و ماندگار

همانطور که می دانید هر کارخانه تولیدکننده میلگرد به خط تولید نورد نیازمند است. ذوب آهن نیز از این قاعده جدا نمی باشد. این کارخانه در واقع دارای ۴ کارگاه با نام های نورد ۳۰۰، نورد ۳۵۰، نورد ۵۰۰ و نورد ۶۰۰ می باشد.

ظرفیت تولید یکی از کارگاه ها به نام کارگاه نورد ۳۰۰، ۷۰۰ هزار تن در سال می باشد. این دو کارگاه وظیفه تولید و تامین میلگرد این کارخانه را به عهده دارند. در آن ها میلگردهای ساده و آجدار از سایز ۱۶ تا ۳۲ و میلگرد کلاف از سایز ۵.۵ تا ۱۲ به تولید می رسد. علاوه بر این، در این کارگاه ها امکان تولید کلاف صنعتی و میلگرد صنعتی نیز وجود دارد.

خط تولید در کارخانه ذوب آهن اصفهان

میلگرد ساختمانی ذوب آهن

سهم عمده ای از میلگرد ساختمانی که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان به تولید می رسد در صنعت ساختمان سازی استان اصفهان مصرف می شود. مجموعه ذوب آهن اصفهان علاوه بر تولید میلگردهای آجدار، به تولید میلگرد ساده A1 نیز می پردازد.

میلگرد آجدار ساختمانی ذوب آهن به دو صورت آجدار مارپیچ و آجدار جناقی تحت استاندارد ملی ۳۱۳۲ به تولید می رسد. میلگرد آجدار مارپیچ در واقع دو نوع آج ۳۴۰ و آج ۳۵۰ می باشد، که علائم اختصاری آن ها نیز متفاوت می باشد.

میلگرد صنعتی ذوب آهن

کارخانه ذوب آهن اصفهان، انواع میلگرد از جمله میلگرد ساختمانی و صنعتی در سایزهای ۵.۵ تا ۱۴ را به تولید می رساند. علاوه بر این، قادر به تولید میلگرد با قطر بیش از ۱۴ بر اساس سفارش مشتری نیز می باشد.

همچنین امکان تولید میلگرد صنعتی با قطر بیش از ۱۴ بر اساس سفارش مشتری با رعایت اصول استاندارد وجود دارد.
کلیه میلگردهای ساختمانی و صنعتی تولید شده در ذوب آهن اصفهان تحت استانداردهای ASTM A615 آمریکا، JIS G3112 ژاپن و GOST 5781 روسیه و استاندارد ۳۱۳۲ ایران تهیه و به بازار داخل و خارج کشور عرضه می‌ شود.

جدول مشخصات ابعاد و وزن میلگرد ذوب آهن

همانطور که پیش از این ذکر کردیم کارخانه ذوب آهن اصفهان میلگردهای مختلفی را تولید می کند. در جدول زیر به بررسی ابعاد و وزن میلگرد تولیدی این کارخانه اشاره کرده ایم:

جدول وزن و ابعاد میلگرد ذوب آهن اصفهان

افتخارات ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان با بیش از ۵ دهه فعالیت مستمر در صنعت کشور یکی از پرافتخارترین کا‌رخانه‌ های تولیدی کشور است و از آنجایی که حفظ کیفیت و رضایت مشتری جزو اهداف آن بوده است با فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب گام مؤثری در دریافت گواهینامه‌های ملی و بین‌المللی نموده است.

این کارخانه دارای گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران است و همچنین دارای گواهینامه‌های بین‌المللی ISO 9001:2008، EN ISO 9001:2008، OHSAS 18001:2007، ISO 14001:2004، ISO 10015:1999 است.

این کارخانه عظیم طی این سال ‌ها موفق به دریافت گواهینامه کیفیت پاریس، تأیید کیفیت محصولات از کارخانه فولاد سازی BID اسپانیا، فروش محصولات در آلمان را از کارخانه TUV و گواهینامه کِرز از شرکت انگلیسی UK CARES برای مطابقت محصول میلگردهای BS 4449:2005 Grade B500B شده است.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان با بیش از ۵ دهه فعالیت مستمر در صنعت کشور یکی از پرافتخارترین کا‌رخانه‌های تولیدی کشور است و از آنجایی که حفظ کیفیت و رضایت مشتری جزو اهداف آن بوده است با فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب گام مؤثری در دریافت گواهینامه‌های ملی و بین‌المللی نموده است.

همانطور که می دانید میلگردها انواع و استانداردهای مختلفی دارند. قیمت میلگرد بر اساس کارخانه تولیدکننده، نوع و سایز آن متفاومت می باشد.

این کارخانه دارای گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران است و همچنین دارای گواهینامه‌های بین‌المللی ISO 9001:2008، EN ISO 9001:2008، OHSAS 18001:2007، ISO 14001:2004، ISO 10015:1999 است.

این کارخانه عظیم طی این سال‌ها موفق به دریافت گواهینامه کیفیت پاریس، تأیید کیفیت محصولات از کارخانه فولاد سازی BID اسپانیا، فروش محصولات در آلمان را از کارخانه TUV و گواهینامه کِرز از شرکت انگلیسی UK CARES برای مطابقت محصول میلگردهای BS 4449:2005 Grade B500B شده است.

مجموعه آهن ملل مناسب تربن قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

یکی دیگر از پر فروش ترین محصولات ذوب آهن اصفهان، تیرآهن می باشد. از ابتدای تاسیس این کارخانه، تیرآهن در آن به تولید می رسید. در کارخانه ذوب آهن اصفهان، طیف محصولات تولیدی کارخانه در بخش تیرآهن بسیار وسیع بوده و انواع تیرآهن، IPE، IPN و H به‌ صورت مداوم تولید می ‌شود.

قیمت تیرآهن ذوب آهن (سایز ۱۸) در اوایل مهر ماه ۱۳۹۸، به ازای هر کیلوگرم ۴۵۰۰ تومان بود که ظرف کمتر از ۶ ماه در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۸ به بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی ۸۲۴۰ تومان رسید، یعنی رشدی حدود ۹۵ درصد، این در حالی است که قیمت‌ها از آن تاریخ تا زمان نگارش این مطلب یعنی ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ کاهش قابل توجهی داشت و در کمتر از دو ماه به قیمت ۶۷۵۰ تومان رسید، که کاهش قابل توجهی در بازه زمانی دوماهه به‌ حساب می ‌آید.

خط تولید تیرآهن ذوب آهن اصفهان

سوالات متداول کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان در چه منطقه واقع شده است؟

کارخانه ذوب آهن اصفهان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در نزدیکی شهری به نام زرین شهر واقع شده است. منطقه ای که ذوب آهن در آن واقع شده در گذشته طبس نام داشته است.

کارخانه ذوب آهن در چه سالی تاسیس و به بهره وری دست یافت؟

تاسیس ذوب آهن به سال ۱۳۴۶ بر می گردد. اولین بهره برداری از آن نیز بعد از مدت ۴ سال یعنی در اوایل زمستان سال ۱۳۵۰ شروع شد. در آن زمان ظرفیت تولید این کارخانه تنها ۵۵۰ هزار تن بود.

کارخانه ذوب آهن اصفهان چه محصولاتی را تولید و عرضه می کند؟

تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE)
تیراهن بال پهن موازی (تیرآهن هاش H)
تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)
انواع میلگرد ساده و آجدار
انواع میلگرد کلاف
شمش فولاد
ریل قطار
ناودانی
مفتول
نبشی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.