ورق قلع اندود (تین پلیت) چیست؟

ورق‌ ها در انواع مختلفی تولید می‌ شوند که هریک نسبت به نوع کاربردی که دارند در مصارف متعددی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. انواع ورق های موجود دربازار شامل ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق رنگی، ورق شادولاین، ورق مشبک و غیره است. یکی از انواع این ورق‌ های موجود در بازار، ورق قلع اندود می‌ باشد که از نظر تولید شباهت زیادی به ورق گالوانیزه دارد.

در این مطلب به شرح و بررسی کاربرد و ویژگی‌های ورق قلع می‌ پردازیم. با مجموعه آهن ملل همراه باشید.

تاریخچه تولید ورق قلع اندود

ایده‌ ساختن ورق‌ های قلع اندود از صدها سال قبل به ذهن بشر رسیده بود. در ابتدا انسان‌ ها با روش نمک سود کردن از مواد غذایی نگهداری و استفاده می‌ کردند که کم کم ایده‌ ساخت ظروف برای نگهداری مواد غذایی مطرح شد. سرانجام در سال ۱۶۶۵ فردی به نام نیکلاس برای اولین بار به کمک آهن، ظروفی را با هدف نگهداری مواد غذایی از ورق قلع اندود تولید کرد.

معرفی ورق قلع اندود

ورق قلع اندود با نام‌ های دیگری چون تین پلیت یا ورق قلع اندود نیز شناخته می‌ شود. ورق های قلع اندود از نظر خواص در مقایسه با ورق های گالوانیزه شباهت بسیار زیادی با هم دارند و تنها تفاوت آن‌ ها از نظر پوشش است که نوع پوشش ورق قلع اندود از فلز قلع و نوع پوشش ورق گالوانیزه از فلز روی است.

معرفی ورق قلع اندود
معرفی ورق قلع اندود

پوشش قلع با توجه به ویژگی‌ های منحصر بفردی که دارد خواص مختلفی به ورق‌ های فلزی می‌ دهد تا جایی که با این پوشش دهی بسیاری از معایب و مشکلات ورق‌ های فلزی از بین می‌ رود.

به عنوان مثال استفاده از پوشش قلع باعث به تعویق انداختن فرسایش و در نتیجه پیدا کردن حالتی ضد زنگ در آن می‌ گردد. استفاده از قلع در مقاطع فلزی بایستی به شیوه آلیاژی مورد استفاده قرار بگیرد. جالب است بدانید برای ساخت یک ورق نمی‌ توان از فلز قلع استفاده کرد.

برای مطالعه: انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف

انواع ورق قلع اندود

ورق‌های فلزی بسته به نوع آلیاژی مورد استفاده برای ساخت آن‌ها و براساس معیارهای دیگر به عنوان گوناگونی تقسیم بندی می‌ شوند. مهم‌ ترین و معروف‌ ترین نوع تقسیم بندی ورق قلع، مربوط به میزان نرمی و سختی آن است.

تقسیم بندی ورق قلع اندود از نظر سختی شامل موارد زیر است:

 • ورق قلع اندود با تمپر ۲ (با درجه سختی «نرم»)
 • ورق قلع اندود با تمپر ۳ (با درجه سختی «معمولی»)
 • ورق قلع اندود با تمپر ۴ (با درجه سختی «سخت»)

معرفی استانداردهای تولید ورق قلع

این دسته از محصولات با تبعیت از استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌ شود. از جمله استانداردهای تدوین شده برای تولید ورق قلعی می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استاندارد EN آلمان
 • DIN EN 1012197
 • استاندارد ASTM 623
 • ASTM 657
 • و…

ویژگی‌ ها و خصوصیات ورق قلع اندود

با توجه به فلز پایه مورد استفاده در ساخت ورق و پوشش دهی آن می‌ توان اذعان داشت که این ورق مقاومت بسیار زیادی دارد. خصوصیات دیگر ورق‌ های قلع اندود شامل موارد زیر است:

 • عدم فرسایش زود هنگام
 • قابلیت ضد زنگ
 • انعطاف پذیری
 • مقاومت بالا
 • ضخامت یکنواخت
 • کاربرد وسیع
ویژگی‌ ها و خصوصیات ورق قلع اندود
ویژگی‌ ها و خصوصیات ورق قلع اندود

علاوه بر ویژگی‌ های فنی و ظاهری ذکر شده در بالا، ورق قلع دارای ۳ مشخصه‌ برجسته‌ دیگری نیز می‌ باشد که شامل موارد زیر است:

 • بازه مکانیکی گسترده

این ورق در مقایسه با سایر ورق‌ های فولادی دیگر، بر اساس مشخصات مکانیکی بازه‌ تولید گسترده‌ ای دارد. به عنوان مثال، ورق قلع اندود از نظر پرداخت در ۵ ظاهر متفاوت و از نظر طبع در ۳ نوع مختلف تولید و قابل عرضه می‌ باشد.

 • کاهش آلودگی محیطی

در صورت قرارگیری ورق قلع اندود در طبیعت، با کنش و واکنش‌ هایی مثل اکسیداسیون به چرخه‌ طبیعت بر می‌ گردد.

به همین جهت طبق بیان متخصصان این ورق در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی، آلودگی کمتری داشته و انتخاب مناسبی برای سلامت اکوسیستم کره‌ زمین است.

 • بازیافت آسان

این ویژگی تقریبا برای سایر ورق‌های فولادی صدق می کند. آهن به علت قابلیت جذب مغناطیسی خوبی که دارد، از زباله‌ های گسترده به راحتی جدا شده و به چرخه‌ بازیافت بر می‌ گردد. معمولا تا ۸۰ درصد از زباله‌ تولید شده از مقاطع فلزی با استفاده از این روش بازیافت می‌ شوند.

کاربردهای ورق قلع اندود

کاربردهای این نوع ورق فلزی بستگی به ویژگی‌ های مکانیکی، فنی و شیمیایی آن دارد. یکی از ویژگی‌ های مهم ورق قلع اندود، مقاومت آن در برابر اکسید آهن و خوردگی است. به طور کلی آهن و فولاد در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار کمی دارند که فلز قلع اندود این ضعف را جبران می کند.

کاربردهای ورق قلع شامل موارد زیر است:

 • استفاده از ورق قلع، برای ساخت انواع قوطی کنسرو و قوطی روغن جامد که به منظور حفاظت از مواد غذایی موجود در آن می‌ باشد.
 • استفاده از ورق های قلع اندود برای ساخت انواع قابلمه و ماهیتابه به منظور پخت و پز و کاربردهای مشابه بسیار مطلوب است.
 • از ورق قلع اندود برای ساخت انواع قطعات الکترونیکی تخصصی یا غیر تخصصی و انواع بردها استفاده می‌ شود.
 • از ورق قلع اندود برای ساخت مقاطع خاصی از اتومبیل نیز استفاده می‌ شود.
 • برای ساخت مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان از ورق قلع اندود، استفاده بهینه‌ ای می‌ شود.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق آهن کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

نحوه تولید ورق قلع اندود

همانطور که گفتیم ورق های قلع اندود از نظر تولید بسیار شبیه به ورق های گالوانیزه می باشد. بنابراین برای ساخت آن از فولاد استفاده می شود. بعد از تولید این ورق ها برای چربی زدایی و پاکسازیی وارد حوضچه های اسیدی و آب می شود. در مرحله بعدی دو طرف این ورق ها با فلز قلع پوشانده می شود و پس از عملیات حرارتی دهی و خنک شدن، به مقاطع مورد نظر برش داده و بسته بندی می گردند. لازم به ذکر کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در تولید این نوع ورق ها جز اولین کارخانه های کشور بوده است.

نحوه تولید ورق قلع اندود
نحوه تولید ورق قلع اندود

بسته بندی انواع ورق

این محصولات به صورت کلاف‌هایی با ضخامت یکنواخت با وزن‌ هایی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بسته بندی می‌ گردد. در بسته بندی این نوع از محصولات باید به نقاط جوش روی سطح آن ها دقت کرد. همپوشانی نقاط جوش ورق‌ ها حداکثر ۱۰ میلی متر است.

کلام آخر

ورق های قلع اندود از فولاد تولید می شوند، اما به علت کشیده شدن روکش فلز قلع به آن ها ورق قلع اندود می گویند. این نوع ورق ها دارای ویژگی های عدم فرسایش، ضد زنگ، انعطاف پذیری، مقاومت بالا، ضخامت یکنواخت و غیره می باشد و در ساخت بسته بندی مواد غذایی مانند کنسروها، ساخت قابلمه و ماهیتابه، ساخت انواع قطعات الکترونیکی تخصصی یا غیر تخصصی و غیره کاربرد دارد. نحوه تولید این نوع ورق ها مشابه با ورق های گالوانیزه می باشد با این تفاوت که بعد از چربی زدایی روکشی از فلز قلع بر آن ها کشیده می شود.

سوالات متداول ورق قلع اندود (تین پلیت) چیست

ورق قلع اندود چیست؟

ورق قلع اندود از لحاظ نوع فرایند تولید شباهت بسیار زیادی به ورق گالوانیزه دارد. زیرا فلز استفاده شده و مواد خام دو محصول از جنس فولاد می باشد.

تفاوت ورق قلع اندود و ورق گالوانیزه چیست؟

تنها تفاوت این محصول در نوع پوشش آن هاست که ورق قلع اندود با پوشش قلع است.

کاربردهای ورق قلع اندود کدامند؟

استفاده از ورق های قلع اندود، برای ساخت انواع قوطی کنسرو و قوطی روغن جامد، ساخت انواع قابلمه و ماهیتابه و غیره است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.