انواع شمش فولادی و فرآیند تولید آن در کارخانه های مختلف

شمش فولادی چیست؟ انواع شمش فولادی کدامند؟ شمش فولادی به چه صورتی تولید می شود؟ مهم ترین محصول در زنجیره تولید محصولات فولادی، شمش فولادی می باشد. شمش فولادی که پایه تولید سایر محصولات فولادی است، انواع گوناگونی دارد که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع شمش فولادی و کاربردها و نحوه تولید آن با ادامه مقاله با آهن ملل همراه باشید.

شمش فولادی چیست؟

امروزه مهم ترین کالایی که در زنجیره تولید فولاد استفاده می شود، شمش فولادی می باشد. این محصول با توجه به نیاز صنایع گوناگون می تواند به صورت فیزیکی و شیمیایی تولید شود. شمش ها معمولا به شکل ذوزنقه تولید می شوند. طول هر یک از آن ها حدودا به ۲ متر می رسد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد شمش فولادی حمل و نقل آسان آن می باشد. شمش های فولادی به صورت بیلت، فابریک و اسلب تولید می شوند.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین و به روزترین قیمت شمش فولادی را به شما عزیزان ارائه می دهد.

انواع شمش فولادی

در ابتدا توضیح دادیم که شمش فولادی اولین محصول قابل حمل محصولات فولادی می باشد. از شمش فولادی برای تولید دیگر محصولات فولادی نیز استفاده می شود. بیلت، فابریک و اسلب از متداول ترین انواع شمش فولادی می باشند که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه به توضیح بیشتری از انواع شمش فولادی می پردازیم.

بیلت یا شمشال

زمانی که تولید شمش به طور مستقیم از تولید CCM به مصرف نورد برسد به آن شمش بیلت گفته می شود. از شمش بیلت برای تولید میلگرد استفاده می شود. بیلت با نام شمشال نیز شناخته می شود. شمش فولادی نسبت به بیلت معمولا طول بیشتری دارد. سطح مقطع بیلت یا شمشال معمولا دایره یا مربع و عرض کمتر از ۱۵ سانتی متر می باشد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیلت و بلوم و کاربردهای آن ها پیشنهاد می کنیم مقاله “بیلت و بلوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟” را مطالعه نمایید.

فابریک یا بلوم

 شمش های فابریک یا بلوم در ابعاد متنوعی تولید می شوند. پس از گذراندن فرآیند نورد این محصول به سایزهای مختلفی تبدیل می شود. در نهایت جهت استفاده در نوردهای مقاطع به تولید می رسد. جالب است بدانید روش تولید همه شمش ها به یک شکل است و در فرآیند تولید آن ها تفاوت چندانی وجود ندارد. بلوم یا شمش فابریک، ابتدا در مقاطع بزرگ تولید می شوند و سپس توسط نورد نهایی به مقاطع کوچک تر تبدیل می شوند.

در واقع می توان گفت که بلوم یا فابریک که با عنوان شمش شناخته می شود، همان بیلت است، با این تفاوت که عرض آن بیشتر است. به طور کلی می توان گفت که عرض بلوم از ۱۵ سانتی متر کمتر است. به همین علت است که معمولا بیلت و بلوم در یک دسته قرار می گیرند. از بلوم برای ساخت ریل، سپری، قوطی آهن، تیرآهن، نبشی و غیره استفاده می شود.

اسلب یا تختال

یکی دیگر از انواع شمش فولادی، اسلب می باشد که از لحاظ ظاهری متفاوت از انواع دیگر شمش می باشد. برخلاف بلوم و بیلت، اسلب دارای سطح مقطع مستطیل می باشد. ضخامت اسلب ۲۳۰ میلی متر و عرض آهن ۱.۲۵ متر و طول آن ۱۲ متر می باشد. در واقع برای ساخت ورق های فولادی از اسلب استفاده می شود. به اسلب، تختال نیز گفته می شود. حال می توان دریافت که بر اساس توضیحاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، تفاوت انواع شمش فقط در ابعاد و ظاهر آن ها می باشد و فرآیند تولید آن ها تفاوت چندانی با هم ندارند. در واقع می توان گفت که همه آن ها به یک شکل تولید می شوند و کاربرد مشترک دارند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اسلب و فرآیند تولید آن پیشنهاد می شود مقاله “اسلب یا تختال چیست؟ فرآیند تولید، مزیت ها و معایب آن” را مطالعه نمایید.

کاربرد شمش فولادی

در فرآیند تولید محصولات فولادی، اولین محصول قابل حمل، شمش فولادی است. شمش فولادی انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای متنوعی دارند. لازم است بدانید شمش فولادی پس از آن که از مرحله نورد عبور کرد، برای تولید تیرآهن، مفتول، انواع میلگردهای ساده و آجدار، نبشی و ناودانی استفاده می شود.

انواع شمش در نحوه عرضه آن به بازار تاثیر گذار است. انواع شمش فولادی به دو روش عرضه می شود؛ فروش داخلی شمش و عرضه آن در بورس کالا، فروش صادراتی شمش.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر از تولید شمش فولادی و نحوه عرضه آن به بازار می توانید مقاله “تولید شمش فولادی از ابتدا تا قیمت گذاری وعرضه آن در بازار” را مطالعه نمایید.

نحوه تولید شمش فولادی

نحوه تولید شمش فولادی
نحوه تولید شمش فولادی

شمش های فولادی توسط دو کوره القایی و قوس الکتریکی تولید می شوند. وجود این دو کوره در تولید شمش بسیار حائز اهمیت است. معمولا شمش تولید شده در کوره قوس الکتریکی از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است.

مهم ترین کالا در زنجیره تولید فولاد، شمش فولادی است. شمش های فولادی معمولا به شکل ذوزنقه تولید می شوند. طول هر یک از آن ها حدودا به ۲ متر می رسد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد شمش فولادی حمل و نقل آسان آن ها می باشد. شمش های فولادی به صورت بیلت، بلوم و اسلب تولید می شوند.

استانداردهای شمش فولادی

شمش های فولادی مانند سایر محصولات فولادی استاندارد مشخصی دارند که این استانداردها در بین تمامی تولیدکنندگان شمش فولادی مشترک و یکسان است. حال شمش فولادی را از جهات مختلف آنالیز و بررسی می کنند. یکی از جنبه های بررسی شمش های فولادی از لحاظ ویژگی های ظاهری شمش فولادی است.

از دیگر جنبه های بررسی و آنالیز شمش فولادی از لحاظ قیمت و شیوه قیمت گذاری است. در آنالیز شمش فولادی به لحاظ قیمت، همواره نوسانات ارزش ارز و به ویژه دلار بسیار تاثیر گذار است. با بالا رفتن ارزش ارز همواره صادرات رونق ویژه ای پیدا می کند بنابراین موجودی داخل کشور کاهش می یابد و با پایین آمدن ارزش ارز، صادرات کاهش می یابد و تولید داخلی افزایش می یابد.

برخی از استانداردهای انواع شمش های فولادی عبارتند از:

  • شمشه یا بلوم مربعی محصول نیمه نهایی با مقطع مربع که اضلاع مقطع آن بزرگ تر از mm120 باشد.
  • شمشال یا بیلت مربعی محصول نیمه نهایی با مقطع مربع که اضلاع مقطع آن کوچک تر یا مساوی mm120 باشد.
  • شمشه یا بلوم مستطیلی محصول نیمه نهایی با مقطع مستطیل که مساحت مقطع آن بزرگ تر از mm214400  و نسبت پهنا به ضخامت آن بزرگ تر از ۱ و کوچک تر از ۲ باشد.
  • شمشال یا بیلت مستطیلی محصول نیمه نهایی با مقطع مستطیل که مساحت مقطع آن مساوی یا بزرگ تر از mm22500 و کوچک تر یا مساوی mm214400 و نسبت پهنا به ضخامت آن بزرگ تر از ۱ و کوچک تر از ۲ باشد.
قیمت شمش فولادی
قیمت شمش فولادی

جمع بندی

در این مقاله با انواع شمش فولادی و نحوه تولید آن ها آشنا شدیم. بیلت، فابریک و اسلب از انواع شمش فولادی محسوب می شوند و هر کدام کاربرد و ویژگی منحصر به فرد دارند. نکته مهم در واقع تفاوت میان اسلب، فابریک و اسلب می باشد که دریافتیم تفاوت آن ها در کاربرد و شکل سطح مقطع و اندازه آن هاست. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در آهن ملل تماس بگیرید.

سوالات متداول انواع شمش فولادی و فرآیند تولید آن در کارخانه های مختلف

شمش فولادی چیست؟

امروزه مهم ترین کالایی که در زنجیره تولید فولاد استفاده می شود، شمش فولادی می باشد. شمش ها معمولا به شکل ذوزنقه تولید می شوند و طول هر یک از آن ها حدودا به ۲ متر می رسد.

کدام شمش ها در بازار فولاد متداول هستند؟

اسلب، فابریک و بیلت.

شمش فولادی به چه روشی تولید می شود؟

شمش فولادی به دو روش کوره القایی و قوس الکتریکی تولید می شود. وجود این دو کوره در تولید شمش بسیار حائز اهمیت است و معمولا شمش فولادی تولید شده در کوره قوس الکتریکی از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.