توری حصاری و انواع آن

مفتول ها از محصولاتی هستند که مصرف زیادی در ساخت انواع تجهیزات دارند. محصولات مفتولی از مقاومت بسیار بالا، انعطاف و همچنین شکل پذیری خیلی خوبی برخوردار هستند. مفتول های فولادی در تولید انواع توری استفاده می شوند. توری های موجود در بازار شامل توری حصاری، مرغی، گابیون، سیم خاردار، سیم مفتول حرارتی (سیاه و مسی)، مش ساده و آجدار می باشند. فنس حصاری از رایج ترین توری هایی است که در زندگی روزمره و در صنعت کاربرد بسیاری دارد. برای آشنایی بیشتر، تا انتهای مقاله با آهن ملل همراه باشید.

توری حصاری چیست؟

توری حصاری، یکی از پرکاربردترین  محصولات در صنایع مفتولی محسوب می شود. از نام های دیگری که بر این محصول گذاشته شده، می توان به فنس حصار (chain wire fence) اشاره نمود. وجود چشمه های لوزی شکل در فواصل مختلف، از مشخصات ظاهری این محصول زیبا و چشم نواز است. فنس حصاری در ارتفاع های ۰.۵ تا ۶ متر، به دو روش دستی و ماشینی بافته می شود.

ضخامت مفتول به کار رفته در توری حصاری، بین ۲ الی ۴ میلیمتر و طول رول های آن نیز به طور معمول ۱۵ متر است که می توان بنا به درخواست مشتری مقدار آن ها را کم یا زیاد نمود.

توری حصاری
توری حصاری

حتما بخوانید: انواع توری فلزی و کاربرد هر یک

وزن فنس تولیدی، بنا به شرایط تولید (قطر مفتول و اندازه چشمه) تغییر می کند؛ هر چه قطر مفتول افزایش یا اندازه چشمه کاهش پیدا کند، رول ها سنگین تر می شوند. بدیهی است در صورت کاهش قطر مفتول یا افزایش چشمه فنس حصاری، وزن رول تولیدی کاهش می یابد که به طور مستقیم در قیمت این محصول پرکاربرد مؤثر خواهد بود.

مفتول به کار رفته در این توری، عموماً مفتول گالوانیزه است که در دو حالت گالوانیزه سرد و گرم تولید و به بازار عرضه می شود. معمولا مفتول های گالوانیزه سرد، چینی هستند. از ویژگی های آن ها می توان به  قیمت ارزان و همچنین کیفیت و مقاومت پایین در برابر خوردگی و زنگ زدگی اشاره نمود.

مقاومت این محصولات به نحوی است که هرگز نباید آن ها را در مناطق مرطوب با آب و هوای شرجی یا مناطق نزدیک به دریا به کار برد؛ این در حالی است که مفتول گالوانیزه گرم ، اکثراً ایرانی بوده و از کیفیت و دوام بالایی در برابر شرایط بد آب و هوایی برخوردار است

انواع توری حصاری

توری های حصاری از نظر ظاهر و جنس به دسته های زیرتقسیم می شوند:

  • فنس زنجیری
  • فنس مربعی
  • توری حصاری با روکش UPVC

فنس زنجیری:  ویژگی های فنس زنجیری شامل: انعطاف پذیری ،استحکام بالا و دوام در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد، که بنا به نقل قول های مختلف تا ۵۰ سال پایدار و سالم می ماند.

انواع توری حصاری
انواع توری حصاری

توری حصاری زنجیری و توری پرسی تفاوت هایی در ظاهر و ضخامت دارند که می توانید برای مطالعه بیشتر به مطلب “تفاوت توری حصاری زنجیری و توری پرسی” رجوع کنید

فنس حصاری مربعی: همانطور که از نام آن پیدا است، چشمه های این توری مربعی شکل است.  مورد دیگر اینکه فنس حصاری در ضخامت های مختلفی تولید می شود. این نوع از توری حصاری، از رایج ترین انواع توری هایی است که موارد استفاده بسیاری دارند.

توری حصاری با روکش UPVC : توری با روکش یو پی وی سی مقاوت بالاتری نسبت به توری هایی دارد  که  صرفا  عملیات  گالوانیزه  بر روی آن ها انجام شده است. این روکش ها به دلیل جلوگیری از زنگ زدگی و اکسید شدن،  در مناطق شرجی و مرطوب موجب کارآئی مثبت توری می شوند.

ابعاد توری حصاری

توری های حصاری در ابعاد مختلفی در بازار موجود هستند. در جدول زیر به ابعاد مختلف آن ها اشاره شده است:

قطر مفتول
(m)
طول رول
(m)
ابعاد چشمه فنس ها
(m)
ارتفاع تور
(m)
۰.۰۰۴ – ۰.۰۰۲۲۰ – ۵۰.۰۳ – ۰.۰۸۶ – ۰.۵
ابعاد توری حصاری

تولید توری حصاری

تولید این محصول در دو نوع کلی انجام می گیرد. درنوع اول مفتول با روکش گالوانیزه گرم و درنوع دوم با روکش   PVCتولید می شود. استفاده از روکش های گالوانیزه گرم در نوع اول  سبب افزایش دوام و طول عمر بالای محصول در برابر زنگ زدگی، خوردگی، فرسودگی و شرایط نامساعد آب و هوایی نظیر باد، باران و اشعه UV خورشید می گردد؛ به طوری که عمر این محصول تا بالای ۴۰ سال می رسد. همچنین رنگ نقره ای حاصل از گالوانیزاسیون، زیبایی بسیار بالایی به بافت توری می بخشد.

در نوع دوم، روکش PVC بر روی مفتول گالوانیزه گرم نشسته و دوام محصول را دو چندان می کند. استفاده از توری حصاری با روکش PVC، عموماً در جاهایی که زیبایی و ظرافت مد نظر ما باشد، مثل پارک ها و استادیوم های ورزشی، مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت توری حصاری

همانطور که می دانید، قیمت محصولات به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، محصولاتی مثل توری حصاری یا همان فنس که به عنوان حصار در اطراف باغ ها، کارگاه ها و حتی در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند، با روکش گالوانیزه ضد زنگ تولید می شوند. بنابراین، فرآیند گالوانیزاسیون بر قیمت آن ها اثرگذار خواهد بود.

توری حصاری فلزی بر اساس ویژگی هایی از جمله: جنس، ضخامت، طول مفتول، ارتفاع و اندازه چشمه رول، قیمت گذاری می شود. در هنگام خرید توری حصاری، باید به همه این موارد توجه نمود چرا که به طور مستقیم بر قیمت محصول تاثیر گذار هستند.

قیمت توری حصاری
قیمت توری حصاری

برای اطلاع از قیمت توری حصاری با کارشناسان فروش آهن ملل تماس بگیرید و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد، به معرفی توری حصاری و کاربردهای آن اشاره شود. همانطور که خواندید، توری حصاری (فنس) از مفتول های فولادی، به شکل چشمه های لوزی ساخته می شود. جنس مفتول این توری ها، معمولا فلز گالوانیزه است؛ به همین علت از مقاومت نسبی در هر شرایط آب و هوایی برخوردار می باشد.

برای افزایش دوام بیشتر این محصول، معمولا از روکش PVC استفاده می شود تا در فضاهای باز مانند ورزشگاه ها، پارک ها و غیره کاربرد داشته باشند. دبرای خرید توری های حصاری باید به پارمترهایی همچون ضخامت، جنس و طول مفتول ها توجه نمود زیرا به طور مستقیم بر کیفیت و قیمت توری اثر گذار هستند.

سوالات متداول توری حصاری

انواع محصولات مفتولی کدامند؟

این محصول انواع و اقسام مختلفی دارد که شامل توری های حصاری، توری های مرغی، توری های گابیون و غیره می باشند.

انواع توری حصاری کدامند؟

انواع توری حصاری شامل فنس زنجیری، فنس مربعی و توری حصاری با روکش upvc می باشند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.