ورق آلوزینک (گالوالوم) و مقایسه آن با ورق گالوانیزه

ورق شامل اشکال مختلف و پایه های متنوع می باشد که در ساخت و ساز یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی می باشد. در ساخت و ساز و صنعت معمولا از ورق های فولادی استفاده می شود نوعی از این ورق های فولادی ورق آلوزینک می باشد که برای پوشش دهی سقف استفاده می شود.

در ادامه به نقد و بررسی تفاوت ورق گالوالوم و ورق گالوانیزه می پردازیم. بنابراین برای اطلاع بیشتر با مجموعه آهن ملل همراه باشید.

ورق آلوزینک (زینکالیوم) چیست؟

نام دیگر ورق آلوزینک، ورق گالوالوم یا ورق زینکالیوم می باشد. ورق زینکالیوم نوعی ورق فولادی است که به وسیله روکش آلومینیوم و روی پوشش دهی می شود. روکش ورق زینگالیوم از عناصری چون ۵۵% آلومینیوم، ۴۳.۳% روی و ۱.۶% سیلیکون تشکیل شده است.

ترکیب این پوشش باعث می شود این ورق تا ۶ برابر بیشتر از ورق های گالوانیزه استاندارد در برابر خوردگی مقاوم و با دوام باشد و به هیچ عنوان اکسید و زنگ نزند. آلوزینک برای استفاده در محیط های بسیار پرتقاضا مانند سقف ها، دودکش ها و شفت های تهویه مناسب است.برای ساخت انواع ساندویچ پانل نوع سردخانه ای، سقفی، دیواری و فلاشینگ از ورق گالوالوم استفاده می شود.

استفاده از ورق گالوالوم عمر ساندویچ پانل را نسبت به استفاده از ورق گالوانیزه افزایش می دهد. همچنین رنگ ورق زینگالیوم مانند رنگ اتومبیل بصورت کوره ای می باشد. شایان ذکر است که ورق زینگالیوم به دلیل لایه ای بودنش از اکسیده شدن و نفوذ رطوبت جلوگیری می کند.

جهت آشنایی با انواع ورق های فلزی و کاربردهای آن ها به مقاله “انواع ورق آهن و کاربرد آن در صنایع” مراجعه نمایید.

خصوصیات ورق آلوزینک

همانگونه که در بالا ذکر کردیم طراحی این ورق ها به گونه ای است که در برابر رطوبت مقاومت بسیار زیادی از خود نشان داده و اگر تولید آن به درستی انجام شود، در صورت خراش ورق، زنگ زدگی رخ نمی دهد.

از بارزترین خصوصیات این محصول استفاده از ورق گالوالوم در مناطق مختلف اسیدی همچنین انعطاف پذیری، سبک بودن و مقاومت بالای این ورق می باشد. از دیگر ویژگی ورق گالوالوم انعطاف پذیری بالا بنابراین قابلیت تغییر شکل خوبی دارد. در واقع ورق آلوزنیک به یک محصول اقتصادی با ویژگی های سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت شناخته می شود.

استانداردهای ورق گالوالوم

کویل‌ های گالوالوم (GL) را بر اساس استانداردهای زیر تولید می‌ گردد:

  • ASTM A792/A792M – ۱۰(۲۰۱۵): استاندارد آمریکایی
  • JIS G 3321 :2010: استاندارد مواد ژاپنی
  • EN 10346 :2015 که جایگزین BS EN 10327:2004 و BS EN 10326 :2004

کاربردهای ورق آلوزینک

از ورق گالوالوم (آلوزینک) جهت ساخت انواع تابلوهای برق، راهنمایی و رانندگی، انواع اگزوز، آبگرمکن، منابع ذخیره آب، صنایع تهویه هوا، پروفیل درب و پنجره، یخچال سازی و کابینت سازی، پوشش کف کانکس و غیره کاربرد دارد. همچنین برای سقف سازی، درزگیری، پوشش دیوار، شبکه آبرو، همچنین به عنوان فنس یا پرچین از آن ها استفاده می شود.

در چه مواقعی برای ساندویچ پانل از ورق آلوزینک استفاده می شود؟

در مواقعی برای ساخت ساندویچ پانل از ورق های گالوالوم استفاده می شود که برای فضاهای متراکم صنعتی و محیط هایی با شرایط اسیدی بالا به کار می رود.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

مقایسه ورق آلوزینک با ورق گالوانیزه

تفاوت این دو ورق در نوع پوشش و نوع فلز مادر و ضخامت و عرض آن ها می باشد. اصولا از ورق زینگالیوم در بازار آهن آلات در ضخامت های ۰.۵ سانتی متری به فروش می رسند.

این محصولات در اندازه های دلخواه و در دو نوع رنگ دار و بدون رنگ تولید می شود. پوشش ورق گالوانیزه با عنصر روی خالص یا آلیاژ آهن و پوشش ورق گالوالوم از ترکیب آلومینیوم و روی می باشد.

اینکه می گوییم ورق گالوالوم شبیه به ورق گالوانیزه است، منظور تشابه پایه آن هاست. یعنی هر دو نوع ورق از ورق فولادی تشکیل شده اند. همچنین به دلیل وجود پوشش روی در هر دو ورق در شرایط مرطوب آب و هوایی و باران زا دچار اکسید و زنگ زدگی نمی شوند.

ورق زینگالیوم فقط به صورت کوره ای رنگ آمیزی می شود. به همین علت سطح ورق مستحکم بوده و در صورتی که سطح آن خش دار شود، همچنان خاصیت ضد زنگ و اکسید آن حفظ می گردد. ورق زینگالیوم در مقایسه با ورق گالوانیزه در برابر فرسایش مقاومت و عمر بیشتری دارد.

به طور کلی می توان گفت استفاده از ورق های آلوزینک در محیط های زیر مناسب است:

  • در محیط ها و شرایط آب و هوایی مرطوب
  • در شرایط اسیدی
  • فضاهای صنعتی

این دو ورق نیز از نظر قیمت تفاوت هایی دارند. قیمت ورق های گالوالوم از ورق های گالوانیزه بیشتر است، اما می توان با انتخاب مناسب بهترین تصمیم را گرفت چرا که در بعضی از محیط هایی که نیاز به دوام بیشتر است می توان از ورق های آلوزینک بهره گرفت.

ورق آلوزینک
ورق آلوزینک

سخن آخر

ورق آلوزنیک یا گاوالوم نوعی ورق آهنی است که با روکشی از آلومینیوم و روی تولید می گردد. در واقع تولید این نوع ورق بسیار شبیه به ورق گالوانیزه می باشد، اما به علت پوشش ذکر شده بسیار دوام و مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زگ زدگی پیدا می کند. از دیگر ویژگی های این نوع ورق می توان به انعطاف پذیری و سبک بودن آن اشاره کرد. به همین علت این ورق در محیط های اسیدی و قلیایی بسیار مناسب است. بنابراین این ورق ها قیمت بیشتری نسبت به ورق های گاوانیزه دارند.

سوالات متداول ورق آلوزینک (گالوالوم) و مقایسه آن با ورق گالوانیزه

آیا میدانید در چه مواقعی برای ساندویچ پانل از ورق آلوزینک استفاده می شود؟

در مواقعی برای ساخت ساندویچ پانل از ورق های آلوزینک استفاده می شود که برای فضاهای متراکم صنعتی و محیط هایی با شرایط اسیدی بالا به کار می رود.

ورق آلوزینک چیست ؟

ورق آلوزینک نوعی ورق فولادی می باشد که به وسیله روکش آلومینیوم و روی پوشش دهی می شود.

بیشتر در چه محیط هایی ورق زینکالیوم مشاهده می شود؟

ورق زینکالیوم در محیط ها و شرایط آب و هوایی مرطوب، در شرایط اسیدی و فضاهای صنعتی استفاده می شود.

رنگ آمیزی ورق آلوزینک به چه صورتی می باشد؟

ورق زینگالیوم فقط به صورت کوره ای رنگ آمیزی م یشود به همین علت سطح ورق مستحکم بوده و در صورتی که سطح آن خش دار شود همچنان ضد زنگ بوده و اکسید نمی شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.