امروز : پنج شنبه 1 آبان 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 100 تا 200 تومان افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تا 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : اعلام شد

قیمت میلگرد هشترود : 50 تا 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب : 220 تا 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب : 100 تومان مجددا افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد حسن رود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : اعلام شد

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 80 تومان مجدد افزایش

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان : 280 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50تا 150 تومان کاهش

قیمت میلگرد راد همدان : 150 تومان افزایش

راه کارهایی برای محافظت و تقویت میلگرد در برابر خوردگی

1399/04/18 0
تقویت میلگرد در محیط های آسیب پذیر

فرآیند خوردگی در میلگردها

یکی از مهمترین عوامل خرابی سازه ها، خوردگی میلگرد مسلح کننده در بتن به شمار می رود. برای مقابله با این موضوع لازم است که تمهیداتی در نظر گرفته شود تا از رسیدن مواد خورنده به میلگرد جلوگیری شود و یا مقاومت شیمیایی میلگرد در برابر مواد خوردنده افزایش یابد. بر همین اساس روشهای مختلفی برای محافظت بتن مسلح از پدیده خوردگی توسعه یافته است.

از متداول ترین و پرمصرف ترین مصالح ساختمانی، میلگرد می باشد. میلگردها از متداول‌ترین و پر‌مصرف‌ترین مصالح ساختمانی هستند که در ساخت انواع سازه‎ها مانند ساختمان‎‎ها، پل‎ها، ساختمان مترو، ساختمان فرودگاه، مجتمع‎های تجاری و اداری و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.
در بررسی دوام و ماندگاری سازه‎های بتن مسلح، خوردگی میلگرد از اهمیت فراوانی برخوردار بوده، به طوری که طی دهه‎های اخیر، خوردگی میلگرد تقویت کننده در بتن یکی از فاکتور‎های اساسی و مهم در کاهش عمر سازه‎های بتنی بوده است.
وجود مقدار زیادی از هیدروکسید کلسیم و عناصر قلیایی مانند سدیم و پتاسیم در بتن تازه موجب شده که محیط بتن یک محیط بسیار قلیایی شود. در نتیجه این عمل، بر روی سطح میلگرد لایه نازکی از اکسید به وجود می آید و در نهایت باعث خوردگی میلگرد می شود.  
در صورتی که اقدامات لازم جهت محافظت از سازه‎های بتنی انجام نگیرد، بر اثر عوامل مختلفی همچون حضور یون‌های خورنده‌، رطوبت‌، اکسیژن و عوامل محیطی سازه سطح میلگرد شکسته می شود.

راه کار جلوگیری از خوردگی میلگردها

یکی از روش های مناسب برای جلوگیری از خوردگی میلگرد در محیط های مرطوب و آسیب پذیر، تقویت میلگرد با مواد مناسب می باشد.

معمولا روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی، پیوند یافته می باشد. به عنوان مثال، ایجاد خاصیت ضد خوردگی با استفاده از مواد اسیدی یا قلیایی و پوشش اپوکسی پیوند یافته است.
اصل اساسی این فرآیند یعنی تقویت میلگرد جهت جلوگیری از خوردگی، جلوگیری از واکنش بین یون های کلراید و تقویت میلگرد است. به این ترتیب، زمانی که لازم است برای دستیابی به مواد مخرب و خوررنده به میلگرد، افزایش یافته و در نهایت دوام سازه به طور قابل ملاحضه ای اضافه می شود.

ایجاد خاصیت ضد خوردگی با استفاده از مواد اسیدی و قلیایی

فرآیند ایجاد خاصیت ضد خوردگی با استفاده از مواد اسیدی و قلیایی جهت تقویت میلگردها، بعد از برش و خم کاری میلگرد می باشد که این کار در یک محل ایزوله انجام می گیرد. در واقع میلگردهای تقویت شده در یک محیط ایزوله روی تکیه گاه های چوبی یا سنگی قرار داده شده و یک لایه محافظ به ضخامت حدود 0.1 میلی متر بر روی آن اجرا می شود.

فرآیند تقویت میلگرد برای محافظت در برابر خوردگی با استفاده از مواد اسیدی و قلیایی را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • میلگردهای تقویت شده در حدود 15-30 دقیقه در محلول ضد زنگ غوطه ور می شوند تا فرسودگی ها برداشته شده و میلگردهایی با سطحی صیقلی به وجود آیند.
 • محلول ضد زنگ با مخلوط کردن محلول مهار کننده به همراه اسید هیدروکلریک و آب تهیه می شود. نسبت مخلوط در این محلول، 5 لیتر ضدزنگ و 50 لیتر اسید هیدروکلریک می باشد که برای تولید 100 لیتر محلول ضد زنگ، می توان 50 لیتر آب استفاده کرد.
 • سپس میلگرد ها از محلول خارج شده و با پارچه مرطوب تمیز می شود.
 • پس از این مرحله، میلگردها در محلولی که با مخلوط کردن پودر قلیایی با آب تولید شده، غوطه ور می شود. در این محلول، 1 کیلوگرم پودر باید با 400 لیتر آب مخلوط شود و میلگردها باید 5 دقیقه در این محلول باقی مانده و سپس تمیز و خارج شوند.
 • سپس ژل فسفاتی بلافاصله با استفاده از یک برس روی سطح میلگردها کشیده می شود. این ژله بهتر است به مدت 45 الی60 دقیقه با سطح میلگرد واکنش داده و سپس با شستشو در آب یا به وسیله یک پارچه مرطوب تمیزشود.
 • محلول ضد خوردگی با استفاده از یک برس روی سطح میلگرد اعمال می شود.
 • محلول ضد خوردگی با سیمان پرتلند معمولی به نسبت 500 سی سی  به 1 کیلوگرم، مخلوط شده و یک دوغاب تهیه می شود. سپس این دوغاب با برس زدن روی سطح میلگرد اعمال می شود. تمام مراحل فوق باید در همان روز اعمال شود و به میلگرد اجازه داده شود تا به مدت 12 الی 24 ساعت خشک شود.
 • در نهایت و در مراحل آخر، از محلول آب بندی استفاده می شود.
 • محلول آب بندی، جهت جلوگیری از خوردگی روی سطح میلگرد، اعمال می شود. این پوشش بعد از 4 ساعت خشک شدن، دوباره تکرار می شود.

ایجاد خاصیت ضد خوردگی به کمک پوشش اپوکسی فیوژنی

فرآیند اجرای پوشش اپوکسی فیوژنی بر روی میلگردها، طبق استاندارد IS:13620 انجام می شود که توسط یک کمیته تخصصی در کارخانه ها انجام می گیرد. در صورت استفاده از روکش اپوکسی، باید جزئیات بیشتری در نظر گرفته شود که این جزئیات را می توان در استاندار IS:13620 یافت.
مراحل فرآیند اجرای پوشش اپوکسی فیوژنی بر روی میلگردها، شامل مراحل زیر است:

 •  سطح میلگرد فولادی را با استفاده از لوازم سایشی تمیز کنید تا سطح صاف و تمیزی حاصل شود. سطح میلگرد باید روشن، صاف و عاری ازهرگونه زنگ زدگی و مواد خارجی باشد.
 • در اسرع وقت باید روکش مورد نظر را روی سطح تمیزشده استفاده کنید. زیرا حداکثر مدت زمان تمیز کردن تا شروع کار و استفاده از روکش هشت ساعت است.
 • این پوشش باید به عنوان پودر خشک با نیروی الکتریکی، اسپری شود که با استفاده از یک تفنگ اسپری الکترواستاتیک بر روی میلگردهای فولادی پاشیده می شود.
 • پودر می تواند به صورت گرم یا سرد استفاده شود.
 • میلگرد تقویت شده باید در معرض یک عملیات حرارتی مشخص توسط سازنده قرار گیرد. هم چنین برای جلوگیری از هرگونه شکستگی و یا نقایص دیگر، دما نیز باید کنترل شود.
 • 90 درصد از کل ضخامت پوشش تقویتی باید بین 0.1 تا 0.3 میلی متر باشد.
 • این پوشش باید پس از خشک شدن، مورد بازرسی قرار گیرد و عاری از هرگونه سوراخ، حفره، آلودگی، ترک و آسیب دیدگی باشد. 

سوالات متداول روش‌های محافظت و تقویت میلگرد در برابر خوردگی
 

مهترین عامل خرابی سازه‌ها چیست؟

یکی از مهمترین عوامل خرابی سازه‌ها، خوردگی میلگرد مسلح کننده در بتن می باشد.

راه جلوگیری از خوردگی میلگرد چیست؟

یکی از روش‌های مناسب برای جلوگیری از خوردگی میلگرد در محیط های مرطوب و آسیب پذیر، تقویت میلگرد با مواد مناسب می باشد. معمولا روش های تقویت میلگرد در برابر خوردگی، پیوند یافته می باشد. به عنوان مثال، ایجاد خاصیت ضد خوردگی با استفاده از مواد اسیدی یا قلیایی و پوشش اپوکسی پیوند یافته است. اصل اساسی این فرآیند یعنی تقویت میلگرد جهت جلوگیری از خوردگی، جلوگیری از واکنش بین یون های کلراید و تقویت میلگرد است.

فرآیند اجرای پوشش اپوکسی فیوژنی بر روی میلگردها بر اساس چه استانداردی انجام می شود؟

این فرآیند بر طبق استاندارد IS:13620 انجام می شود.


برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.