امروز : دوشنبه 23 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

120 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

60 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 43 2019 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/08/04 0
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

سنگ آهن بازار ایران و جهان سنگ آهن طی هفته گذشته در کشور چین، نوسان قیمت قابل توجهی نداشته است. سنگ آهن با خلوص 62 درصد دارای تغییراتی جزئی بوده است و از 85 دلار به حدود 87 دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده است. این نرخ قیمت تنها 1 دلار نسبت به هفته گذشته بالاتر بوده است.…

سنگ آهن بازار ایران و جهان

سنگ آهن طی هفته گذشته در کشور چین، نوسان قیمت قابل توجهی نداشته است. سنگ آهن با خلوص 62 درصد دارای تغییراتی جزئی بوده است و از 85 دلار به حدود 87 دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده است. این نرخ قیمت تنها 1 دلار نسبت به هفته گذشته بالاتر بوده است.

هم اکنون فولادسازان دارای نقدینگی محدودی هستند و میزان تقاضا کاهش یافته است. برخی از افراد تمایل دارند که سنگ آهن مورد نیاز خود را از بنادر چین تهیه کنند، زیرا در این نواحی قیمت سنگ آهن مناسب و ارزانتر است. خریداران چینی تمایل دارند میزان سنگ آهن کمی را در انبارهای خود ذخیره نگه دارند. آن‌ها می‌خواهند تا قبل از دستورات کاهش تولید زمستانی این روند را در پی پیش بگیرند تا در زمان نیاز بتوانند با قدرت عمل کنند.

بر اساس گزارش یومتال، سنگ آهن صادراتی در ایران در مورد محصول سنگ آهن مگنتیت با خلوص 61 درصد نزدیک به 6 دلار کاهش قیمت داشته و به 36 دلار هر تن فوب رسیده است. علاوه بر این، سنگ آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد ایران طی یک روند کاهشی از 39 دلار به 33 دلار هر تن فوب رسیده بود.

قراضه آهن در بازار ایران و جهان

طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت قراضه آهن سنگین وارداتی با میزان خلوص 20 تا 80، 252 دلار شد. قراضه آهن در حدود 9 دلار نسبت به هفته قبل افزایش قیمت داشته است. در هفته گذشته به دلیل افزایش قیمت‌ها بازار قراضه پیشرفت داشت. افزایش تمایل به خرید باعث شد تا خریداران قیمت‌ها را به 260 دلار هر تن سی اف آر برسانند. بر اساس تحقیقات کارشناسان آهن ملل، بازار محصولات فولادی بهبود قابل توجهی نداشته است.

میانگین قیمت قراضه وارداتی در ناحیه شرق آسیا هر کانتینر حدود 7 دلار بهبود داشت و قیمت نهایی آن به 240 دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه سنگین کلاس 2 نیز در کشور ژاپن قیمتی حدود 205 دلار تا 217 دلار را در هفته قبل تجربه کرد.

در هفته قبل شرایط متفاوتی در بازار آمریکا حاکم بود. قراضه خرد شده به قیمت 213 دلار معامله شد که تنها 1 دلار نسبت به هفته قبل آن افت داشته است.

بیلت در بازار ایران و جهان

بیلت صادراتی سی آی اس در هفته گذشته با بهبود قیمت قراضه سیر قیمت مثبتی داشت. عرضه‌کنندگان نتوانستند با قیمت‌های قابل توجهی معاملات خود را به انجام برسانند. در هفته قبل قیمت‌ها از 365 دلار به 375 تا 380 دلار هر تن فوب افزایش پیدا کرد. بیشتر معاملات هفته قبل با نرخی حدود 365 دلار انجام شد و تغییرات قیمت زیاد از سوی خریداران تا به اکنون پذیرفته نشده است. بیلت سی آی اس از 410 تا 415 دلار هر تن سی اف آر در آسیا معامله شد. در کشور چین نیز هر تن سی اف آر به قیمت 400 دلار ثبت شد، اما این نرخ قیمت خریداری پیدا نکرد. دلیل این مسئله پایین‌تر بودن قیمت بیلت یعنی حدود 405 دلار در کشورهای هند و ایران بود.

در هفته گذشته قیمت شمش تقریبا روند ثابتی را طی کرد. میانگین قیمت برای سایزهای 125 و 150 میلی‌متر در روز یکشنبه حدود 37513 ریال بود. اما این نرخ قیمت در آخر هفته به 37663 ریال رسید. در هفته گذشته انتظار می‌رفت که قیمت شمش بهبود پیدا کند، اما شمش بازار ثابتی داشت. طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، ثبات قیمت شمش دو عامل مهم داشت. عامل اول تعطیلاتی هست که در هفته جاری پیش رو داریم، که این موضوع عملا باعث توقف بازار می‌شود. عامل دوم ثبات بازار شمش، دستورالعملی بود که وزارت سمت آن را اجرایی کرد. این دستورالعمل در مورد فروش شمش به نوردکارانی است که در سایت بهین یاب ثبت نام کرده‌اند. اجرای این دستورالعمل باعث شد که افت شدیدی در تعداد خریداران شمش ایجاد شود، اما بازار شمش همچنان رقابت خود را داشت. قبل از اربعین شمش پاسارگاد به قیمت 37800 تا 38000 ریال در بازار ارائه می‌شد، در بورس با قیمتی حدود 34589 ریال پایه معامله شد. در معامله قبلی این قیمت حدود 33444 ریال بود. چادرملو با قیمت پایه حدود 34920 ریال فروخته می‌شد، اما میلگرد ابرکوه با قیمت 37148 ریال پایه فروخته شد. فاصله قیمت شمش و میلگرد برای هر کیلو حدود 2228 ریال است و به میزان 40 درصد آن برای حمل و نقل استفاده می‌شود. معمولا فاصله بین میلگرد و شمش حدود 15 دلار است. ابرکوه به میزان 13 دلار عایدی دارد و این مسئله در معاملات فعلی اصلا پاسخگوی هزینه‌های تولید نیست. در هفته گذشته نیز اعلام شد صادرات کارخانه‌هایی که از بورس شمش نمی‌خرند با محدودیتی رو به رو نخواهد شد. به این ترتیب می‌توان گفت که در اینجا بازار دو بخش می‌شود. بخش اول در بورس شمش می‌خرند، 60 درصد آن را در بورس عرضه می‌کنند و اگر مشتری نداشت به صادرات تعلق می‌گیرد. در واقع این افراد از رانت بهین یاب استفاده می‌کنند. بخش دوم شمش تولیدی خودش را در بازار داخلی یا خارجی به فروش می‌رساند. بنابراین بازار در آینده دو بخش بورس و غیر بورس را تجربه خواهد کرد. حدود 80 درصد آهن اسفنجی و 100 درصد گندله با دولت است، پس می‌توان گفت که دولت بازار را کنترل می‌کند. کارخانه‌هایی هم هستند که با ضایعات، مورد نیاز خود را تولید می‌کنند، که ظرفیت تولید آن‌ها حجم خیلی زیادی نیست. می‌توان گفت دستورالعملی که دولت در بخش صنعت فولاد اجرا کرده است، تولیدکنندگان را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می‌کند. تولیدکنندگان کوچک را به حال خود رها می‌کند و کارخانه‌های بزرگ امتیاز می‌دهد. مسئله‌ای که در سه ماه آینده با آن رو به رو هستیم، کاهش حجم عرضه شمش در بورس می‌باشد، زیرا معمولا کارخانه‌های که شمش و اسلب را صادر می‌کنند، در بازار داخلی کمتر فعالیت خواهند داشت. نوردکاران بزرگ نمی‌توانند در خارج از بورس شمش بخرند و به جایگاهی مطلوبشان هست، برسند. به این ترتیب، به زودی بازار صادرات و بازار داخلی با چالش‌های رو به رو خواهد شد.

بازار ایران و جهان مقاطع فولادی

طی هفته گذشته بازار قراضه آهن و بیلت بهبود پیدا کرد و این امر سبب شد که عرضه‌کنندگان مقاطع فولادی در ترکیه قیمت‌های صادراتی خود را بالا ببرند. قیمت میلگرد صادراتی از 415 تا 430 دلار هر تن فوب شد، اما این نرخ قیمت در هفته قبل حدود 420 دلار بود. در چین تقاض برای میلگرد از ثبات نسبتا خوبی برخوردار بوده است و این مسئله باعث شده قیمت‌ها نیز بهبود پیدا کنند. میانگین قیمت میلگرد 506 دلار هر تن درب کارخانه و بدون تغییر بود. همچنین قیمت میلگرد در بازار صادرات 5 تا 10 دلار دچار افت شد و از 455 تا 460 دلار هر تن فوب ثبت شد.

به گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته قبل در بازار مقاطع نشانه‌های تغییر قیمت مشهود بود. در روز یکشنبه قیمت حدود 41721 ریال بود، اما تا اواخر هفته این قیمت به 42533 ریال افزایش پیدا کرد. در صورتی که هفته پیش رو تعطیل نبود، با ارائه بخشنامه‌هایی از سمت وزارت صمت ممکن بود قیمت‌ها تا حدود 44000 ریال هم افزایش پیدا کند، اما هنوز هم زمان برای تغییر قیمت در بازار مقاطع وجود دارد.

در روز یکشنبه قیمت تیرآهن در حدود 47950 ریال بود، که در اواخر هفته این قیمت به 49000 ریال در اثر رفتار ذوب آهن اصفهان افزایش پیدا کرد. هم اکنون عرضه تیرآهن 14 و 18 در بازار با محدودیت شدید رو به رو است. اغلب معتقدند سیاست‌های ذوب آهن ادامه می‌یابد و در این میان عده‌ای سود و برخی دچار زیان خواهند شد.

ورق در بازار ایران و جهان

هم اکنون در بازارهای ورق وضعیت مطلوبی برای تقاضا وجود ندارد. قیمت‌ها در هفته قبل دچار افت شدند. قیمت ورق در هفته گذشته هر گرم صادراتی سی آی اس روندی نزولی داشت و خریداران هنوز هم منتظر افت قیمت هستند. قیمت نهایی بازار از 375 دلار تا 385 دلار هر تن فوب متغیر بود، اما هفته قبل این قیمت در حدود 370 دلار تا 395 دلار ثبت شده بود.

در کشور چین ورق گرم صارداتی به قیمت 428 دلار هر تن فوب رسید. قیمت ورق گرم در بازار داخلی نیز بین 494 تا 497 دلار هر تن فوب درب کارخانه شد.

تولیدکننده‌های ورق در ترکیه رشد قیمت را در هفته پیش تجربه کردند. ورق گرم در بازار داخلی با قیمتی حدود 440 دلار هر تن درب کارخانه شد. قیمت ورق گرم در آمریکا از 486 تا 471 دلار هر تن درب کارخانه شد. در اروپا نیز قیمت ورق 2 دلار کاهش یافت و با قیمت حدود 431 یورو هر تن فوب معامله شد.

در ایران در روز شنبه قیمت ورق گرم با ضخامت 2 میلی‌متر رول با قیمتی حدود 51600 ریال در اصفهان معامله شد. در روز دوشنبه و سه شنبه بازار ورق با نوساناتی رو به رو شد و در نهایت در روز چهارشنبه با همان 51600 ریال معامله شد. قیمت لوله در روز شنبه 4900 ریال بود و تا آخر هفته ثابت ماند. محصول گیلان در روز شنبه 50000 ریال معامله شد. ورق گیلان مانند ورق مبارکه در اواخر هفته به 50000 ریال رسید. صادرات لوله و پروفیل آزاد شد، ولی همچنان برخی از سیاست‌ها در داخل کشور ممکن است بر روی صادرات اثرگذار باشد.

با مقاومت فروشنده‌ها قیمت ورق گرم با ضخامت 3 تا 15 میلی‌متر رول مبارکه با افت قیمت رو به رو شد و به قیمت 54463 ریال در روز یکشنبه رسید. در اواخر هفته قیمت این ورق به 54625 ریال رسید.

در روز یکشنبه ورق اکسین به ضخامت 10 تا 40 میلی‌متر با قیمت 52688 ریال معامله شد. در اواخر هفته قیمت این ورق به 52888 ریال افزایش پیدا کرد. احتمال دارد در روزهای آتی قیمت ورق اکسین افزایش بیشتری پیدا کند. به دلیل اینکه کارخانه اکسین در هفته گذشته در یک مناقصه صادراتی برای 10 هزار تن ورق شرکت کرد، قاعدتا در آینده نه چندان دور با مشکل کمبود این کالا به دلیل صادرات زیاد مواجه خواهیم شد.

در هفته گذشته ورق کاویان تغییر قیمت چندانی نداشته است. روز یکشنبه این کالا با قیمت 51875 ریال تا انتهای هفته ثابت ماند. ورق سرد در هفته قبل با کاهش قیمت مواجه شد و در روز یکشنبه از 69920 ریال تا 69480 ریال کاهش پیدا کرد. در حال حاضر تقاضای این کالا کاهش یافته است.

در هفته گذشته ورق گالوانیزه از ثبات مناسبی برخوردار بوده است و در روز یکشنبه از 74400 به 74600 ریال رسید.


نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.