صنعت فولاد ترکیه در سال ۲۰۱۳ توانست به رتبه هشتم دنیا دست پیدا کند. در پی مذاکرات اخیر، آمریکا تحریم آنکارا را با استفاده از افزایش تعرفه صادرات فولاد آغاز کرد. آمریکا تعرفه وارداتی صنعت فولاد این کشور را افزایش داد و برخی از مقامات ارشد را نیز تحریم کرد. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا افزود: دونالد ترامپ در طی گفت و گو با رئیس جمهور ترکیه از او خواسته تا دست از خشونت‌های خود بردارد و با او وارد مذاکره شود.

به گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، رئیس جمهور آمریکا تعرفه واردات آلومینیوم را به 50 درصد افزایش داد. برخی از محققان اظهار کردند که این تغییرات، تاثیر شگرفی بر صادرات این کشور نخواهد گذاشت.

علاوه بر تحریم صادرات آنکارا، آمریکا از برخی از سران اروپایی خواست تا با او متحد شوند. چندی پیش وزیر دفاع آمریکا به جهت شرکت در نشست ناتو به بروکسل رفت. وی همچنین از کشورهای اروپایی خواست تا علیه کشور ترکیه همه اقدامات دیپلماتیک خود را به کار ببندند.

طی اقدامات صورت گرفته و کشمکش‌های تجاری و مالی که بین این دو کشور رخ داد، برخی از افراد مشغول در صنعت فولاد معتقدند که این عوامل نخواهد توانست بر اقتصاد فولاد و آهن ایران تاثیر زیادی بگذارد، زیرا قیمت‌ اقلام مهمی مانند قیمت ورق روغنی، ورق سیاه که همواره از این اقدامات تاثیر می‌گرفتند با تغییر قیمت مختصری در بازار به فروش می‌رسند.