امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

کاهش تقاضا در بورس کالا

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/11/02 0
کاهش تقاضا در بورس کالا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، باتوجه به آمارنهایی اعلام شده درمعاملات بورس کالا ، ۳۱۶ هزار و ۸۶۲ تن از انواع مقاطع طویل فولادی عرضه شده در این بازار که فقط ۵۱۹ تن از مقاطع عرضه شده معامله شد یعنی ۰،۱۷ درصد. همچنین در روز گذشته از بین ۲۶۷ هزار و ۹۰ تن سبد میلگرد مخلوط عرضه شده در بورس کالا…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، باتوجه به آمارنهایی اعلام شده درمعاملات بورس کالا ، ۳۱۶ هزار و ۸۶۲ تن از انواع مقاطع طویل فولادی عرضه شده در این بازار که فقط ۵۱۹ تن از مقاطع عرضه شده معامله شد یعنی ۰،۱۷ درصد. همچنین در روز گذشته از بین ۲۶۷ هزار و ۹۰ تن سبد میلگرد مخلوط عرضه شده در بورس کالا فقط ۲۷۹ تن معامله شد یعنی ۰،۱۰ درصد آن که با قیمت پایه بود.
 
در این صورت شاهد کاهش نرخ سبد مخلوط میلگرد نسبت به نرخ هفته گذشته بودیم که میتوان این کاهش را ۲،۵ درصد ذکر کرد که روز گذشته قیمت میانگین موزون پایانی سبد مخلوط میلگرد برابر با قیمت پایه معادل ۱۳۰ هزار و ۷۵۹ ریال بود. و اما در آمار معاملات ، یک عرضه میلگرد ساده ۲۳ ذوب آهن با قیمت پایه ۱۶۵هزار ریال برابر با قیمت پایه وهمچنین یک سبد میلگرد ساده صنعتی تولیدی فولاد سپید فراب کویر نیز با قیمت پایانی ۱۴۹ هزار و ۵۴۱ ریال برابر با قیمت پایه قرارگرفت که شاهد تقاضای بسیار محدود و اندکی از هردوی آن ها بودیم.

و اما تیرآهن نیز با قیمت پایه یعنی ۱۳۵ هزار و۹۹۰ ریال یعنی ۰،۵۸ درصد  از میان ۳۳ هزار و ۴۷۴ تن تیرآهن  فقط ۱۹۲ تن مورد معامله قرار گرفت ،که میتوان گفت نسبت به هفته گذشته ۲،۵ درصد کاهش داشت. نبشی و ناودانی در روز گذشته هیچ کدام به تابلوی معاملات نرسیدند با وجود ۵ هزار و ۵۲۸ تن نبشی و ۶۶۰ تن ناودانی برای عرضه ، میتوان گفت وضعیت ناودانی همانند هفته گذشته بود ولی نبشی وضعیت بدتری داشت زیرا نبشی در بورس کالا هفته پیش با درصد بسیار کمی به فروش رفته بود.

سبد میگلرد کلاف نیز با یک عرضه ۱ هزار تنی با قیمت ۱۳۵ هزار و۹۹۰ ریال از طرف ذوب آهن در اطلاعیه قابل مشاهده بود که دارای تقاضای ۲۷۵ تن بود که فقط ۲۵ تن آن با همان قیمت پایه معامله شد و به این صورت با وضعیت نابسامان در بورس کالا خریداران بی هیچ رقابت قیمتی تقاضای بالای ۰،۲ درصد را ثبت نمی کنند زیرا مقاطع طویل فولادی این روزها در بازار آزاد ارزان تر خرید و فروش می شوند. بورس کالا هنوز هیچ مزیتی برای خرید ندارد پس باید منتظر سر و سامان گرفتن بورس کالا باشیم.

اگر قرار است در بورس کالا عرضه و تقاضا به همین شکل ادامه پیدا کند پس چرا فعالان بورس کالا با کاهش ضریب قیمت مخالفت کردند؟ اما براساس شیوه نامه اگر سه هفته متوالی بورس کالا بدون مشتری بماند قیمت های پایه را در هفته بعد باید ۵ درصد کاهش دهد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.