امروز : چهارشنبه 5 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

از 50 تا 1000 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

500 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 100 تا 400 تومان

کاهش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

اعلام شد

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

350 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

350 تومان

کاهش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

300 تومان

کاهش

عدم تاثیر تحریم‌ها بر صنعت فولاد ایران

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/25 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال‌های اخیر، ایران در بازارهای تجارت جهانی به رشد و پیشرفت قابل‌توجهی دست یافته‌است. آمارها نشان می‌دهند که صادرات فولاد ایران از یک دهم درصد کل تجارت جهانی به 1.5 درصد صعود کرده‌است. شاید دلیل تمرکز دولت آمریکا بر تحریم صنایع فولادی و فلزی ایران نیز همین موضوع باشد. باید توجه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در سال‌های اخیر، ایران در بازارهای تجارت جهانی به رشد و پیشرفت قابل‌توجهی دست یافته‌است. آمارها نشان می‌دهند که صادرات فولاد ایران از یک دهم درصد کل تجارت جهانی به 1.5 درصد صعود کرده‌است. شاید دلیل تمرکز دولت آمریکا بر تحریم صنایع فولادی و فلزی ایران نیز همین موضوع باشد.

باید توجه داشت که صنعت فولاد مثل نفت نیست که بتوان با استفاده از دیگر کشورهای تولیدکننده جای آن را پر کرد. دلیل این مسئله، پیچیدگی‌های تولید فولاد، هزینه‌های بالای حمل، کیفیت و هزینه آن می‌باشد. این موضوع در حالی است که فولاد ایران می‌تواند با کیفیت بالا و قیمتی مناسب با هزینه حمل پایین در اختیار خریداران قرار گیرد. بنابراین، جایگزین کردن آن کار ساده‌‌ای نمی‌باشد.

به همین ترتیب، در شرایط تحریم فعلی کشورمان، تداوم رشد صادرات محصولات فلزی در کنار کاهش صادرات نفتی دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. علاوه بر این، صادرات در بخش فولاد می‌تواند بر اقتصاد و میزان درآمدزایی، اثرگذاری چشمگیری داشته‌باشد. به نظر می‌رسد که آمریکا نیز با در نظر گرفتن همین مسئله از تحقق این هدف ممانعت می‌کند. با این حال، برخی از کارشناسان بر این باورند که اعمال تحریم‌ها به دلیل عدم پیروی بازار کشورهای هدف ما از تحریم‌ها نتوانسته تاثیر زیادی بر صادرات فولاد و صنایع فلزی کشورمان بگذارد.

در تحریم‌هایی که به تازگی دولت آمریکا بر صنعت فولاد و فلز کشور ما اعمال کرد، شرکت‌های دیگری نیز به لیست تحریم اضافه شدند. این مسئله نمی‌تواند تاثیر زیادی بر صادرات ما داشته‌باشد. تنها تاثیر این موضوع می‌تواند چانه‌زنی بیشتر خریداران باشد و نقل و انتقالات مالی نیز با بهای بیشتری انجام شود.

برخی کارشناسان بر این باورند که جای نگرانی جدی برای صنایع کشور وجود ندارد. در واقع مشکل اصلی، داخلی است. سوء مدیریت در وزارت صمت باعث کاهش تولید شده و در واقع چشم‌انداز تولید 28 میلیون تن تولید به 26 میلیون تن رسیده‌است.