امروز : دوشنبه 30 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

تاثیر قوانین دولتی بر بخش خصوصی در حوزه آهن‌آلات

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/29 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تاثیر قوانین دولتی در حوزه آهن‌آلات ، در این روزها از سمت فولادسازان، مبنی بر این موضوع که نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا بر اساس 83 درصد نرخ صادراتی شمش از درب کارخانه و بر اساس دلار نیمایی صورت گیرد، درخواستی ارائه شده‌است. در صورتی که نرخ فوب…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تاثیر قوانین دولتی در حوزه آهن‌آلات ، در این روزها از سمت فولادسازان، مبنی بر این موضوع که نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا بر اساس 83 درصد نرخ صادراتی شمش از درب کارخانه و بر اساس دلار نیمایی صورت گیرد، درخواستی ارائه شده‌است.

در صورتی که نرخ فوب شمش صادراتی ایران پیرامون قیمت 395 دلار برای هر تن فوب باقی بماند، نرخ تحویل این کالا در درب کارخانه معادل با 380 دلار بر تن می‌باشد. علاوه بر این، نرخ صادراتی درب کارخانه با در نظر گرفتن دلار حدودا 12 هزار تومانی نیمایی معادل با حدود 4560 تومان هر کیلو خواهد شد که در واقع 83 درصد آن حدود 3785 تومان و با احتساب مالیات ارزش افزوده چیزی در حدود 4125 تومان محاسبه می‌شود.

در هر صورت این فرمول قطعا می‌تواند واکنش منفی در حوزه نورد و تولیدکنندگان بخش خصوصی را دربر داشته باشد. دلیل این واکنش را می‌توان احتمال بازگشت نرخ شمش به رقم‌های کمتر در شرایط غیررقابتی باشد و تشدید رکود را صفر می‌کند.

با این حال، قبل از این موضوع، معاون وزیر جناب آقای سرقینی بر این امر تاکید داشت که هر گونه تغییر در فرمول فعلی با مخالفت او روبه‌رو خواهد شد. البته این مخالفت مربوط به شرایط قبل از تحریم‌های فولادی بوده‌است و در حال حاضر وضعیت با تغییراتی روبه‌رو شده‌است.

احتمال می‌رود که در آینده نه چندان دور، خاصیت چابکی و افزایش توان تصمیم‌گیری بخش خصوصی متاثر از تشدید تحریم‌های بخش خصولتی می‌باشد، باز گردد.

در صورتی که شرایط رکودی در بازار داخلی روند فرسایشی خود را ادامه دهد، بخش خصوصی می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و تا حد ممکن به منظور حفظ بقاء راهش را از سیستم دستوری بخش دولتی یا خصولتی جدا نماید.

بارها در گذشته نه چندان دور شاهد بوده‌ایم که در زمان‌های مختلفی، بخش خصوصی یا بدنه متصل دولتی زنجیره تامین فولاد کشور پیوسته تلاش می‌کرد تا بخش واقعا خصوصی مستقل را با خود همراه و همساز کند.

در این پروسه‌های گاها تکراری دیده می‌شد که در مراحل اولیه روند صعودی قیمت‌های دستوری، بخش خصوصی همراه با بخش دولتی متناسب با بروز التهابات بازار حرکت می‌کرد، اما به محض اینکه بازار وارد فاز عقب‌نشینی و رکود فرسایشی می‌گردید، بخش خصوصی بلافاصله راهش را از بخش دولتی جدا می‌کرد و شروع به عقب‌نشینی و جذب تقاضای بازار داخلی می‌نمود. در نهایت نیز بازار به فعالیت عادی خود ادامه می‌داد.