امروز : یکشنبه 4 آبان 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : 200 تومان کاهش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 300 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 300 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 200 تا 500 تومان افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 100 تا 200 تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 10 تا 50 هزار تومان در برخی سایزها افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : با نوسانات قیمت متغیر افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 130 تومان افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 300تومان افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر : 200تا 300تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد هشترود : 100تا 150تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 550 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 100 تا 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 100 تومان مجدد افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 170 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان : ثابت

توری گابیون و کاربردهای آن در صنعت و منزل شما

1399/04/04 0
توری گابیون و کاربردهای آن در صنعت و منزل شما

توری گابیون چیست؟

یک قفس، سیلندر یا جعبه ای پر از سنگ یا بتن یا در برخی مواقع شن، ماسه و خاک که در ساخت جاده، حفاطت فرسایش، برنامه های کاربردی نظامی و محوطه سازی استفاده می شود را توری گابیون می نامند.

در صورتی که برای منظره و چشم انداز حیاط خود به دنبال یک ابزار مناسب هستید، می توانید از توری گابیون استفاده کنید. می توان گفت که در حقیقت فنس گابیون یا توری گابیون یک نوع قفس فلزی به شکل تور است.

گابیون نام های دیگری نیز دارد. این محصول در بازار با نام هایی مثل توری سنگی، سیل بند و توری گابیون نیز شناخته می شود.

مزیت‌های گابیون

گابیون از مزیت های زیادی برخوردار است. گابیون وظیفه نگهداری از متریال های متفاوتی مثل خاک، سنگ و غیره را در مکان های بسیاری بر عهده دارد. توری سنگی باعث می‌ شود تا ما بتوانیم حجم بالایی از مواد مختلف را در جایی ذخیره کرده و یا از ریزش آن ها جلوگیری کنیم.

توری سنگی در صنایع زیادی کاربرد دارد، دلیل آن هم واضح است. فرض کنید که جایی برای نگهداری لباس ها، کفش ها و سایر وسایل شخصی شما وجود نداشته باشد. قطعا برای نظم دادن به وسایل شما نیاز به ساخت و تهیه سازه ای برای نگهداری از آنها دارید. ساخت توری سنگی نیز به دنبال چنین نیازی انجام شد تا صنعت گران بتوانند حجم بالای متریال مورد استفاده خود را نظم داده و نگهداری کنند.

اما کاربرد توری سنگی محدود به حفاظت و نگهداری از سنگ و خاک نیست. از گابیون استفاده های بسیاری می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه استفاده از گابیون

اولین بار گابیون در صنایع نظامی مورد استفاده قرار گرفت. نظامیان درون توری های فلزی را پر از سنگ و کلوخ کردند تا در برابر متجاوزان احتمالی، نقش دفاعی را اجرا کند. به این ترتیب بود که نخستین توری سنگی ساخته شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

گابیون چوبی

در کشور مصر، توری های چوبی ساخته شد که درون رودخانه ها قرار می‌گرفت تا از جریان زیاد آب و طغیان احتمالی جلوگیری کرده باشد. این نیز یکی دیگر از کاربردهای قدیمی توری سنگی بود.

همانطور که می‌ بینید استفاده از گابیون به سالیان پیش برمی‌ گردد که امروزه به شکل مدرن مصرف می شود.

توری سنگی

شما به احتمال زیاد توری سنگی را در طرف زیر گذر ها، در اطراف مناطق ساخت و ساز و یا در امتداد آبراه دیده می شود. در واقع هزاران سال است که از چوب پنبه ساخته شده اند و عمدتاً به عنوان مکانیسم های دفاع در طول زمان جنگ مورد استفاده قرار می گیرند.

گابیون از فولاد پوششی، گالوانیزه یا فولاد ضدزنگ ساخته می شود تا شکل ساختار و طول عمر آن حفظ شود.

علت تولید گابیون از مفتول گالوانیزه

علت اینکه جنس توری سنگی غالبا از سیم مفتولی گالوانیزه است این است که موارد استفاده از توری سنگی بسیار متنوع بوده و نیاز به متریالی دارد که در شرایط آب و هوایی و دمایی گسترده ساختار خود را حفظ کرده و تخریب نشود؛ چرا که درصورت اکسید شدن چنین ساختار بزرگی از توری سنگی، استحکام آن به سرعت از بین رفته و فاجعه به بار می‌ آورد.

فرض کنید که توری سنگی مورد نظر ما، وظیفه حفظ استحکام یک سازه درون آب را برعهده دارد. اگر این توری سنگی ما اکسید شده و زنگ بزند، کل سازه در زمان کمی فرو خواهد ریخت. چنین اتفاقی هزینه های هنگفتی را ایجاد خواهد کرد.

ویژگی اصلی توری سنگی

در حقیقت توری سنگی باعث می‌ شود تا استحکام سازه های مختلف بیشتر شده و خطر تخریب به حداقل برسد. این هدف با مکانیسم ساده اما بسیار پر کاربردی انجام می شود.

مکانیسم گابیون به این شکل است که از سمتی به زمین محکم شده و از سمت دیگر تمام نیروی وزن سازه مورد نظر را از درون خود عبور داده و به زمین منتقل می کند. به این ترتیب سازه مورد نظر که نقطه اتصال قابل اطمینانی به منطقه محکمی نداشته است، ریزش نکرده و مستحکم باقی می‌ ماند.

گابیون مدرن

اهداف زیبایی شناسی و طرح چشم نواز برای اهداف زیبایی شناسی، توری سنگی نباید فقط با سنگ یا بتن پر شود. می توان فنس گابیون را از هر نوع پوسته آجری، چوبی، سنگ رودخانه یا شیشه ای پر کرد که سازگار با هر نوع آب و هوایی، به اندازه کافی بزرگ باشد و از حفره های قفس گابیونی عبور نکند.

بدین ترتیب محصول یاد شده می تواند به عنوان نوعی دیوار خوش و آب رنگ، قسمتی از محیط منزل یا محل کارتان که در فضای باز قرار دارد، زیبا و چشم گیر کند.

طراحی و زیباسازی فضای باغ

تصور کنید باغ شما دارای یک توری است که با شیشه های رنگی به عنوان قطعه ای بی نظیر و یا یک دیوار که توسط این محصول با پوسته هایی پوشانده شده که محافظت و نگهداری یک صفحه نمایش عمودی از زمین و گیاهان مکمل است را پر می کند. بنابراین، می توان گفت که توری گابیون می تواند به زیباسازی فضا و باغ نیز کمک کند.

سوالات متداول توری گابیون

توری گابیون چیست؟

یک قفس، سیلندر یا جعبه ای پر از سنگ یا بتن یا در برخی مواقع شن، ماسه و خاک که در ساخت جاده، حفاطت فرسایش، برنامه های کاربردی نظامی و محوطه سازی استفاده می شود را توری گابیون می نامند.

گابیون چوبی چه کابردهایی دارد؟

در کشور مصر، توری‌های چوبی ساخته شد که درون رودخانه ها قرار می‌گرفت تا از جریان زیاد آب و طغیان احتمالی جلوگیری کرده باشد. این نیز یکی دیگر از کاربردهای قدیمی توری سنگی بود.

ویژگی اصلی و مهم توری سنگی چیست؟

توری سنگی باعث می‌ شود تا استحکام سازه های مختلف بیشتر شده و خطر تخریب به حداقل برسد.


برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.