بررسی فرآیند تولید و نصب توری گابیون

گابیون ها قفس‌ هایی هستند که از شبکه‌ های ۶ ضلعی مفتولی بافته شده‌ اند. معمولا از این نوع توری ها برای نگهداری از سنگ، شن و ماسه، بتن استفاده می شوند و در گذشته، برای جلوگیری از جریان زیاد و طغیان احتمالی رودخانه ها و سنگر دفاعی در جنگ ها کاربرد داشت. انواع مختلفی از گابیون ها در سازه های مهندسی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله با فرآیند تولید و نصب توری گابیون آشنا خواهید شد، پس تا آخر مقاله با آهن ملل همراه باشید.

توری گابیون چیست؟

توری گابیون نوعی توری فلزی است که ظاهر و بافت آن مشابه توری مرغی می باشد. برای تولید توری گابیون از مفتول های گالوانیزه استفاده می شود. این نوع توری دارای چشمه‌ های شش ضلعی می‌ باشد که از تابیدن سیم‌ ها به وجود می آید. نوع مفتول مورد استفاده در توری‌ های گابیون، گالوانیزه گرم می‌ باشد که مقاومت خوبی در شرایط بد آب و هوایی از خود نشان می‌ دهند. همچنین این توری نسبت به محصولات دیگر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

شما می توانید برای اطلاع درباره کاربردها و مزایای توری گابیون، به مقاله “توری گابیون و کاربردهای آن در صنعت” مراجعه نمایید.

توری گابیون
توری گابیون

اجرای توری گابیون (نصب توری گایبون)

گابیون ها در فضاهایی که امکان تولید وجود داشته باشد، به صورت مکانیکی ساخته می‌ شوند. بسته بندی توری‌ های گابیون به صورتی است که واحدهای گابیونی در لایه‌ های فشرده و وزن تقریبی ۸۰۰ کیلوگرم تولید می‌ شود.

فرآیند تولید و نصب توری گابیون شامل مراحل زیر می‌ باشد:

  • عملیات اتصال
  • استفاده از ژئوتکستایل
  • استفاده از سنگ
  • ساخت قاب گابیون
  • سبز کردن سازه‌های گابیونی
  • آماده کردن فونداسیون

در ادامه درباره هریک از این مراحل به طور اختصاصی شرح می‌ دهیم.

عملیات اتصال: برای انجام عملیات اتصال، از انواع تقویت کننده‌ ها، سیم روکش دار و سیم حائل استفاده می‌ شود. به طور کلی از سیم روکش دار برای اتصال و ایمن سازی قسمت‌ های پر از سنگ، تقویت کننده‌ ها و اتصالات داخلی و واحدهای خالی استفاده می‌ شود. سیم‌ های روکش دار بایستی از نوع کلاس A روی، پوشانده شده باشند. انتخاب نوع استاندارد سیم مفتول، برای استفاده در اتصالات، قبل از شروع کار، ضروری است.

برای نصب سیم‌ حائل و سیم پیچی، استفاده از انبردست، برای محکم کردن اتصالات توصیه می‌ شود. البته نباید از انبردست آرماتوربندی استفاده کرد، زیرا به پوشش روی سیم ها آسیب می‌ رساند. همچنین هنگام استفاده از انبردست معمولی باید مراقب روکش سیم ها بود.

استفاده از ژئوتکستایل: ژئوتکستایل، منسوجاتی نفوذپذیر می‌باشند که از کنار هم قرارگرفتن الیاف ریز پلیمری و در هم تنیده تشکیل می‌ شوند.

ژئوتکستایل به طور کلی در دو نوع ژئوتکستایل لایه نبافته و ژئوتکستایل لایه بافته، تولید و به بازار عرضه می‌ شود. از این وسیله در این مرحله برای فیلتر کردن و جداسازی استفاده می‌ شود. نکته‌ حائز اهمیت این است که برای انجام این مرحله، از درجه و مقدار ژئوتکستایل مناسب انتخاب شود.  

استفاده از سنگ: در این قسمت به تعدادی سنگ نیاز است که بایستی از سنگ‌ هایی با کیفیت مناسب و درجه بندی بین ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی متر و با وزن ۲ و ۳ استفاده شود، همچنین این سنگ‌ ها باید تمیز، با دوام و از یک منبع خرد کننده تجاری باشند.

اجرای توری گابیون
اجرای توری گابیون

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت توری گابیون کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

ساخت قاب گابیون: ساخت قالب به علت حفظ تراز ساختاری و سطوح، انجام می شود.

سبز کردن سازه‌های گابیونی: منظور از سبز کردن سازه، کاشت گیاهان مناسب نسبت به شرایط آب و هوایی پروژه می‌ باشد که بایستی در همان مرحله‌ ساخت و ساز انجام شود و نباید به پس از پایان کار موکول کرد.

آماده کردن فونداسیون: فونداسیون بایستی مطابق مشخصات آیین نامه کوبیده شود تا در تمام سطوح، بارهای نقطه‌ ای به حداقل برسد. گابیون بر روی فونداسیون قرار می‌ گیرد، به همین جهت بایستی به طور کامل صاف باشد. پایه گابیون نیز باید صاف و عاری از هرگونه بی نظمی باشد و مطابق با مشخصات پروژه اجرا شود. برای اینکه ساخت گابیون به آسانی انجام شود باید سطح پایه آن حداکثر 6 در نظر گرفته شود.

طراحی توری گابیون

توری های گابیون از دو قسمت بدنه و پایه تشکیل شده اند. پایه از آسیب رسیدن به محفظه جلوگیری می کند و بدنه گابیون، وارد شدن نیروهای وارده بر مصالح نگهداری شده در آن را تحمل می کند.

مشخصات فنی توری گابیون

توری های گابیون معمولا به صورت مشخصات زیر تولید و به بازار عرضه می شوند:

نوع مفتول
سایز چشمه توری
(cm)
وزن رول
(kg)
طول هر رول
(m)
گالوانیزه گرم(۱۰*۸) , (۶*۵)۷۰۰ – ۱۵۰۵۰ – ۴۰
جدول مشخصات توری گابیون
مشخصات توری گابیون
مشخصات توری گابیون

قیمت انواع توری گابیون

مانند دیگر توری ها، قیمت اجرای توری گابیون و خرید آن، وابسته به مشخصات آن از جمله جنس مفتول که از مفتول گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد و PVC تولید می شود، سایز چشمه توری، ارتفاع توری و وزن آن است.

آهن ملل ارائه دهنده به روزترین قیمت توری گابیون می باشد. شما می توانید با تماس با مشاوران آهن ملل، این محصول را با شرایط عالی خریداری نمایید.

جمع بندی

توری فلزی گابیون از مفتول های گالوانیزه تولید می شود که دارای چشمه‌ های شش ضلعی است و به عنوان محفظه ای برای نگهداری مصالحی مانند سنگ استفاده می شود. همانطور که خواندید، فرآیند تولید و نصب توری گابیون از مراحلی از جمله عملیات اتصال، استفاده از ژئوتکستایل، استفاده از سنگ، ساخت قاب گابیون، سبز کردن سازه‌ های گابیونی، آماده کردن فونداسیون تشکیل شده است. با توجه به مطالبی که تاکنون راجع به توری گابیون گفته شد، می توان با توجه به نیاز و کاربرد مطمئن ترین انتخاب را داشت.

سوالات متداول بررسی فرآیند تولید و نصب توری گابیون

فرآیند تولید و نصب توری گابیون چیست؟

توری گابیون از فرآیند عملیات اتصال، استفاده از ژئوتکستایل، استفاده از سنگ، ساخت قاب گابیون و غیره تشکیل می شود.

جنس توری گابیون چیست؟

توری گابیون از مفتول های گالوانیزه گرم تولید می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.