پروفیل سبک

همه چیز درباره ی پروفیل سبک

پروفیل سبک یکی از رایج ترین مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی و صنایع مختلف می‌باشد. اکثر افرادی که با ساختمان سازی سر و کار دارند، با پروفیل سبک آشنایی دارند. در این مقاله ما قصد داریم که شما را با پروفیل سبک و ویژگی‌ها و کاربرد های آن آشنا کنیم. با آهن ملل همراه باشید.

نگاهی به تاریخچه پروفیل سبک

حدود 100 سال پیش برای اولین بار پروفیل مبلی یا پروفیل سبک در آمریکا شمالی مورد استفاده قرار گرفت. در ابتدا پروفیل سبک فقط به صورت آزمایشی در ساختمان سازی استفاده میشده، ولی بعد از مدت ها عملا به عنوان یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی در نظر گرفته شد. از سال 1940، محصولات نورد سرد، مانند قوطی پروفیل ها بسیار پرکاربرد و شناخته شده هستند و جایگاه ویژه ای درساخت و ساز محصولات دارد. لازم به ذکر است که پروفیل سبک از گذشته تا کنون پیشرفت چشم گیری داشته.

پروفیل سبک یا مبلی چیست؟

پروفیل سبک یا پروفیل مبلی یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی میباشد. سطح مقطع پروفیل مبلی تا آخر در تمام طول محصول یکسان میباشد. پروفیل سبک، بوسیله‌ی نورد سرد تولید میشود. این نوع پروفیل، با ضخامت‌ی 0.7 تا 1.5 میلیمتر تولید و در بازار عرضه میگردد. پروفیل های ساختمانی در ابعاد و ضخامت های متفاوت تولید میشود.

به طور کلی در صنایعی که به پروفیل های با ضخامت کم نیاز داشته باشند، از پروفیل سبک یا پروفیل مبلی استفاده میشود. سطح مقطع پروفیل سبک، میتواند به چهارحالت سه گوش، چهارگوش، دایره‌ای و یا ترکیبی باشد. از متداول ترین حالت پروفیل سبک می‌توان به پروفیل مبلی با سطح مقطع مربع و یا قوطی سبک با سطح مقطع مستطیلی اشاره کرد.

فرایند تولید پروفیل سبک

پروفیل‌ها به طور کلی به سه روش تولید میشود که در ادامه به طور مختصر با این سه روش آشنا میشویم.

روش اول:

رول های ورق روغنی را با برش های طولی به صورت تسمه با ضخامت مشخص در می آوردند. پس از آن در دستگاه رول فرمینگ قرار میدهند و ظاهر محصول را شبیه لوله در می‌آوردند. بعد از قرار گرفتن دو لبه‌ی تسمه روی همدیگر و مماس شدن آن‌، برای محکم شدن، با یکی از روش های جوشکاری به یکدیگر جوش میدهند. و در نهایت پروفیل مورد نظر تولید میگردد. معمولا جوشکاری که برای تولید پوفیل استفاده میشود، جوشکاری القایی نام دارد.

روش دوم:

در این روش ابتدا باید تسمه به دو صورت قوطی یا چهارگوش خم شود. سپس محصول را بوسیله چند غلتک شکل دهنده، دولبه‌ی آن را به هم نزدیک میکنند و روی یکدیگر قرار میدهند. و سپس با روش القایی، دو لبه را به یکدیگر جوش میدهند و پروفیل مبلی تولید میگردد.

روش سوم:

ادر این روش پروفیل سبک به شکل درز دار تولید میگردد و دونیمه ی پروفیل جدا گانه تولید میشود. و سپس جوشکاری میشود. این روش کمتر از آن دو روش بالا استفاده میشود. پروفیل هایی که با این روش تولید میشود، از لحاظ خواص مکانیکی بسیار ضیف تر است و قیمت کمتری دارد.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت پروفیل کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

کاربردهای پروفیل سبک

از پروفیل سبک در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که این صنایع از قبیل ذیل میباشد؟

 • تولید مبلمان اداری و خانگی
 • ساخت تجهیزات صنایع هوایی
 • صنعت خودروسازی
 • تجهیزات و مبلمان شهری
 • تولید دوچرخه
 • ساختن تابلوهای تبلیغاتی

 ویژگی و مزایای پروفیل سبک

از مهم‌ترین ویژگی‌های پروفیل سبک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرم‌پذیری گسترده
 • تنوع وزنی متنوع
 • سطح با کیفیت خوب
 • قابلیت آبکاری
 • دارای قطر و ضخامت بسیار دقیق
 • ابعاد متفاوت و مطلوب

معرفی تولید کنندگان پروفیل سبک

کارخانه های تولید کننده ی پروفیل سبک و مبلی، در قیمت گذاری تاثیر گذار هستند. معمولا کارخانه هایی که پروفیل سنگین تولید میکنند، پروفیل سبک هم تولید میکنند. از جمله کارخانه هایی که پروفیل سبک تولید میکنند میتوان به کارخانه های فولاد ساب، کویر، پروفیل خاور هما صنعت اشاره کرد.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی