امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

کنترل بازار آهن در دست کیست؟

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/04/29 0
کنترل بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، معاون معدنی وزارت صمت اعلام داشت که اگر اختیار فولاد را به ما بدهند یک ماهه قیمت‌ها را معقول می‌کنیم چراکه در شرایط کنونی وزارت صمت هیچ نقش نظارتی و تعیین کننده ای در قیمت زنجیره فولاد ندارد، به همین ترتیب اگر به شکل کامل اختیارات این حوزه به آن سپرده شود…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، معاون معدنی وزارت صمت اعلام داشت که اگر اختیار فولاد را به ما بدهند یک ماهه قیمت‌ها را معقول می‌کنیم چراکه در شرایط کنونی وزارت صمت هیچ نقش نظارتی و تعیین کننده ای در قیمت زنجیره فولاد ندارد، به همین ترتیب اگر به شکل کامل اختیارات این حوزه به آن سپرده شود قول می‌دهد تا ظرف یک ماه قیمت‌ها را معقول کند؛ چراکه قیمت‌های فعلی محصولات فولادی قابل قبول برای عموم و فعالان بازار نمی باشد.

در ارتباط با افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار و اینکه به چه دلیل چنین اتفاقی افتاده است باید فرآیندی را که طی این مدت رخ داده است روایت کنم. در بخش مواد اولیه برای اینکه شمش تولید شود به آهن اسفنجی نیاز داریم، برای اینکه آهن اسفنجی تأمین شود نیاز به گندله داریم و برای تأمین گندله به کنسانتره و برای کنسانتره به سنگ آهن نیاز دارد.

در حال حاضر ایران دهمین تولیدکننده فولاد جهان است به‌ گونه‌ای که سال گذشته میزان تولیدات ما ۲۷ میلیون تن بود و در ۴ ماهه امسال با‌ وجود شیوع ویروس کرونا و تحریم میزان تولید فولاد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است. بنابراین هیچ کمبودی از حیث میزان فولاد، شمش فولادی و مواد اولیه چون آهن اسفنجی و غیره نداریم. ضمن اینکه ما بنا به دستور سرپرست وزارت صمت صادرات مواد اولیه مثل آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره و سنگ آهن را به شکلی ممنوع کردیم تا خوراک واحدهای تولیدی داخلی تأمین باشد. اما چرا محصولات فولادی امروز به این شکل و افسار گسیخته در حال افزایش قیمت است، باید برگردیم به اواخر سال گذشته که چند عامل ایجاب می‌کرد که افزایش قیمت در محصولات فولادی رخ دهد.

اولین نکته آن افزایش نرخ ارز بود؛ دوم به پایان سال نزدیک می‌شدیم که قطعاً این امر تورم انتظاری ایجاد می‌کرد و سوم اینکه آن زمان موضوع اف‌ای‌تی‌اف مطرح شده بود و تصور همه بر این بود که اگر ایران از این لیست کنار گذاشته شود اوضاع اقتصاد بدتر می‌شود، بنابراین این موارد دست به دست هم داد تا روند افزایش قیمت با شیب تند تداوم یابد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.