ورق هاردوکس چیست

ورق هاردوکس چیست و بررسی انواع آن

هاردوکس نوعی ورق فولادی ضدسایش میباشد، که جزو گروه ورق‌های آلیاژی به شمار میروند. تولید این ورق در سال 1974 میباشد. همچنین توسط چندین شرکت انجام میشود که از معروفترین آنها برند هاردوکس و بعد آن برند دورستات میباشد. درواقع برند دورستات در کارخانه ای در شهر اتریش میباشد.

در این مطلب قصد داریم به طور اختصاصی درباره ورق هاردوکس شرح بدهیم. با مجموعه آهن ملل همراه باشید.

ورق هاردوکس چیست ؟

تولید ورق هاردوکس در نورد سرد انجام میشود بنابراین در شرایط سخت دارای عمر طولانی هستند. از این ورق در هر فرآیندی که مقاومت در برابر سایش شدید اهمیت داشته باشد استفاده میشود، مثلا در معادن و آسیاب‌ها و غیره.

ورق هاردوکس انعطاف پذیری بالایی داشته و عملیات خمش بر روی این ورق‌ها به راحتی انجام میشود.

این محصول مقاومت بالایی در دماهای بسیار پایین دارد اما در دماهای بالا مقاومت کمی از خود نشان میدهند. بنابراین هنگام انجام عملیاتی چون جوشکاری، خمش و برشکاری بر روی این ورق، بایستی اقدامات لازم حفاظتی انجام شود.

انواع ورق هاردوکس

سایر استانداردهای ورق هاردوکس دارای عمر بالایی هستند. این استانداردها شامل موارد زیر است.

  • ورق هاردوکس 400
  • ورق هاردوکس 450
  • ورق هاردوکس 500
  • ورق هاردوکس 550
  • ورق هاردوکس 600

در ادامه به طور مختصر درباره هریک شرح میدهیم.

انواع ورق هاردوکس
انواع ورق هاردوکس

ورق هاردوکس 400

از این نوع ورق در صنایع مختلفی از جمله صنایع متالوژی، انجام عملیات ماشین کاری، انجام عملیات شکل دهی و انجام عملیات جوشکاری، استفاده میشود.

ورق هاردوکس 450

ورق 450 هاردوکس در برابر سایش و انقباض مقاومت بالایی داشته همچنین برای انجام عملیات جوش پذیری و اتصال پذیری قابلیت بسیاری دارد.

ورق هاردوکس 500

 ضخامت این نوع ورق از هاردوکس با توجه به درصد عناصری چون کربن، مولبیدن، کروم و نیکل که در ورق استفاده میشود، متغیر است.

این ورق در خارج از کشور تولید شده سپس وارد ایران میشود. از ورق نوع 500 در صورتی که نیاز شدیدی به مقاومت بالا در سایش باشد، استفاده میشود.

میزان حرارت این ورق اهمیت بسیار بالایی دارد، که به هیچ عنوان بیش از 250 درجه سانتی گراد، حرارت داده نشود زیرا احتمال از دست دادن خواص محصول وجود دارد.

از این ورق 500 برای ساخت مقاطعی چون ساخت چرخ دنده ها، ساخت تیغه و ابزارهای برشی، ساخت سطل بیل مکانیکی، ساخت نوار نقاله و غیره استفاده میشود.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

ورق هاردوکس 550 

تنوع در ضخامت ورق 550 در مقایسه با سه استاندارد ذکر شده در بالا محدودتر میباشد. اما از لحاظ میزان سختی بالاتر بوده و این میزان سختی حدودا بین 525 تا 575 میلیمتر میباشد.

این ورق نیز همانند ورق هاردوکس 500 در دماهای بالای 250 درجه سانتی گراد خصوصیات خود را از دست میدهند.

از این ورق‌ها در فضاهایی چون دستگاه‌های حفاری، تیغه‌ها و غیره استفاده میشود.

ورق هاردوکس 600 

سختی ورق هاردوکس 600 در مقایسه با انواع دیگر ورق‌های هاردوکس بالاتر بوده و حدودا بین 560 تا 640 برینل میباشد.

از این ورق در شرایطی که سختی بالا شرط باشد استفاده میشود. همچنین ضخامت این ورق بین 8 تا 50 میلی متر میباشد و در شرایطی استفاده می‌شود که سختی بالا مدنظر باشد.

 

با سلام اینجانب پریسا السادات نوابی، در 3 شهریور ماه در شهر اهواز متولد شدم. در حال حاضر دانشجوی رشته کارشناسی مهندسی IT هستم. به مدت یک سال در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا در شرکت طراحی سایت مشغول به کار بودم و در حال حاضر در حوزه تولید محتوا در شرکت آهن ملل اصفهان در حال فعالیت هستم.

سایدبار کشویی