پروفیل Z و کاربرد و ویژگی های آن

شاید شما هم تا کنون پروفیل های زد برخورد کرده باشید. پروفیل های زد نیز مانند دیگر پروفیل ها ازنوع محصولات فولادی می باشند ولی از نظر ظاهر تفاوت هایی با دیگر پروفیل ها دارند که همین ویژگی کاربری آن ها را نیز متفاوت کرده است. برای آشنایی با این نوع پروفیل و مشخصات آن، تا آخر مطلب با آهن ملل همراه باشید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای مطالعه دیگر پروفیل ها به مطلب “همه چیز درباره پروفیل” مراجعه نمایید.

پروفیل زد (Z) چیست؟

پروفیل به قطعه ای گفته می شود که یک سطح مقطع ثابت در طولی معین دارا است. پروفیل ها خود به دو نوع پروفیل های باز و پروفیل های بسته تقسیم می گردند.

پروفیل های Z در دسته پروفیل های باز قرار می گیرند و در خط تولید پیشرفته با برش دقیق و سوراخکاری در سایزهای مختلف تولید می گردند. افراد و شرکت ها بر اساس نیاز های خود از انواع مختلف آن ها استفاده می کنند.

پروفیل های زد به وسیله دستگاه های تمام اتوماتیک با توانایی بالا تولید می گردد. این دستگاه ها به قدری دقیق است که می توانند نقطه به نقطه پروفیل را بر اساس نقشه های سه بعدی که به سیستم آن ها داده می شوند، بدون خطا تولید کنند.

دلیل نام گذاری این پروفیل به این دلیل است که سطح مقطع آن شبیه به حرف Z انگلیسی است. قیمت پروفیل ها براساس ضخامت و اندازه پروفیل متغیر می باشد. از انواع ضخامت های پروفیل Z می شود به ضخامت های ۲/۵ و ۳ میلیمتر اشاره کرد که در ارتفاع های ۲۲،۲۰،۱۸،۱۶ سانتی متر در بازار هستند.

اندازه و ویژگی های مکانیکی پروفیل Z طبق نوع کاربرد آن در پروژه انتخاب می گردد. از این ویژگی ها می توان به نرمی یا سختی آلیاژ به کار برده شده در ساخت پروفیل اشاره نمود. حتی در صورت نیاز روی آن نوردکاری گرم انجام می گیرد. این پروفیل در نقشه های مهندسی با حرف Z به همراه یک عدد نمایش داده می شود که عدد نشان داده شده ارتفاع پروفیل می باشد.

مشخصات پروفیل زد

اجزای پرلین های زد در جدول زیر آورده شده است که اجزای آن در ساخت در سایزهای مختلفی تولید می شود.

اجزای پروفیل زدسایز (mm)
بال بالا  A۱۰۰ – ۵۰
لبه بالا C1۳۰ – ۱۵
سایز بال B۵۰ – ۱۰۰
سایز لبه پایین C2۱۵ – ۳۰
حد فاصل بین بال پایین و بال بالا H۴۰۰ – ۱۰۰
مشخصات پروفیل زد

کاربرد پروفیل زد (z)

به طور کلی از پروفیل های باز می توان برای نبشی، تیرآهن، تسمه، میلگرد و غیره استفاده کرد. قطعاتی مثل لوله، قوطی، پروفیل های درب و پنجره، پروفیل PVC و غیره جز پروفیل های بسته می باشند. از پروفیل ها استفاده های گوناگونی در ساختمان سازی، صنعت درب و پنجره سازی، نرده های کنار خیابان ها وغیره می شود.

همانطور که گفته شد پروفیل های Z از نوع پروفیل های باز هستند و بیشتر در ساخت سقف ها و ستون ها و تیرک ها کاربرد دارند. دلیل استفاده آن این است که در این قسمت ها شکستگی وجود ندارد و پروفیل به صورت صاف و مستقیم قرار می گیرد.

پروفیل Z به عنوان المان های استقامتی و کمکی در صنعت ساختمان سازی، سازه های صنعتی، سازه های فولادی، سیستم های اتوماسیون، صنایع الکترونیک و غیره استفاده می گردد.

پرلین زد برای تیرک ستون ها، پروفیل نما در ساختمان سازی، سازه های صنعتی (به عنوان تکیه گاه)، تیر و خرپا در سازه های فولادی غیر صنعتی (مانند سازه های فلزی سبک، انبار ها، آشیانه های هواپیما ها، طویله ها، ایستگاه های سوخت رسانی، ایستگاه اتوبوس، ترن هوایی)، سقف های کاذب، قاب های درب و پنجره، سقف و کف استفاده می شوند.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت پروفیل کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

انواع پروفیل زد

پروفیل های Z در سه نوع گالوانیزه، آلمینیومی و PVC ساخته می شوند.

 • پروفیل Z سوراخ کاری شده
 • پروفیل خرپا
 • پروفیل نما
 • پروفیل نواری Z
 • پروفیل سقف
 • پروفیل سازه های فلزی سبک
 • پروفیل اسکلت
پروفیل z
پروفیل z

مزایای پروفیل زد

مزیت‌ های استفاده از پروفیل زد به صورت زیر می باشند:

 • به علت توان بالای این پروفیل در تحمل بار، ساخت و ساز توسط این پروفیل ها در مقایسه با قطعات فلزی سنگین تا ۴۰% می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود و همچنین کاهش وزن ساختمان ها را در پی دارد.
 • به دلیل فراوانی و راحتی در تولید، حمل و مونتاژ، استفاده از پروفیل ها با اعتماد، سرعت و صرفه بیشتری انجام می گیرد.
 • ساخت با این پروفیل ها به ویژه در کشور های پیشرفته و مخصوصا زلزله خیز مناسب ترین روش ساخت می باشد.
 • نصب و باز کردن آن بسیار آسان است.به همین علت بررسی و ارزیابی کیفیت و عیوب آن نیز به راحتی قابل انجام هستند.
 • سازگار با محیط زیست می باشد و قابلیت بازیافت دارد.

تولید پروفیل Z

پروفیل زد نیز مانند دیگر پروفیل ها معمولا از ورق های سیاه یا گالوانیزه تولید می شوند. همانطور که در بالا گفته شد پروفیل ها در ابعاد و وزن های مختلفی موجود هستند که با توجه به سفارش ها، ضخامت و طول آن ها تعیین می گردد. در نتیجه پروفیل زد با استفاده از دستگاه پرس بریکت و رول فرمینگ تولید می شود. پس از آن با وسایل حمل و نقل مناسب به انبارهای مخصوص منتقل و جهت عرضه در بازار آهن نگهداری می شوند. از مهم ترین کارخانه هایی که در حال حاضر خط تولید این نوع پروفیل را در اختیار دارند می توان به لوله و پروفیل حدادگستر، سریر صنعت امیر، صنعت کرن و غیره اشاره کرد.

تولید پروفیل Z
تولید پروفیل Z

قیمت پروفیل زد

قیمت پروفیل زد نیز مانند دیگر محصولات فولادی  در حال نوسات بسیاری می باشد. اما در واقع قیمت آن ها باتوجه مصاح مورد استفاده و کیفیت آن ها وابسته است به همین خاطر قیمت پرلین زد در کارخانجات مختلف ممکن است متفاوت باشد که توجه به عواملی مانند ارائه فاکتور رسمی، ضمانت بار توسط شرکت، مشاوره تخصصی کارشناسان فروش، داشتن جواز کسب و غیره می تواند باعث شود خرید مطمئن تری داشته باشید.

بهترین قیمت پروفیل زد را در سایت آهن ملل مشاهده نمایید.

جمع بندی

پروفیل زد (Z) در دسته پروفیل های باز که از ورق های سیاه و گالوانیزه تولید می شوند. از کاربردهای آن می توان در ساخت سازه های مسکونی، اداری و صنعتی اشاره کرد. پروفیل های زد دارای انواع ابعاد و مشخصات مختلفی از جمله Z16, Z18, Z20, Z22 هستند. ویژگی های مهم آن ها وزن پایین، نصب آسان و مقرون به صرفه بودن هستند، به همین علت در ساخت و ساز بسیار محبوب می باشند.

سوالات متداول پروفیل Z و کاربردهای آن

کاربردهای پروفیل Z کدام است؟

پروفیل زد در تیرک ستون ها، پروفیل نما در ساختمان سازی، سازه های صنعتی (به عنوان تکیه گاه)، تیر و خرپا در سازه های فولادی غیر صنعتی (مانند سازه های فلزی سبک، انبار ها و غیره کاربرد دارند.

کارخانجاتی که پروفیل زد تولید می کنند کدامند؟

کارخانه های لوله و پروفیل حدادگستر، سریر صنعت امیر، صنعت کرن و غیره در تولید این نوع پروفیل شناخته شده هستند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.