لوله جدار چاه

معرفی لوله جدار چاه

لوله جدار چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟ شیوه ی تولید لوله ی جدار چاه چگونه است؟ اگر شما قصد دارید اطلاعات خود را در باره ی لوله جدار چاه و نحوه ی تولید این لوله و وزن های عرضه شده در بازار، افزایش دهید، این مقاله ی منتشر شده در سایت آهن ملل را از دست ندهید. با ما همراه باشید.

هر آنچه که باید درباره‌ی لوله جدار چاه بدانید.

لوله جدار چاه یکی دیگر از انواع لوله های فولادی موجود در بازار است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد گسترده ای دارد. لوله جدار چاه در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید و در بازار عرضه میشود : محصولات بدون شیار و محصولات شیاردار مشبک

این دو مدل از لحاظ ظاهری تفاوت‌هایی دارد که یکی از این تفاوت ها، وجود شیار‌هایی عمودی در دسته ی دوم است. که از محصولات شیاردار میتوان به لوله های حجم دار استفاده شده  در چاه اشاره کرد.

این نوع لوله ها معمولا برای حفر چاه های عمیق برای انتقال آب و مایعات استفاده میشود. این لوله ها در چاه به منظور جلوگیری از ریزش و خطرات احتمالی و نشت چاه مورد استفاده قرار میگیرد. لوله ی جدار چاه مقرون به صرفه و اقتصادی است و وزن مناسب و استحکام بالایی دارد. این لوله ها ضد فرسایش است در نتیجه عمر زیادی دارد و از رشد قارچ ها جلوگیری میکند.

لوله جدار چاه چیست؟

شکل ظاهری لوله های جدار چاه یا لوله غلاف، به صورت استوانه ای توخالی میباشد که این لوله وقتی در اعماق چاه قرار بگیرد، به عنوان یک ابزار برای پمپاژ کردن و خارج کردن سیالاتی مثل گاز و نفت و آب میباشد.

این لوله ها از نظر تنوع جنس آنها به دو نوع فلزی و پلی اتیلن تقسیم بندی میشود.

نوع فلزی لوله ها از سال ها قبل تا کنون در صنعت استفاده میشده و اکنون یکی از پرکاربرد ترین و مهمترین نوع لوله در صنایع مختلف استفاده میشود. نوع پلی اتیلن و PVC  اخیرا وارد صنعت شده است و مزایای خوبی نسبت به نوع فلزی دارد.

انواع لوله های جدارچاه و نحوه تولید آن ها

لوله ها بسته به جنس استفاده شده در تولید به دو نوع لوله ها پلی اتیلن یا PVC و لوله های جدار چاه فلزی تقسیم میشودند. که در ادامه با ویژگی این دو نوع بیشتر آشنا میشوید.

لوله های جدارچاه فلزی

لوله های فلزی از گذشت تا کنون به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین لوله ها در صنایع مختلف شناخته میشود که در ادامه با نحوه ی تولید لوله های جدار چاه فلزی آشنا میشوید.

لوله های جدار چاه فلزی به دو شیوه تولید میشوند:

روش اول: ورق های فلزی را به روش نورد و خم کردن  لوله های استوانه ای شکل را بعد از نورد لوله در امتداد محور قرار میدهند و خم میکنند و درز ایجاد شده را جوشکاری میکنند و شکل لول میشود.

روش دوم: ورق فلزی را به شکل زاویه ای و درزهای مارپیچی میپیچانند و درزهای روی لوله را به صورت مارپیچ جوشکاری میکنند و لوله را تشکیل میدند.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت لوله کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

لوله های جدارچاه PVC

لوله ها جدارچاه پلی اتیلن یا PVC اخیرا وارد صنعت شده و مزایای بالایی دارد که مقاومت بالا در برابر خوردگی، وزن کم و حمل ساده، کم هزینه بودن آن ها، عمر بسیار طولانی، غیر سمی بودن آن ها و عدم ایجاد آلودگی در آب، غیر هادی بودن آن ها، جابجایی و نصب آسان، قابل نصب تا عمق 500 متر، وزن کم و حمل ساده از مزایای آنها است.

انواع حفاری چاه ها

فرو کردن غلاف با استفاده از جک فشاری درون

در جاهایی مانند منطقه‌ی وسترن شمالی آمریکا، غلاف ها به وسیله‌ی جک در طی عملیات حفاری تعبیه میشوند. دوعدد جک هیدرولیکی در اطراف چاه محکم میشود که پمپ های فشاری این جک ها را فعال میکنند. و به کمک این جک ها غلاف ها وارد چاه میرود.

غلاف می تواند تا عمق بیشتر از 1500 فوت نصب شوند.و در زمانی که  غلاف با قطر بزرگتر استفاده شود چهار جک مورد استفاده قرار میگیرد. در زمان عملیات نصب، نیروی وارد شده از جک ها بر سطح مقطع غلاف تقسیم میشود.

فرو کردن غلاف در چاه به صورت ضربه ای

در این روش به غلاف ضربه وارد میشود و به پایین فرو میرود. و لجن ها و خاک هایی که از داخل خاک خارج میشود، از داخل غلاف بیرون میرود .

کاربرد لوله جدار چاه

یکی از پرکاربرد ترین روش ها برای انتقال آب آشامیدنی در سطح شهر و روستاها، حفر لوله ها جدار چاه با عمق زیاد است. به وسیله ی این کار پروژه های انتقال آب انجام میشود.

وزن لوله جدار چاه

لوله جدار چاه با ضخامت و ابعاد مختلف در بازار عرضه میشود که بسته به نیاز و مسافت و نوع مصرفی بهترین و به صرفه ترین نوع لوله جدا چاه انتخاب میشود. لوله های مشبک معمولا در ضخامت ها 10 اینچ و سایز 4 میلیمتر به بالا بین مصرف کندگن عرضه میشود.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی