اعضای خمشی

اعضای خمشی فولادی چیست و چه کاربردی در ساختمان سازی دارد؟

امروزه پیشرفت چشمگیری در صنعت ساختمان سازی و معماری وجود دارد که همچنان این پیشرفت ادامه دار است. هم اکنون استقامت ساختمان ها نسبت به ساختمان های قدیمی بیشتر شده و نسبت به قبل با دقت بالاتری ساخته میشود. در برابر زلزله و سیل مقاوم است و زیان کمتری میبیند. قاب خمشی یکی از اعضای تشکیل دهنده ی سیستم خمشی است که تیرها را به ستون ها وصل میکند.

این اعضای خمشی تیرها در هنگام وارد شدن فشار به ساختمان مانند موم قابل تغییر است و در برابر شکست مقاوم میشود. اگر در هنگام تعبیه ی این سیستم اشتباهی صورت بگیرد ساختمان با خسارات جبران ناپذیری مواجه میشود. این سیستم بیشتر در مناطقی که در معرض زلزله است و روی گسل قرار دارد مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین این سیستم برای ساختمان هایی که طرح خاصی دارد هم استفاده میشود. برای اطلاعات بیشتر با مقاله ی نوشته شده در آهن ملل همراه باشید.

اعضای خمشی چیست؟

اعضای خمشی مجموعه ای از اتصالات صلیبی و سخت است که سیستم قاب خمشی را به یکدیگر وصل میکند. اگر بخواهیم اعضای خمشی را با مفاصل بدن مقایسه کنیم، اعضای خمشی مانند مفاصل بدن انسان عمل میکند و بدون تغییر مکان آن قطعه را در سر جای خود تکان میدهد. اعضای خمشی با بهره بردن از این ویژگی میتواند بارهای وارد شده به ساختمان را کنترل کند و از تغییر شکل ناگهانی سازه جلوگیری کند.

 سیستم قاب خمشی شامل تیرها و ستون هایی است که به وسیله ی اتصالات یا اعضای خمشی به یکدیگر وصل شده اند. و باعث بالا رفتن مقاومت ساختمان میشود و در برابر زلزله و تنش های وارد شده به ساختمان استقامت دارد.

اعضای خمشی تیر ها

تیرها یکی از مهم ترین بخش های سیستم قاب خمشی میباشد که بوسیله ی اتصالات صلبی و سختی بوسیله ی اعضای خمشی به یکدیگر متصل میشود. اعضای خمشی تیرها باید به قدری محکم باشد، که ساختمان را در برابر بارهای جانبی مقاوم میکند و فشارهای وارده را تقسیم میکند.

طراحی قاب خمشی فولادی

سیستم قاب خمشی انواع متفاوتی دارد که هر نوع آن برای کاربرد های متفاوت طراحی شده است. از انواع سیستم های قاب خمشی میتوان به سیستم قاب خمشی معمولی و سیستم قاب خمشی متوسط و سیستم قاب خمشی ویژه اشاره کرد. که در ادامه با توضیح مختصری از انواع این سیستم آشنا میشوید.

سیستم قاب خمشی معمولی

 سیستم قاب خمشی معمولی یک سیستم خمشی با اعضای خمشی ساده میباشد که چنان تحملی در برابر فشار های وارد شده ناشی از زلزله ندارد و برای جاهایی که خطر زلزله دارد استفاده نمیشود و معمولا روی خط گسل نصب نمیشود. زیرا با این سیستم، ساختمان انعطاف پذیری کمتری در برابر زلزله و تنش های وارده به ساختمان دارد. اگر از این سیستم در ساختمان سازی استفاده شود، دیگر ساختمان به مهاربند نیاز پیدا نمیکند. بنابراین ساختمان انعطاف پذیری بالایی دارد. اعضای خمشی تیرها در سیستم قاب خمشی معمولی خاصیت کششی کمتری دارد.

سیستم قاب خمشی متوسط

  در سیستم قاب خمشی متوسط، اعضای خمشی آن نسبت به سیستم قاب خمشی معمولی کمی بیشتر است و در برابر بارهای جانبی آنچنان مقاوم نمیباشد. سیستم قاب خمشی و اعضای آن برای ساختمان‌های کوچک و کم طبقه به کار گرفته می ‌شود. اعضای خمشی این سیستم تغییر شکل ‌های ارتجاعی خیلی زیاد ناشی از زلزله را تحمل نمی ‌کند.

سیستم قاب خمشی ویژه

این سیستم نسبت به دو مدل معمولی و ویژه از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است و در مناطقی که در معرض خطر زلزله قرار دارند، مورد استفاده قرار میگیرد و مقاومت ساختمان را در برابر زلزله زیاد میکند. قدرت دورانی اعضای خمشی اتصالات این نوع بسیار بیشتر از نوع معمولی و متوسط است و همین امر خاصیت ارتجاعی به ساختمان میدهد و در برابر طوفان و زمین لرزه، انعطاف پذیری بالایی دارد.

در این نوع سیستم اگر ساختمان را برابر فشار قرار گیرد، بجای شکستن و خرد شدن تغییر مکان کمی میدهد و خاصیت فنری دارد و مانند موم انجام میدهد.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت تیرآهن کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

مزایای استفاده از اعضای خمشی

  • هنگام استفاده از این سیستم، مهندسان میتوانند اسکلت ساختمان را  به هر شکلی که میخواهند در بیاورند.
  • مقاومت ساختمان را در برابر زلزله زیاد میکند.
  • ساختمان را در برابر تکان های شدید انعطاف پذیر و ارتجاعی میکند.
  • مقرون به صرفه و اقتصادی در هنگام تعمیر ساختمان است.
  • جنس فولادی اعضای خمشی

معایب استفاده از اعضای خمشی

  • بالا رفتن وزن ساختمان
  • مقاوم‌ سازی حساسیت در طراحی
  • پیچیدگی در نصب اعضای خمشی
  • هزینه خیلی زیاد در طراحی و نصب اعضای خمشی
  • استفاده از اتصالات سخت و سنگین

کلام آخر

مقاوم سازی ساختمان یک موضوع مهم و اساسی در ساختمان سازی است. بلاهای طبیعی مانند سیل و طوفان و زلزله، مقاومت ساختمان را تهدید میکنند. مهندسان ساختمان و معماران در تلاش برای افزایش مقاومت ساختمان هستند. روش های زیادی برای افزایش مقاومت ساختمان وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از اعضای خمشی در ساختمان سازی است. مقاوم سازی ساختمان علاوه بر افزایش امنیت ساختمان ، امنیت ساکنان ساختمان را هم افزایش میدهد. از این که با ما همراه بودید متشکریم.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی