لوله های بدون درز

کاربرد لوله های بدون درز مانیسمان

لوله‌های بدون درز یا لوله مانیسمان به دلیل مقاومت و استحکام بالا و یکپارچگی و بدون درز بودن، در صنایع مختلفی مانند صنایع هسته‌ای، گاز طبیعی، پتروشیمی، کشتی سازی و دیگ‌های بخار و غیره کاربرد گستره‌ای دارد. حدود 65 درصد در صنایع مختلف از لوله‌های بدون درز مانیسمان استفاده می‌کنند. در این مقاله ما قصد داریم شما را با برخی از کاربردهای مختلف لوله‌های بدون درز مانیسمان آشنا کنیم. با آهن ملل همراه باشید.

کاربرد لوله‌های بدون درز

به طور کلی کاربرد لوله‌های مانیسمان در صنایع ذیل است که در ادامه به توضیح برخی از این موارد می‌پردازیم.

 • لوله‌های بدون درز برای خدمات کم فشار و متوسط
 •  بدون درز در مکانیکی و خودرو
 •  بدون درز برای خدمات پر فشار
 •  مبدل حرارتی و کندانسورها
 •  لوله‌های بدون درز برای استفاده در دما و فشار بالا
 • لوله فولادی یکپارچه برای استفاده در ساختمان سازی کشتی
 •  لوله‌های فولادی بدون درز برای سرویس با درجه حرارت پایین
 • خط لوله‌های استفاده شده در محیط سرویس ترش
 • لوله‌های خدمات حمل و نقل سیال
تفاوت‌های لوله مانیسمان رده 40 و رده 80

استفاده از لوله های بدون درز به عنوان لوله دیگ بخار

 لوله‌های دیگ بخار باید در برابر حرارت بالا و فشار، مقاومت گسترده‌ای داشته باشد. در طی آزمایش‌هایی که برای دیگ‌های بخار انجام شده، به این نتیجه رسیده‌اند که لوله‌های آتشخوار در شرایط سخت مقاومت و استحکام  بالایی دارند. لوله‌های دیگ بخار یا بویلر در برابر تغییرات دما و خوردگی مقاومت و تحمل بالایی دارند.

لوله های مبدل حرارتی

لوله‌های مبدل حرارتی، به لوله‌هایی گفته می‌شود که برای انجام عملیات‌های گرمایش و خنک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال لوله‌های مبدل حرارتی برای خنک کردن مداربسته تجهیزات الکتریکی به‌وسیله‌ی آب کاربرد دارد. این لوله‌ها عمدتاً در دستگاه‌های انتقال حرارت و کندانسور ها و موارد مشابه استفاده می‌شود.

استاندارد تولیدی لوله‌های مبدل حرارتی ASTM A179 است. آزمایش‌هایی که بر روی لوله‌های مبدل حرارتی انجام می‌شود موارد زیر است:

 • تست مکانیکی
 • تست هیدرولیک فشار قوی
 • تست‌های تحمل OD و WT.
 • تست جریان ادی ، تست اولتراسونیک

کاربرد لوله بدون درز در ساخت کشتی

برای ساخت کشتی از لوله های بدون درز با درجه فشار 1 و 2 مرحله ای استفاده میشود. لوله هایی که برای دیگ بخار کشتی استفاده میشود، با سیستم فشار فوق العاده ای طراحی میشود. 

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت لوله کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

لوله های فولادی بدون درز در اتومبیل

در صنعت اتومبیل سازی، برای ساخت ستون فقرات اتومبیل و لوله محور عقب از لوله‌های بدون درز استفاده می‌شود.
این لوله‌ها بر اساس استاندارد ASME SA-178 A و ASME SA-214 با ضخامت ۳/۴  تا ۴ تولید و در بازار در بین مصرف کنندگان ارائه می‌شود.

لوله‌های مکانیکی بدون درز، به دو صورت روش نورد سرد و نورد گرم در اندازه‌های، ۱٫۳۷۵  تا ۷٫۷۵۰ OD و ۰٫۱۸۸  تا ۱٫۶۲۵ ضخامت دیوار تولید می‌گردد.

محصولاتی که با لوله‌های بدون درز تولید می‌شوند، عموماً با بالاترین کیفیت ممکن تولید و در بازار عرضه می‌شود. مواردی مانند آنالیز شیمیایی، شرایط سطح، درجه با دقت بالا در فرایندهای تولید باید در نظر گرفته شود، تا یک محصول با کیفیت عالی ارائه شود. 

لوله های بدون درز در خدمات حمل و نقل سیالات

 لوله‌های فولادی بدون درز، کاربرد گسترده‌ای در حمل و نقل مایعات و آب، نفت و گاز طبیعی در مسافت طولانی دارد. 

استفاده از لوله های بدون درز در خط لوله ها

خط لوله‌ها جهت حمل و نقل گاز و بنزین در محیط سرویس ترش کاربرد دارد. لوله‌های خط سرویس ترش بر اساس استاندارد  GB / T9711.3 وAPI5l / ISO3183-2007 تولید می‌گردد.

اندازه های این لوله ها در ابعاد زیر است:

 • O.D. بین ۱/۴ تا ۲۴اینچ.
 • ضخامت دیواره – از ۱۰ اینچ تا XXH.

 سخن آخر

لوله‌های بدون درز مانیسمان در فرایند تولید به طور مستقیم از شمش به لوله تبدیل می‌شود و در فرایند تولید هیچ درزی روی آن به وجود نمی‌آید.لوله‌های بدون درز مانیسمان به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارد گران‌تر است و در مصارفی که نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مشاوره و خرید انواع لوله می‌توانید با مشاورین فروش آهن ملل اصفهان با شماره 03135020 تماس بگیرید. 

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی