جداسازهای لرزه ای و انواع آنها (بخش دوم)

جداسازهای لرزه ای و انواع آنها (بخش دوم)

در مقاله ی جداسازهای لرزه ای و انواع آنها (بخش اول) به تعریف جداسازهای لرزه ای و انواع آن اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم درمورد انواع دیگر این سیستم صحبت کنیم. پس تا پایان این مقاله با آهن ملل همراه باشید.

انواع جداساز

در این قسمت به مابقی انواع جداساز اشاره خواهیم کرد.

سیستم جداسازهای لرزه ای با پایه های اصطکاکی پس جهنده

این جداسازه از ترکیبی از لایه های لغزشی همراه با هسته لاستیکی ساخته شده است.

در طراحی این جداسازها از سطوح مشترک لغزنده متعددی استفاده شده تا در سرعت های بالا مشکل ضریب اصطکاک بالای تفلون بر روی فولاد ضد زنگ برطرف شود.

به همین علت بین بالا و پایین این جداسازها، سرعت تقسیم میشود که باعث میشود سرعت در هر لایه آنقدر کاهش یابد که ضریب اصطکاک پائینی ایجاد شود.

جداسازهای لرزه ای لاستیکی طبیعی و مصنوعی با میرایی کم

از این جداسازها در ژاپن به طور گسترده ای به همراه ابزارهای اضافه ای چون میله های سربی و فولادی، وسایل اصطکاکی و غیره استفاده میشود.

این نوع از جداسازهای لرزه ای دارای دو صفحه ی فولادی ضخیم در بالا و پایین میباشد همچنین صفحات نازک فولادی متعددی نیز شامل میشود.

وظیفه ی این صفحات فولادی جلوگیری از انبساط جانبی لاستیک بوده و تا حد زیادی سختی قائم را افزایش میدهد.

این صفحات فولادی هیچ تاثیری بر سختی افقی سیستم که با استفاده از مدول برشی پائین الاستومر کنترل میگردد، ندارد.

این جداسازهایی که به صورت لایه ای الاستومری با میزان میرایی پایین ساخته میشود ساخت آسانی داشته و مدلسازی آن ساده میباشد.

جداسازهای لرزه ای با لاستیک طبیعی با میرایی بالا

میرایی ذاتی به کار رفته در این نوع جداساز به حدی است که نیازی به استفاده از اجزای میراگر اضافی از بین رفته است.

در این ترکیب لاستیکی میرایی از اضافه کردن روغن ها یا رزین ها، بلوک های کربنی بسیار ریز و انواع پرکننده های ویژه استفاده میشود.

سیستم جداسازهای لرزه ای با اصطکاک خالص

استفاده از سازه های بنایی هنگام وقوع زلزله ضعف زیادی دارد اما به علت هزینه های پایین از آن استفاده میشود.

بنابراین برای اصلاح عملکرد این سازه ها فعالیت های زیادی انجام شده است که یکی از آنها ارائه سیستم P-F (اصطکاک خالص) میباشد.

از جداساز P-F بیشتربرای بهبود عملکرد سازه های بنایی استفاده میشود.

جداسازهای لرزه ای الاستومری تقویت شده با الیاف

برای تقویت جداسازهای لرزه ای استفاده از الیاف به عنوان جایگزین صفحات فولادی به این دلیل انجام گرفت زیرا استفاده از جداکننده های تقویت شده با صفحات فولادی برای ساخت و ساز و ساختمان ها مقرون به صرفه نبوده همچنین دارای وزن بسیار سنگینی میباشد.

به همین علت برای کاهش قیمت و وزن جداکننده‌ها به جای استفاده از صفحات فولادی از الیاف پلیمری (که بایستی سختی زیاد و مقاومت بالایی داشته باشد) استفاده میشود.
درواقع همانگونه که ذکر کردیم استفاده از الیاف به جای صفحات فولادی وزن جداکننده را کاهش میدهد اما در میزان سختی الاستیک جداسازهای لرزه ای هیچ تاثیری نخواهد داشت.

با سلام اینجانب پریسا السادات نوابی، در 3 شهریور ماه در شهر اهواز متولد شدم. در حال حاضر دانشجوی رشته کارشناسی مهندسی IT هستم. به مدت یک سال در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا در شرکت طراحی سایت مشغول به کار بودم و در حال حاضر در حوزه تولید محتوا در شرکت آهن ملل اصفهان در حال فعالیت هستم.

سایدبار کشویی