پروفیل گالوانیزه چیست؟ انواع روش های تولید و کاربردهای آن

امروزه پروفیل های فولادی در صنایع گوناگونی کاربرد دارند. برای محافظت از فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی از روکش گالوانیزه استفاده می شود که همین ویژگی ها باعث محبوبیت آن نسبت به دیگر قطعات فولادی شده است. پروفیل های گالوانیزه به روش های مختلفی تولید شده و مزایای بسیاری دارند. برای آشنایی بیشتر با این محصول کاربردی تا آخر مقاله با آهن ملل همراه باشید.

پروفیل گالوانیزه چیست؟

پروفیل به مقطع فلزی گفته می شود که از آن در صنعت ساخت و ساز به ویژه در درب و پنجره بهره می گیرند. به فرآیندی که در آن از یک پوشش فلزی مانند روی برای محافظت از پروفیل های فولادی استفاده می شود، گالوانیزاسیون گفته نام دارد. این عمل به جهت جلوگیری از زنگ زدگی بر روی فلزات اعمال می گردد.

از این مقاطع گالوانیزه در حمل و نقل های عمومی، ایستگاه های اتوبوس، فرودگاه ها، سیستم های آب آشامیدنی، کارگاه ها، ساختمان ها، گلخانه ها، خطوط انتقال ارتباطات، بزرگراه ها و غیره استفاده می شود. در واقع، یکی از با دوام ترین و اقتصادی ترین محصولات مورد استفاده در فضاهای باز در برابر خوردگی، محصولات گالوانیزه هستند.

حتما بخوانید: همه چیز درباره پروفیل

تاریخچه پروفیل گالوانیزه

گالوانیزه کردن قطعات فولادی به حدود ۳۰۰ سال قبل بر می گردد، درحالی که فرآیند گالوانیزه گرم از ۱۵۰ سال گذشته تا کنون شناخته شده است. در سال ۱۸۵۰ در بریتانیا اولین کارخانه تولید پروفیل گالوانیزه تاسیس شده و چند سال بعد با گسترده شدن این تکنولوژی کارخانه های دیگری در سراسر جهان شکل گرفت.

انواع پروفیل گالوانیزه

برای ساخت پروفیل های گالوانیزه، از ماشین آلات تمام اتوماتیک استفاده می شود. انواع پروفیل های گالوانیزه شامل موارد زیر است:

 • پروفیل گالوانیزه  U48
 • پروفیل گالوانیزه  C50
 • پروفیل گالوانیزه  C100
 • پروفیل گالوانیزه  F47
 • پروفیل گالوانیزه  U100
 • پروفیل گالوانیزه  L25
 • پروفیل گالوانیزه  UH36
 • پروفیل گالوانیزه  U70
 • پروفیل گالوانیزه  C70

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت پروفیل گالوانیزه کارخانه ها و برندهای مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

تولید پروفیل گالوانیزه و روش های آن

آماده سازی سطح، مهمترین مرحله برای پوشش فولاد است. در بیشتر مواردی که روکش پروفیل های فولادی قبل از عمر مفید خود خراب می شوند، به دلیل آماده سازی نادرست سطح است. روی به سادگی با فولاد ناخالص واکنش نشان نمی دهد به همین علت هرگونه خرابی یا نقصی بلافاصله پس از خروج فولاد از حمام روی آشکار می شود و می توان اصلاحات لازم را انجام داد.

آماده سازی سطح شامل سه مرحله است:

چربی زدایی: محلول قلیایی داغ، حمام اسیدی یا حمام تمیز کننده بیولوژیکی، آلودگی های آلی مانند خاک، خطوط رنگ، چربی و روغن را از سطح فلز حذف می کند. اپوکسی، وینیل، آسفالت یا سرباره جوشکاری با چربی زدایی قابل برداشتن نیستند و باید قبل از گالوانیزه کردن با ماسه زنی، سندبلاست یا سایر وسایل مکانیکی برداشته شوند.

اسیدیته: محلول رقیق اسید سولفوریک گرم شده یا اسید کلریدریک، اکسید آهن (زنگ زدگی) را از سطح فولاد حذف می کند.

شار: مرحله نهایی آماده سازی سطح، استفاده از محلول روی کلرید آمونیوم است. این محلول اکسیدهای باقی مانده را از بین می برد و یک لایه محافظ روی فولاد تشکیل می دهد.

پروفیل های گالوانیزه با استفاده از سه روش زیر می توان تولید کرد. این روش ها عبارت است از:

 • فولاد پیش گالوانیزه
 • فولاد گالوانیزه به شیوه گرم
 • فولاد الکترو گالوانیزه

در ادامه به بررسی هریک از این روش ها به طور جداگانه می پردازیم.

روش های تولید گالوانیزه
روش های تولید گالوانیزه

فولاد پیش گالوانیزه

به فولادی که در قالب ورق، گالوانیزه شده است، فولاد پیش گالوانیزه یا آسیاب گالوانیزه گفته می شود. این روش به گالوانیزه گرم شباهت دارد، با این تفاوت که در همان مرحله اول، تولید می شود. با این روش می توان کویل های ورق فولادی را به سرعت در مقیاس بزرگ و با پوشش یکپارچه تری نسبت به روش سنتی گرم گالوانیزه کرد.

فولاد گالوانیزه به شیوه گرم

گالوانیزه گرم رایج ترین روش گالوانیزاسیون است و کاربرد گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارد. در این فرآیند مقطع فلزی مورد نظر را در حمام روی قرار می دهند و به دمای حداقل ۸۱۵ درجه فارنهایت (۴۳۵ درجه سانتی گراد) می رسانند.

در زمانی که مقطع در حمام روی قرار دارد، روی موجود در حمام با فلز آهن واکنش می دهد و یک سری لایه های آلیاژ بین فلز روی و آهن تشکیل می دهد. هنگامی که قطعه به دمای حمام می رسد، پوشش کامل شده و اجسام به آرامی از حمام گالوانیزه خارج شده و روی اضافی با تخلیه یا سانتریفیوژ حذف می شود. یکی از مزایای استفاده از این روش، پوشاندن تمام قسمت مقطع فلزی مثل جوش ها، لبه ها و غیره با روی است. این مقطع تولید شده را می توان در همه شرایط آب و هوایی استفاده کرد.

مزایای فولاد گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی فولاد بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. با این حال، استفاده از فولاد گالوانیزه به روش گرم به طور مداوم در حال تغییر است. از مزیت های این روش می توان به دوام، طول عمر، در دسترس بودن، تطبیق پذیری، پایداری و زیبایی اشاره کرد. در ادامه به شرح مختصری از مزایای پروفیل گالوانیزه پرداخته شده است:

مقاوم در برابر خوردگی

فولاد یکی از مصالح ساختمانی کارآمد و مفید است با این حال، برای پروژه هایی که در معرض محیط های نامناسب قرار می گیرند، عایق بندی آن برای محافظت در برابر خوردگی بسیار مهم می باشد. برای اینکه پروژه های عمرانی بزرگ ۵۰ تا ۱۰۰ سال عمر کنند، نیاز به حفاظت طولانی مدت در برابر خوردگی دارند.

طول عمر

فولاد گالوانیزه گرم در برخی از نامناسب ترین محیط ها قابل استفاده است و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد. پروفیل گالوانیزه، به میزان ۱/۳۰ فولاد بدون روکش، در محیط یکسان دچار خوردگی می شود. براساس مطالعات و بررسی های انجام شده در این روش، پروفیل های گالوانیزه بیش از ۷۰ سال، حتی در محیطهای صنعتی که احتمال خوردگی و زنگ زدگی بالاست، عمر می کنند و با قرار گرفتن در معرض آب، بیش از ۲۰ سال دوام دارند. علاوه بر شرایط محیطی، از گالوانیزه گرم معمولا برای حافظت از فولاد تعبیه شده در خاک، بتن و آب استفاده می شود.

در دسترس بودن

فولاد گالوانیزه گرم به راحتی در دسترس است و طیف وسیعی از اشکال و اندازه های گوناگونی را می توان با این روش تولید کرد. فولاد گالوانیزه گرم از دو جزء اصلی روی و فولاد ساخته شده است. در واقع سنگ آهن چهارمین و روی بیست و چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین می باشند. فولاد و روی علاوه بر فراوانی، بدون از دست دادن درصدی از خواص شیمیایی و فیزیکی قابل بازیافت هستند. این بدان معناست که می توان از آن ها به عنوان روی و فولاد (یا فولاد گالوانیزه) بارها و بارها استفاده کرد.

فولاد الکترو گالوانیزه (گالوانیزه به روش سرد)

در این روش، با استفاده از الکترولیت شیمیایی، یک لایه نازک روی بر فولاد پاشیده می شود. مانند روش گرم، بعد از آماده کردن سطح مقطع آن را در حمام آبکاری روی قرار می دهند. معمولا این روش برای گالوانیزه کردن سیم ها و ورق های فولادی کاربرد دارد. ورق های فولادی که از روش الکتروگالوانیزه پوشش دهی می شوند، بیشتر در مواردی که زیبایی شناسی اهمیت خاصی دارد، مانند بدنه خودرو کاربرد دارند. در صورتی که مایل هستید در مورد روش تولید ورق الکتروگالوانیزه، کاربرد آن و همچنین تفاوت الکترو گالوانیزه با گالوانیزه گرم بیشتر بدانید، مقاله زیر را بخوانید.

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد آهن ملل: معرفی ورق الکتروگالوانیزه و تفاوت آن با ورق گالوانیزه گرم

ورق الکترو گالوانیزه

در نهایت، ضخامت و ظاهر روکش پروفیل ها با دقت بررسی می شوند. میزان کیفیت روکش ها را می توان از طریق بررسی مستقیم آن انجام داد، زیرا همانطور که قبلا گفته شد، روی با فولاد ناخالص واکنش نشان نمی دهد و با آزمایشات فیزیکی ساده ضخامت، یکنواختی، چسبندگی و ظاهر محصول را ارزیابی می کنند.

کاربرد فولاد گالوانیزه

از فلزات گالوانیزه در اکثر صنایع استفاده می شود که در ادامه به شرح مختصری از آن ها اشاره شده است:

صنعت خودرو: تا دهه ۱۹۸۰ از این پروفیل فقط در مدل های لوکس استفاده می شد، اما امروزه در بدنه همه خودرو ها فلز گالوانیزه به کار برده می شود.

صنعت مخابرات: تعمیر و نگهداری خطوط مخابرات کار آسانی نیست، به همین منظور استفاده از فولاد گالوانیزه از محبوبیت بسیاری در این صنعت برخوردار است. از فولاد گالوانیزه می توان در سیم کشی تلفن و جعبه تجهیزات استفاده کرد که خطر آسیب و نیاز به تعمیر و نگهداری را به طور کلی کاهش می دهد.

صنعت ساختمانبه علت دوام و زیبایی فولاد گالوانیزه، استفاده از آن برای ساختمان های مسکونی و تجاری، از محبوبیت بسیاری برخوردار است و درخشش آن باعث به کار گرفتن در معماری سازه های مدرن می شود. همچنین در ساخت نرده، ناودان، ریل، لوله، تیرها، بالکن، راه پله، نردبان، راهروها و موارد دیگر کاربردی است.

نکته ای که باید توجه کنید این است که علاوه بر جنس قوطی، ابعاد آن نیز در نوع ساختمان و قسمتی که قوطی در آن استفاده می شود، بسیار اهمیت دارد. اطلاعات کامل در مورد نحوه استفاده از قوطی پروفیل در ساختمان سازی را می توانید در مقاله زیر بخوانید.

# حتما بخوانید

آهن ملل

پیشنهاد کارشناس آهن ملل: کاربرد قوطی در ساختمان سازی

کاربرد قوطی در ساختمان

قیمت پروفیل فولادی

پروفیل گالوانیزه توسط کارخانه‌های مختلفی در ایران تولید می‌شود که معمولا بر حسب کارخانه تولید کننده، قیمت‌های متفاوتی دارند. شرکت آهن ملل قیمت پروفیل روز به صورت روزانه در جداول قیمت سایت و در کانال تلگرامی خود ارائه می نماید. شما همراهان گرامی برای خرید و مشاوره تخصصی آهن آلات می توانید با کارشناسان فروش آهن ملل از طریق شماره ۰۳۱۳۵۰۲۰ ارتباط برقرار کنید.

نتیجه گیری

برای بالا بردن مقاومت پروفیل های فولادی در برابر فرسایش و زنگ زدگی، بایستی از روکش گالوانیزه استفاده کرد. این فرآیند باعث افزایش دوام و طول عمر قطعه فولادی می شود. همانطور که گفته شد، این پروفیل ها به چند روش تولید شده که هر کدام از مزایای بسیاری برخوردار هستند. بنابراین استفاده از پروفیل های گالوانیزه تحول عظیمی در زندگی مدرن امروز ایجاد کرده است.

سوالات متداول پروفیل گالوانیزه

روش های تولید گالوانیزه گرم چیست؟

روش های مورد استفاده برای تولید این ورق، فولاد پیش گالوانیزه، فولاد گالوانیزه به شیوه گرم و فولاد الکترو گالوانیزه است.

پروفیل گالوانیزه در چه صنایعی کاربرد دارد؟

این پروفیل ها در صنایع بسیاری کاربرد دارند. از جمله این صنایع می توان به صنعت خوردو، ساختمان و مخابرات اشاره کرد.

مزایای فولاد گالوانیزه به روش گرم چیست؟

مزایای فولاد گالوانیزه گرم، مقاومت بالا در برابر خوردگی، دارای دوام در طول زمان و در دسترس برای تولید تناژ زیاد است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.