کاربرد قوطی در ساخت ساختمان فلزی

قوطی ها همانطور که از اسمش پیداست؛ یک فولاد مربعی با هسته توخالی می باشند که یک محصول فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این مقطع فولادی در صنعت ساختمان سازی محبوبیت بالایی دارد.

این محصول علاوه بر صنعت ساختمان سازی، در ساخت لوازم پزشکی، لوازم خانگی، عمران، خودرو سازی و غیره کاربرد دارد. قوطی ها، برای اتصال و جوشکاری، بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و دارای ویژگی های منحصر به فرد بالایی است. در ادامه برای آشنایی با کاربرد قوطی در ساختمان فلزی، با آهن ملل همراه باشید.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت قوطی آهن کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

قوطی پروفیل چیست؟

همانطور که گفته شد، به مقاطع فولادی مربع شکل و مستطیل شکل، قوطی پروفیل می گویند. قوطی ها در صنایعی مثل صنعت ساخت لوازم آموزشی، تولید لوازم خانگی، ساخت لوازم پزشکی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. به طور حتم همه شما تاکنون قوطی پروفیل ها را از نزدیک دیده اید. به طور مثال نیمکت ها در مدسه ها، از قوطی ها تولید می شوند.

پروفیل نورد گرم به شکل قوطی است و برای ساخت آن‌ ها از شمش فولادی استفاده می‌ شود. نورد سرد به شکل ناودانی می باشد. پروفیل‌ های مرکب از اتصال چند پروفیل نورد سرد ساخته می‌شوند.

فرآیند تولید قوطی ها به این صورت است که در ابتدا ورق هایی که به صورت کلاف آماده شده است را توسط قیچی کرده و به نوار های کوچک برش می دهند و پس از آن، وارد دستگاه فرمینگ می روند و سپس بوسیله غلتک های سایزینگ به قوطی پروفیل تبدیل می شوند.

انواع قوطی ستونی

معمولا قوطی های ستونی در ابعاد و وزن های مختلفی تولید می شوند، به همین منظور از آن ها استفاده های متفاوتی می شود. به طور کلی قوطی های ستونی به دو دسته ساختمانی و صنعتی تقسیم می شوند.

ستونی صنعتی: پروفیل ستونی صنعتی هم مانند نوع ساختمانی از ورق های سیاه تولید می شود، اما با این تفاوت که در وزن کمتر از نوع ساختمانی در دسترس هستند. به همین خاطر از آن ها در انبارها، سوله ها و غیره استفاده می شود.

پروفیل ساختمانی: از اوایل دهه ۵۰ میلادی پروفیل هایی به منظور استفاده در ساخت و ساز رونق گرفت و همانطور که از نام پروفیل های ساختمانی مشخص است، عمده استفاده از آن در ساختمان به خصوص سازه های فلزی می باشد. این پروفیل ها معمولا با اندازه ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی متر و ضخامت ۲ تا ۶ میلی متر از ورق های سیاه با وزنی سنگین تر از پروفیل های صنعتی تولید می شوند.

مزایای استفاده از قوطی در سازه‌ فلزی

مزایای به کار گرفتن قوطی ها در سازه های فولادی به صورت زیر است:

  • مقاومت بالا نسبت به وزن
  • جذب نیروی خارجی کم
  • کیفیت سطحی بالا
  • جوش و شکل پذیری خوب
  • مقاومت بالا در برابر پیچش
  • عدم آلودگی محیط زیست

معایب استفاده از قوطی ها در سازه فلزی

استفاده از قوطی ها در سازه های فلزی علاوه بر مزیت های آن معایبی را نیز در پی دارد.

هزینه بالا: به طور کلی محصولات فولادی نسبت به دیگر مصالح قیمت بالاتری دارد، اما پزوفیل ها به علت وزن سبک قیمت پایینی دارند.

کیفیت: استفاده از قوطی های بی کیفیت باعث بروز مشکلاتی در سازه می شود.

محدودیت ارتفاع: استفاده از قوطی های توخالی در طبقات بالا امکان پذیر نیست.

تخصص: اجرا و نصب اتصالات قوطی ها نیازمند نیروهای انسانی زیاد و با تخصص می باشد که همین امر باعث بالا رفتن هزینه ها می شود.

خوردگی: در صورتی که سطح قوطی دچار خوردگی شود، با انجام واکنشی هیدروژن آزاد شده و قوطی ورم کرده و سوراخ می شود. همچنین خوردگی باعث تغییر رنگ قوطی می شود.

نگهداری: برای استفاده از قوطی در ساخت سازه ها نیازمند به انبارهای بزرگ و عاری از رطوبت می باشد.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره پروفیل و روش های ساخت آن

راهنمای انتخاب مقاطع قوطی برای استفاده در صنایع مختلف


قوطی پروفیل ها در ساخت ساختمان های فلزی، کاربرد و تنوع بسیاری دارد. در سازه های بتنی برای انتخاب مقاطع فولادی، محدودیتی موجود نمی باشد. در سازه های بتنی، استفاده از بتن اولویت بیشتری دارد. عموما در ساخت ستون پل ها یا ساختمان های مدرن و خاص از مقطع دایره ای شکل استفاده می شود.
البته بتن هایی وجود دارد که به آن بتن های خود متراکم می گویند و می تواند قالب های تونلی را در خود جای دهد یا در بتن از روان کننده استفاده می کنند که باعث می شود تا بتن به راحتی در مقاطع مختلف جای بگیرد.

کاربرد قوطی در ساخت ساختمان فلزی

استفاده از قوطی پروفیل در سازه های فولادی


معمولا از مقاطع توخالی در سازه های بتنی استفاده نمی کنند و این مقاطع تنها در سازه های فلزی استفاده می شود. مقطع قوطی یا همان مقطع باکس بهترین و پرکاربرد ترین مقاطع فولادی است. مقطع باکس زمانی که قصد داریم نسبت به دو محور و دو جهت، ممان اینرسی بالایی داشته باشیم،استفاده می کنیم.
به طور مثال هنگامی که سازه در هر دو جهت گیره دار باشد و قاب خمشی استفاده شده باشد، مقطع قوطی یا مقطع باکس بهترین گزینه برای ساخت و ساز است.

به همین علت استفاده از قوطی ها در سازه فلزی فقط برای ستون ها مناسب است زیرا به علت ویژگی توخالی بودن آن ها در هر دو جهت در برابر نیروهای ممان اینرسی از خود مقاومت نشان می دهند و برای قاب خمشی بسیار مناسب هستند.

برای مشاوره و خرید قوطی می توانید با کارشناسان آهن ملل با شماره تلفن ۰۳۱۳۵۰۲۰ تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

قوطی پروفیل ها، در صنایع مختلف کاربرد دارد. انواع قوطی ستونی شامل صنعتی و ساختمانی است که در صنعت ساختمان سازی، قوطی ها محبوبیت بالایی در بین محصولات فولادی دارد. از مزیت های قوطی پروفیل می توان به مقاومت بالا نسبت به وزن، جذب نیروی خارجی کم، کیفیت سطحی بالا، جوش و شکل پذیری خوب، مقاومت بالا در برابر پیچش و عدم آلودگی محیط زیست اشاره کرد و با توجه به مزیت های آن قوطی پروفیل در سازه های فلزی بسیار کاربردی است.

سوالات متداول کاربرد قوطی در ساخت ساختمان فلزی

انواع قوطی ستونی کدامند؟

قوطی های ستونی به دو دسته ساختمانی و صنعتی تقسیم می شوند که قوطی های ساختمانی سنگین تر از صنعتی هستند.

مزایای استفاده از قوطی ها در سازه های فلزی کدامند؟

مزایای استفاده از قوطی ها در سازه فلزی، مقاومت بالا نسبت به وزن، جذب نیروی خارجی کم، کیفیت سطحی بالا، جوش و شکل پذیری خوب، مقاومت بالا در برابر پیچش و عدم آلودگی محیط زیست می باشند.

معایب استفاده از قوطی ها در سازه های فلزی کدامند؟

معایب استفاده از آن ها عبارت است از: هزینه بالا، نگهداری سخت، نیازمند تخصص در نصب و غیره.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.