قوطی پروفیل

کاربرد قوطی در ساخت ساختمان فلزی

قوطی به پروفیل‌هایی میگویند که به شکل مستطیل و یا مربع توخالی تولید میشوند. قوطی یکی از پرکاربرد ترین مصالح در صنایع متفاوت از جمله صنعت ساختمان سازی، خودرو سازی، لوازم آموزشی، لوازم پزشکی، لوازم خانگی و عمران است. از مزیت‌های استفاده از قوطی میتوان به مقاومت بالا‌، کیفیت سطحی و جوش پذیری زیاد و شکل پذیری مناسب اشاره نمود. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با کاربرد قوطی پروفیل در صنعت ساختمان سازی آشنا کنیم. در ادامه با آهن ملل همراه باشید.

قوطی پروفیل چیست؟


قوطی پروفیل به مقاطع مربع و یا مستطیل توخالی می‌گویند که در صنایع مختلفی کاربرد دارد .
از جمله کاربرد های قوطی پروفیل میتوان به صنایع زیر اشاره کرد.

تولید لوازم آموزشی

تولید لوازم خانگی

عمران و ساختمان سازی
تولید لوازم پزشکی
تولید لوازم ورزشی و تفریحی
صنعت خودروسازی و حمل و نقل عمومی
برای شناختن ابعاد و ضخامت قوطی پروفیل، اول طول و عرض و پس از آن ضخامت قوطی مطرح میشود. ابعاد قوطی معمولا بین 10 تا 140 میلیمتر است و ضخامت قوطی بین 1 تا 6 میلیمتر میباشد. برای تولید قوطی پروفیل از فرایند نورد سرد استفاده میشود.
ایتدا به صورت کلاف ورق به نوار های کوچک بوسیله ی قیچی بریده میشود و سپس وارد دستگاه فرمینگ میشود و تبدبل به لوله میشود. سپس از غلتک‌های سایزینگ رد میشود و به شکل قوطی پروفیل تبدبل مبشود.

مجموعه آهن ملل مناسب ترین قیمت قوطی آهن  کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.


راهنمای انتخاب مقاطق قوطی برای استفاده در صنایع مختلف


برای ساختمان‌هایی با سازه فولادی، تنوع زیادی در انتخاب مقاطع وجود دارد. در سازه‌های بتنی محدودیتی در انتخاب مقاطع وجود ندارد زیرا در اینجا استفاده از بتن اولیت دارد و باید به این دقت کنیم که اجزای بتن از یکدیگر جدانشود و به بقیه ی قسمت هخای سازه هم قابل نفوذ باشد. اگر قالب شکل مشخصی داشته باشد در تراکم بتن دچار بروز مشکل میشود . به همین علت، عموما برای مقاطع بتنی از اشکال ساده استفاده میکنند. مثلا مربع مستطیل و یا دایره ای.
البته لازم به ذکر است که مقاطع دایره ای شکل در ساختمان های معمولی زیاد استفاده نمیشود و استفاده ی آن رایج نیس. زیرا در هنگام میله گذاری با مشکل بر میخوریم.
معمولا در ساختن ستون های پل ها و یا ساختمان های مدرن و خاص از مقطع دایره ای شکل استفاده میشود.
البته بتن هایی وجود دارد که بتن های خود متراکم میگویند و میتواند قالب های تونلی را در خود جای دهد.
و یا از بتن ها از روان کننده استفاده میکند که باعث میشود تا بتن به راحتی در مقاطع مختلف جای بگیرد.

استفاده از قوطی پروفیل در سازه های فولادی


معمولا از مقاطع توخالی در سازه های بتنی استفاده نمیکنند و این مقاطع تنها در سازه های فلزی استفاده میشود. مقطع قوطی یا همان مقطع باکس بهترین و پرکاربرد نرین مقاطع فولادی است. مقطع باکس زمانی که قصد داریم نسبت به دو محور و دو جهت، ممان اینرسی بالایی داشته باشیم،استفاده میکنیم.
به طور مثال هنگامی که سازه در هر دو جهت گیره دار باشد و قاب خمشی استفاده شده باشد، مقطع قوطی یا مقطع باکس بهترین گزینه برای ساخت و ساز است.

محدودیت استفاده از قوطی در ساختمان های چند طبقه


در ساختمان هایی که چند طبقه هستند از قوطی پروفیل در ستون های ساختمان نمیشود استفاده کرد، چون محلی که تیر را به ستون متصل میکند، باید داخل ستون ، با ورق پیوستگی یا ورق مضاعف، تقویت شده باشد. بنابراین نمیتوان این کار را با قوطی انجام داد زیرا دسترسی به داخل قوطی پروفیل سخت است. مگر اینکه در جایی که تیر به ستون متصل میشود را برش بدهیم که این کار نشدنی و ممنوع است.
استفاده از قوطی در ستون های ساختمان های فلزی یک طبقه مناسب است و در هنگام وقوع زلزله ضعف آن مشخص میشود. زیرا ممکن است که در گذر زمان شکل مقطع عوض شود و مقاومت آن کاهش پیدا کند.
مقاطع را میتوان به دسته های فشرده و غیر فشرده و لاغر تقسیم کرد. در سازه ها نمیتوان از مقاطع لاغر استفاده کرد .
مقاطع فشرده محدودیتی در استفاده ندارند و پروفیل هایی که در بازار عرضه میشوند، معمولا جزو مقاطع فشرده میباشند که تنوع ایت مقاطع فولادی بسیار گسترده است.

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی