امروز : جمعه 4 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

اکثر کارخانه ها ثابت و برخی 50 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

پشت پرده سیر صعودی قیمت ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1400/03/19 0
پشت پرده سیر صعودی قیمت ها در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران مصطفی عبداللهی در رابطه با بالاتر بودن نرخ شمش داخلی نسبت به بازار جهانی اظهار کرد: گرانی های اخیر در بازار شمش فولادی به دلیل این است که نرخ شمش در بازار داخلی توسط بورس کالا تعیین می شود. عبداللهی در ادامه با بیان این موضوع که تعداد زیادی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران مصطفی عبداللهی در رابطه با بالاتر بودن نرخ شمش داخلی نسبت به بازار جهانی اظهار کرد: گرانی های اخیر در بازار شمش فولادی به دلیل این است که نرخ شمش در بازار داخلی توسط بورس کالا تعیین می شود. عبداللهی در ادامه با بیان این موضوع که تعداد زیادی از نوردکارن به افزایش بهای شمش به شدت معترض هستند گفت: در یک بازه زمانی کوتاه برخی از افراد سودجو محصولات فولادی را با یک سیاست خاص به صورت قطره چکانی به بازار و بورس عرضه می کردند تا روند قیمت ها افزایشی باشد اما درحال حاضر با وجود اینکه عرضه نسبت به قبل بهتر صورت می گیرد بازهم روند قیمت ها صعودی است. به نظر فعالان این حوزه اعمال چنین سیاست های غلطی تنها افزایش نرخ شمش و کاهش صادرات محصولات نوردی را در پی خواهد داشت. 

وی همچنین افزود: تاکنون بسیاری از نوردکارن چندین مرتبه برای بورس کالا نامه هایی را ارسال کرده اند و درباره ی مبنای این قیمت گذاری ها توضیح خواسته اند اما متاسفانه تا حالا هیچ جوابی دریافت نکرده اند و بورس کالا همچنان به این روند قیمت گذاری خود ادامه داده است. اتخاذ این شیوه از قیمت گذاری افزایشی در بورس کالا برای بخش پایانی زنجیره فولاد یعنی نوردکاران که حدود ۲۰۰ هزار نفر در ۶۹ واحد نوردی فعال شاغل دارد و اکنون فقط با ۳۰ درصد ظرفیت کار می کنند در طولانی مدت موجب ورشکستگی این بخش خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران با انتقاد از شیوه قیمت گذاری افزایشی در قسمت میانی فولاد اذعان کرد: قیمت انواع محصولات فولادی به خصوص ابتدای زنجیره فولاد مانند سنگ آهن نصف قیمت جهانی تعیین شده در حالی که قیمت شمش بالاتر از قیمت جهانی است و در بورس کالا بین شمش قوس و القایی هیچ تفاوتی وجود ندارد، این در صورتی است که پرت و هزینه تولید القایی به مراتب بالاتر از قوس می باشد و قیمت گذاری محصولات نهایی ۵ درصد بالای این قیمت است.