ورق فرم دهی شده و انواع آن

ورق فرم دهی شده و انواع آن

فرم دهی ورق فولادی، روش های متنوعی دارد. ورق‌ها معمولا از جنس گالوانیزه هستند. ورق های فرم دهی شده در صنعت و ساختمان سازی کاربرد دارد. شکل دهی ورق، با توجه به کاربرد ورق صورت میگیرد. هر ورق خصوصات مکانیکی و ظاهری متفاوت خود را دارد. در این مقاله ما قصد داریم شما را با فرم دهی ورق آشنا کنیم. با آهن ملل همراه شوید.

ورق فرم دهی شده چیست؟

استفاده از انواع ورق های فولادی در صنعت ساختمان سازی و کارخانه ها رایج است. ورق ها باید طوری طراحی شود که خواص آن حفظ شود. به همین علت یک پوشش روی سطح ورق پوشانده میشود. ورق های آهنی بعد از اعمال پوشش به ورق گالوانیزه تبدیل میشود. سپس با روش های مختلف ورق را فرم دهی میکنند. و طرح ها و اشکال مختلف را روی ورق اعمال میکنند. در نتیجه ورق گالوانیزه را به ورق فرم دهی شده تبدیل میکنند. ورق های گالوانیزه نسبت به بقیه ی ورق ها مقاومت بیشتری دارند. در نتیجه ورق گالوانیزه برای فرم دهی کردن و شکل دادن مناسب است. این ورق ها مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی و عوامل محیطی دارد. معمولا ورق های فرم داده شده در مکان های باز استفاده میشود پس باید یک پوشش گالوانیزه روی ورق قرار گرفته شود.

ویژگی های ورق فرم دهی شده

ورق های فرم دهی شده از جنس گالوانیزه هستند و یک پوشش خاص روی آن ها قرار دارد که ورق را در برابر زنگ زدگی و فرسایش مقاوم میسازد و محافظت میکند. این ورق به دلیل پوشش گالوانیزه اس که دارد، عمر بیشتری نسبت به ورق های موجود در بازار دارد. این ورق در طولانی مدت به صرفه و اقتصاد است. این نوع ورق دارای استحکام و مقاومت خوبی است و به همین دلیل از این ورق در صنایع مختلف استفاده میکنند. نصب ورق فرم دهی شده بسیار راحت و آسان و قابل دسترس است. تنوع در طرح و رنگ ورق فرم دهی شده باعث میشود بتوان در نقاط متفاوت ساختمان استفاده کرد.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

انواع ورق فرم دهی شده

ورق های فرم دهی شده کاربرد گسترده ای دارد. در ساخت سوله ها و ویلاها و لوازم خانگی و صنایع الکترنیکی، ساختمان سازی و خودرو سازی کاربرد دارد. این ورق ها در ساختن سقف های شیروانی مناسب است. ورق های فولادی انواع مختلفی دارد. میتوان به انواع زیر اشاره کرد.

ورق های طرح سینوسی

ورق های طرح سفال

ورق های طرح شادولاین

ورق ها طرح ذوزنقه

این ورق ها دارای ابعاد و ضخامت متفاوتی هستند. شکل ظاهری ورق ها و استحکام آن ها متفاوت است.

مجموعه ی آهن ملل مناسب ترین قیمت ورق گالوانیزه کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان عزیز ارائه می کند.

ورق های طرح سینوسی

ورق های سینوسی همان ورق های کرکره ای میباشد که برای ساخت سقف های شیروانی کاربرد دارد. این ورق ها در سقف در هنگام بارندگی، آب باران را هدایت و به زمین منتقل میکند. این ورق ها در رنگ ها و ابعاد متفاوت در بازار بین مصرف کنندگان عرضه میشود.

ورق های طرح ذوزنقه

ورق های ذوزنقه ای از دسته ورق های فولادی فرم داده شده هستند. این ورق ها موج های مربعی شکل روی آن دارند.

ورق های طرح شادولاین

یکی از زیباترین ورق های فولادی فرم دهی شده، ورق های طرح شادولاین است. این ورق به شکل موج دار میباشد. معمولا ورق های شادولاین برای ساندویچ پنل ها و ساخت سقف های شیروانی استفاده میشود. تولید ورق شادولاین هیچ محدودیتی از لحاظ طول و عرض دارد.

فرایندهای شکل دهی در تولید ورق های فرم دهی شده

تبدیل ورق های گالوانیزه به ورق های فرم دهی شده روش های متفاوتی دارد. برای معرفی این روش ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فرم دهی هیدرولیکی پنلی
 • فرم دهی هیدرولیکی با فشار زیاد
 • فرم دهی هیدرولیکی با فشار کم
 • فرم دهی هیدرولیکی بالشی

نکاتی که در هنگام خرید ورق فرم دهی شده باید رعایت کرد.

 • نوع
 • کاربرد
 • اندازه ورق
 • استحکام و طول عمر
 • ضخامت
 • وزن ورق
 • قیمت

بهناز میرلوحی متولد سال 1375 در شهر اصفهان می باشم. اینجانب در سال 96 تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی مهندسی تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه اشرفی اصفهانی به پایان رساندم. پس از پایان تحصیلات به مدت 1 سال در یک شرکت فعال در زمینه ی طراحی سایت و خدمات سئو مشغول به فعالیت شدم.پس از چند ماه درحوزه ی کارشناس تولید محتواهای آموزشی در یک شرکت مربوط به آموزش مجازی 2 سال فعالیت خود را ادامه دادم و هم اکنون نیز در مجموعه ی آهن ملل اصفهان در زمینه ی تولید محتوا مشغول فعالیت هستم.

سایدبار کشویی